Valresultat Mellerud 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mellerud med 34,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 77,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mellerud ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Mellerud på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,8 %
Röstberättigade
7 335
Avgivna röster
5 709
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Mellerud

Riksdagsvalet 2006 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 91234,2 %
MModeraterna1 14220,4 %
CCenterpartiet89316,0 %
KDKristdemokraterna5249,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2955,3 %
VVänsterpartiet2815,0 %
SDSverigedemokraterna2364,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1763,2 %
Övriga partier1242,2 %

Landstingsvalet 2006 i Mellerud

Landstingsvalet 2006 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 74131,8 %
CCenterpartiet1 01218,5 %
MModeraterna93417,1 %
KDKristdemokraterna5439,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2785,1 %
SPVGSPVG2634,8 %
VVänsterpartiet2464,5 %
SDSverigedemokraterna2163,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1773,2 %
Övriga partier601,1 %

Kommunvalet 2006 i Mellerud

Kommunvalet 2006 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 60528,5 %
CCenterpartiet1 38224,6 %
MModeraterna77113,7 %
KDKristdemokraterna71512,7 %
VVänsterpartiet3466,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3065,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1582,8 %
SDSverigedemokraterna1572,8 %
KpMKpM1542,7 %
Övriga partier290,5 %

Partiernas utveckling i Mellerud 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mellerud i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mellerud per valår
Parti200620102014201820222026
S34,2 %29,7 %30,6 %25,3 %26,0 %23,6 %
M20,4 %26,5 %18,4 %16,4 %17,2 %20,4 %
C16,0 %13,3 %12,6 %12,0 %7,4 %7,3 %
KD9,4 %6,4 %4,8 %7,1 %6,8 %8,1 %
L5,3 %6,1 %3,3 %2,7 %2,3 %3,8 %
V5,0 %5,0 %3,7 %4,3 %3,4 %5,0 %
SD4,2 %7,7 %21,1 %28,5 %32,4 %26,6 %
MP3,2 %4,5 %3,3 %2,5 %2,7 %3,3 %
Övr2,3 %0,7 %2,2 %1,1 %1,8 %1,9 %
Valdeltagande77,8 %81,8 %83,0 %86,1 %84,4 %84,2 %

Valdeltagande i Mellerud 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mellerud 2006

Så skiljer sig Mellerud från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 16,0 % i Mellerud mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,1
  • KD +2,8
  • SD +1,3

Svagare än i riket

  • M −5,6
  • FP −2,2
  • MP −2,0
  • S −1,0

Valdeltagande i Mellerud

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,8 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mellerud på plats 227 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mellerud är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,6 % i Mellerud till 82,7 % i Bolstad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skållerud (50,5 %) och sitt svagaste i Ör (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Centerpartiet i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mellerud är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,6 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.

  • C +8,6
  • M −6,7
  • S −5,7
  • KD +3,3
  • SD −1,4
  • V +1,1
  • MP −0,3
  • FP +0,2

Största parti i Mellerud sedan 2006

Största parti har skiftat i Mellerud under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mellerud per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,6 %84,2 %
2022Sverigedemokraterna32,4 %84,4 %
2018Sverigedemokraterna28,5 %86,1 %
2014Socialdemokraterna30,6 %83,0 %
2010Socialdemokraterna29,7 %81,8 %
2006Socialdemokraterna34,2 %77,8 %

Valresultat per valdistrikt i Mellerud 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Mellerud. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mellerud, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BolstadC32,5 %C44,8 %82,7 %
FagerlidS41,2 %S31,4 %79,2 %
Holm-JärnS28,9 %C26,6 %81,9 %
MellerudS40,2 %S35,7 %70,6 %
Rostock-DalskogS26,2 %C23,2 %73,6 %
SkållerudS50,5 %S45,9 %80,6 %
ÖrC27,4 %C35,5 %79,9 %

Utforska valdistrikten i Mellerud på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006