Valresultat Mellerud 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Mellerud med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,3 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mellerud ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 6 778
- Avgivna röster
- 5 837
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 651 | 28,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 462 | 25,3 % |
| MModeraterna | 947 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 692 | 12,0 % |
| KDKristdemokraterna | 411 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 250 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 159 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 146 | 2,5 % |
| Övriga partier | 65 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 579 | 27,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 269 | 21,7 % |
| CCenterpartiet | 932 | 15,9 % |
| MModeraterna | 862 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 511 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 228 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 193 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 186 | 3,2 % |
| Övriga partier | 86 | 1,5 % |
Kommunvalet 2018 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 557 | 26,3 % |
| CCenterpartiet | 1 130 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 120 | 18,9 % |
| MModeraterna | 838 | 14,1 % |
| KiMKiM | 429 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 327 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 202 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 161 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 157 | 2,6 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mellerud 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mellerud i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,2 % | 7,7 % | 21,1 % | 28,5 % | 32,4 % | 26,6 % |
| S | 34,2 % | 29,7 % | 30,6 % | 25,3 % | 26,0 % | 23,6 % |
| M | 20,4 % | 26,5 % | 18,4 % | 16,4 % | 17,2 % | 20,4 % |
| C | 16,0 % | 13,3 % | 12,6 % | 12,0 % | 7,4 % | 7,3 % |
| KD | 9,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 7,1 % | 6,8 % | 8,1 % |
| V | 5,0 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,3 % | 3,4 % | 5,0 % |
| L | 5,3 % | 6,1 % | 3,3 % | 2,7 % | 2,3 % | 3,8 % |
| MP | 3,2 % | 4,5 % | 3,3 % | 2,5 % | 2,7 % | 3,3 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 86,1 % | 84,4 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Mellerud 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mellerud 2018
Så skiljer sig Mellerud från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 28,5 % i Mellerud mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,0
- C +3,4
- KD +0,8
Svagare än i riket
- V −3,7
- M −3,5
- S −3,0
- L −2,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mellerud, från 21,1 % till 28,5 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,6 % till 25,3 % (−5,3).
- SD +7,4
- S −5,3
- KD +2,3
- M −2,1
- FI −1,4
- MP −0,8
- V +0,7
- C −0,6
Valdeltagande i Mellerud
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mellerud på plats 209 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mellerud är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,4 % i Mellerud/Holm till 86,3 % i Fagerlid/Järn.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rostock/Dalskog/Ör (30,2 %) och sitt svagaste i Mellerud/Holm (26,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mellerud är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 28,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.
- SD −9,7
- C +7,1
- M −2,2
- KD −1,6
- S +1,0
- V −0,9
Största parti i Mellerud sedan 2006
Största parti har skiftat i Mellerud under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,6 % | 84,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,4 % | 84,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Mellerud 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Mellerud. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bolstad | SD | 29,7 % | C | 33,9 % | 85,8 % |
| Fagerlid/Järn | S | 28,4 % | S | 28,8 % | 86,3 % |
| Mellerud/Holm | S | 28,1 % | S | 32,0 % | 79,4 % |
| Rostock/Dalskog/Ör | SD | 30,2 % | C | 21,5 % | 81,4 % |
| Skållerud | S | 33,2 % | S | 33,3 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018