Valresultat Strömstad 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Strömstad med 26,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 8 799
- Avgivna röster
- 7 387
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 923 | 26,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 533 | 20,9 % |
| MModeraterna | 1 384 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 616 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 518 | 7,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 485 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 411 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 323 | 4,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 85 | 1,2 % |
| Övriga partier | 50 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 910 | 25,5 % |
| MModeraterna | 1 246 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 120 | 15,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 777 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 747 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 601 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 450 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 290 | 3,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 127 | 1,7 % |
| RfRf | 95 | 1,3 % |
| Övriga partier | 122 | 1,6 % |
Kommunvalet 2018 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 118 | 27,5 % |
| MModeraterna | 1 238 | 16,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 113 | 14,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 869 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 850 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 509 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 362 | 4,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 261 | 3,4 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Strömstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % | 28,0 % | 27,0 % | 26,2 % | 29,1 % | 26,9 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 13,5 % | 20,9 % | 25,6 % | 23,1 % |
| M | 21,6 % | 29,3 % | 23,0 % | 18,9 % | 17,3 % | 18,8 % |
| C | 13,9 % | 10,9 % | 9,5 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,4 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,1 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| L | 9,8 % | 8,6 % | 7,3 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,4 % |
| V | 5,0 % | 4,2 % | 4,6 % | 5,6 % | 4,9 % | 6,0 % |
| MP | 5,0 % | 8,5 % | 7,6 % | 4,4 % | 4,5 % | 4,5 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 3,3 % | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 79,0 % | 81,4 % | 84,0 % | 80,9 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Strömstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömstad 2018
Så skiljer sig Strömstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 20,9 % i Strömstad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,4
- L +1,1
- KD +0,7
- FI +0,7
Svagare än i riket
- V −2,4
- S −2,0
- M −0,9
- C −0,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Strömstad, från 13,5 % till 20,9 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,0 % till 18,9 % (−4,1).
- SD +7,4
- M −4,1
- MP −3,2
- KD +3,0
- FI −1,5
- C −1,1
- V +1,0
- S −0,7
Valdeltagande i Strömstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,0 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Strömstad på plats 267 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömstad är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Centrum nord till 86,0 % i Tjärnö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum nord (34,0 %) och sitt svagaste i Koster (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- SD −6,5
- L +4,6
- M −2,8
- C +2,6
- S +1,2
- V −0,6
- KD −0,5
- MP +0,3
Största parti i Strömstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Strömstad under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,3 % | 79,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömstad 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Strömstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum nord | S | 34,0 % | S | 35,7 % | 75,8 % |
| Centrum syd | S | 30,5 % | S | 33,3 % | 81,4 % |
| Koster | M | 19,7 % | L | 23,9 % | 82,3 % |
| Seläter-Hällestrand-Bojar | S | 22,9 % | S | 25,7 % | 83,6 % |
| Skee-Strömstad östra | SD | 29,4 % | SD | 22,0 % | 80,9 % |
| Strömstad norra | S | 25,1 % | C | 21,3 % | 78,6 % |
| Strömstad södra | S | 25,3 % | S | 27,7 % | 80,7 % |
| Tjärnö | S | 26,5 % | S | 25,2 % | 86,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018