Valresultat Falköping 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Falköping med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,7 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 24 077
- Avgivna röster
- 19 766
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Falköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 042 | 36,3 % |
| MModeraterna | 4 340 | 22,3 % |
| CCenterpartiet | 2 457 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 873 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 922 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 852 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 814 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 701 | 3,6 % |
| Övriga partier | 416 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Falköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 985 | 36,7 % |
| MModeraterna | 3 906 | 20,5 % |
| CCenterpartiet | 2 465 | 13,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 880 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 869 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 850 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 737 | 3,9 % |
| SPVGSPVG | 630 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 622 | 3,3 % |
| Övriga partier | 76 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Falköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 681 | 39,7 % |
| MModeraterna | 3 424 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 3 175 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 874 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 850 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 842 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 777 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 669 | 3,5 % |
| Övriga partier | 47 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Falköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Falköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 31,2 % | 32,3 % | 29,2 % | 29,7 % | 27,9 % |
| M | 22,3 % | 27,8 % | 19,9 % | 16,8 % | 17,3 % | 18,1 % |
| C | 12,6 % | 9,3 % | 9,2 % | 9,9 % | 7,1 % | 6,6 % |
| KD | 9,6 % | 7,8 % | 6,1 % | 9,1 % | 7,6 % | 8,7 % |
| V | 4,7 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,9 % | 4,9 % | 6,8 % |
| L | 4,4 % | 5,2 % | 3,4 % | 3,7 % | 3,2 % | 4,3 % |
| SD | 4,2 % | 7,8 % | 17,5 % | 20,9 % | 25,1 % | 21,3 % |
| MP | 3,6 % | 5,3 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,5 % | 4,4 % |
| Övr | 2,2 % | 0,9 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,6 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 84,7 % | 87,2 % | 87,4 % | 85,1 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Falköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Falköping 2006
Så skiljer sig Falköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 12,6 % i Falköping mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,7
- KD +3,0
- SD +1,2
- S +1,0
Svagare än i riket
- M −3,7
- FP −3,1
- MP −1,5
- V −1,1
Valdeltagande i Falköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,1 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Falköping på plats 75 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Falköping är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Falköpings 6 till 90,2 % i Falköpings 4.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Falköpings 7 (51,7 %) och sitt svagaste i Vartofta (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 2, Centerpartiet i 2 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,7 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- M −4,6
- C +3,8
- S +3,5
- V −0,4
- SD −0,2
- MP −0,2
- KD +0,0
- FP −0,0
Största parti i Falköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Falköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 87,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Falköping 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Falköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Broddetorp | C | 23,9 % | C | 37,1 % | 87,4 % |
| Falköpings 1 | S | 40,9 % | S | 47,0 % | 78,4 % |
| Falköpings 2 | S | 39,9 % | S | 42,4 % | 77,8 % |
| Falköpings 3 | S | 48,4 % | S | 55,8 % | 81,8 % |
| Falköpings 4 | S | 32,2 % | S | 36,4 % | 90,2 % |
| Falköpings 5 | S | 48,0 % | S | 51,2 % | 77,4 % |
| Falköpings 6 | S | 45,9 % | S | 49,7 % | 74,2 % |
| Falköpings 7 | S | 51,7 % | S | 55,1 % | 83,8 % |
| Falköpings 8 | S | 35,3 % | S | 41,4 % | 83,6 % |
| Falköpings 9 | S | 38,5 % | S | 42,9 % | 79,5 % |
| Floby 1 | S | 36,7 % | S | 38,4 % | 79,0 % |
| Floby 2 | S | 26,5 % | S | 29,2 % | 81,5 % |
| Gudhem | S | 36,6 % | S | 41,7 % | 84,7 % |
| Kinnarp-Slutarp | S | 31,8 % | S | 34,6 % | 85,2 % |
| Kättilstorp | S | 26,4 % | S | 30,6 % | 82,5 % |
| Odensberg | S | 27,2 % | S | 31,4 % | 85,7 % |
| Stenstorps 1 | S | 44,6 % | S | 45,8 % | 82,6 % |
| Stenstorps 2 | M | 27,7 % | C | 29,3 % | 87,0 % |
| Vartofta | C | 28,9 % | C | 35,4 % | 84,4 % |
| Åsarp | M | 23,7 % | KD | 26,1 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006