Valresultat Borås 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Borås med 36,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 81 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,8 %
- Röstberättigade
- 75 051
- Avgivna röster
- 60 674
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 745 | 36,5 % |
| MModeraterna | 15 098 | 25,3 % |
| KDKristdemokraterna | 4 689 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 290 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 615 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 3 463 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 488 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 931 | 3,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 043 | 1,7 % |
| Övriga partier | 1 265 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 167 | 37,4 % |
| MModeraterna | 14 408 | 24,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 513 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 4 360 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 797 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 3 327 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 154 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 691 | 2,8 % |
| SPVGSPVG | 1 430 | 2,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 326 | 2,2 % |
| Övriga partier | 154 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 774 | 36,1 % |
| MModeraterna | 14 818 | 24,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 517 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 078 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 633 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 3 480 | 5,8 % |
| VÄGVÄG | 2 569 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 206 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 712 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 465 | 2,4 % |
| Övriga partier | 75 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Borås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- L
- V
- C
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 31,9 % | 31,4 % | 29,5 % | 30,4 % | 29,3 % |
| M | 25,3 % | 29,1 % | 23,3 % | 20,5 % | 20,1 % | 20,2 % |
| KD | 7,9 % | 6,2 % | 5,1 % | 6,6 % | 6,3 % | 6,8 % |
| L | 7,2 % | 7,7 % | 5,2 % | 5,7 % | 4,2 % | 4,6 % |
| V | 6,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,0 % | 6,1 % | 8,9 % |
| C | 5,8 % | 4,7 % | 4,9 % | 7,3 % | 5,9 % | 5,4 % |
| MP | 4,2 % | 6,5 % | 6,8 % | 3,7 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 3,9 % | 1,3 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,5 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 14,4 % | 18,4 % | 21,5 % | 18,9 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 82,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Borås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borås 2006
Så skiljer sig Borås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 5,8 % i Borås mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 2,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,2
- KD +1,2
- SPI +1,2
- SD +0,3
Svagare än i riket
- C −2,1
- MP −1,0
- M −0,8
- FP −0,3
Valdeltagande i Borås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,8 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Borås på plats 120 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borås är indelad i 81 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,7 % i Borås 12 Hässleholmen-Alnen till 92,9 % i Borås 40 Kristineberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borås 86 Norrby Billdalsgatan (60,0 %) och sitt svagaste i Tämta-Vänga (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 59, Moderaterna i 22 av 81 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borås är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 6,0 % i kommunvalet mot 7,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,8 procentenheter.
- KD −1,8
- M −0,8
- V +0,7
- MP −0,5
- SD −0,4
- S −0,4
- FP +0,3
- C −0,0
Största parti i Borås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Borås 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 81 valdistrikten i Borås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aplared | S | 30,7 % | S | 31,8 % | 87,1 % |
| Borgstena | M | 26,7 % | M | 26,7 % | 84,0 % |
| Borås 1 Norrmalm-Kypered | S | 39,9 % | S | 41,9 % | 65,8 % |
| Borås 2 Norrmalm-Västra | S | 34,2 % | S | 34,2 % | 81,6 % |
| Borås 4 Norrmalm Nedre | M | 32,3 % | M | 30,1 % | 83,8 % |
| Borås 5 Norrmalm-Linnéparken | M | 35,9 % | M | 35,7 % | 85,9 % |
| Borås 6 Bergdalen | M | 39,7 % | M | 39,3 % | 88,6 % |
| Borås 7 Björkäng-Östermalm | M | 34,4 % | M | 36,2 % | 79,2 % |
| Borås 8 Hulta Västra | S | 40,7 % | S | 46,7 % | 68,2 % |
| Borås 9 Hulta-Brotorp | S | 40,9 % | S | 39,0 % | 89,3 % |
| Borås 10 Hulta-Sörmarken | S | 44,5 % | S | 44,4 % | 81,1 % |
| Borås 11 Hässleholmen-Fjärding | S | 54,1 % | S | 51,4 % | 64,7 % |
| Borås 12 Hässleholmen-Alnen | S | 50,9 % | S | 52,8 % | 56,7 % |
| Borås 13 Hässleholmen-Boda | S | 41,5 % | S | 42,1 % | 66,8 % |
| Borås 14 Norrmalm-Liljeberget | S | 39,1 % | S | 35,4 % | 82,4 % |
| Borås 15 Hässleholmen Norra | S | 46,1 % | S | 48,3 % | 76,3 % |
| Borås 26 Högskoleområdet | M | 34,6 % | M | 36,7 % | 81,7 % |
| Borås 27 Engelbrektsområdet | S | 33,9 % | S | 31,5 % | 82,2 % |
| Borås 28 Lugnet | M | 39,7 % | M | 39,1 % | 85,7 % |
| Borås 29 Övre Villastan | M | 43,6 % | M | 43,1 % | 84,0 % |
| Borås 30 Nedre Villastan | M | 43,0 % | M | 42,5 % | 81,9 % |
| Borås 31 Bergsäter | S | 37,4 % | S | 35,3 % | 80,1 % |
| Borås 32 Trandared-Söderkulla | S | 45,1 % | S | 44,4 % | 86,3 % |
| Borås 33 Trandared | S | 49,9 % | S | 50,4 % | 84,1 % |
| Borås 34 Trandared-Strömsdal | S | 45,8 % | S | 44,4 % | 83,2 % |
| Borås 35 Trandared-Skolan | S | 50,2 % | S | 48,7 % | 76,7 % |
| Borås 36 Trandared-Söderfors | S | 48,9 % | S | 47,5 % | 77,1 % |
| Borås 37 Hedvigsborg-Kristineberg | S | 35,9 % | S | 34,8 % | 84,0 % |
| Borås 38 Hedvigsborg-Kråkered | S | 30,5 % | S | 29,2 % | 83,6 % |
| Borås 39 Dammsvedjan | S | 36,0 % | S | 34,6 % | 81,3 % |
| Borås 40 Kristineberg | S | 36,6 % | S | 38,3 % | 92,9 % |
| Borås 41 Kristineberg-Gässlösa | S | 51,5 % | S | 51,1 % | 66,7 % |
| Borås 51 Centrum | M | 43,2 % | M | 40,2 % | 68,9 % |
| Borås 52 Druvefors | S | 33,1 % | S | 34,7 % | 78,0 % |
| Borås 53 Göta | S | 47,1 % | S | 46,3 % | 73,2 % |
| Borås 55 Regementet-Funningen | S | 37,1 % | S | 36,5 % | 78,2 % |
| Borås 56 Parkstaden | M | 42,8 % | M | 41,8 % | 83,0 % |
| Borås 57 Hestraklint | S | 33,3 % | S | 32,2 % | 83,8 % |
| Borås 58 Nedre Byttorp | S | 37,0 % | S | 35,8 % | 87,1 % |
| Borås 59 Övre Byttorp | S | 44,4 % | S | 43,2 % | 82,8 % |
| Borås 60 Tullen Norra | S | 41,7 % | S | 40,3 % | 80,3 % |
| Borås 61 Tullen-Viared | S | 37,7 % | S | 36,7 % | 78,6 % |
| Borås 76 Sjöbo-Nord | S | 36,2 % | S | 35,6 % | 79,8 % |
| Borås 77 Sjöbo-Ekäng | S | 47,9 % | S | 45,2 % | 69,3 % |
| Borås 78 Sjöbo-Barnhem | S | 50,2 % | S | 51,8 % | 73,9 % |
| Borås 79 Sjöbo-Nolhaga | S | 47,6 % | S | 49,2 % | 68,7 % |
| Borås 80 Sjöbo-Småstugeområde | S | 50,9 % | S | 50,5 % | 80,8 % |
| Borås 81 Sjöbo Torg | S | 49,7 % | S | 50,0 % | 69,9 % |
| Borås 82 Sjöboklintområdet | S | 52,9 % | S | 51,8 % | 65,0 % |
| Borås 83 Alideberg-Ryda | S | 45,1 % | S | 43,5 % | 69,4 % |
| Borås 85 Norrby Spinnaren | S | 56,5 % | S | 56,9 % | 62,6 % |
| Borås 86 Norrby Billdalsgatan | S | 60,0 % | S | 57,3 % | 64,0 % |
| Borås 88 Hestra-Ekås | M | 30,4 % | S | 29,7 % | 87,1 % |
| Bredared | M | 26,7 % | C | 26,8 % | 90,2 % |
| Brämhult Norra | M | 34,8 % | M | 32,5 % | 90,0 % |
| Brämhult Södra | M | 41,0 % | M | 41,8 % | 91,9 % |
| Brämhult-Svensgärde | M | 39,2 % | M | 39,5 % | 85,8 % |
| Dalsjöfors 1 Västra | S | 34,6 % | S | 33,8 % | 84,6 % |
| Dalsjöfors 2 Östra | S | 39,3 % | S | 37,7 % | 87,9 % |
| Dalsjöfors 9 Centrum | S | 47,9 % | S | 45,9 % | 83,0 % |
| Dannike | S | 35,7 % | S | 31,9 % | 86,5 % |
| Fristad Västra | M | 29,7 % | M | 31,2 % | 88,4 % |
| Fristad Centrum | S | 40,8 % | S | 40,4 % | 82,1 % |
| Fristad Tärby | S | 28,3 % | S | 27,6 % | 77,9 % |
| Gingri | S | 27,8 % | M | 31,9 % | 91,0 % |
| Gånghester | S | 36,6 % | S | 36,0 % | 89,1 % |
| Kinnarumma | S | 46,8 % | S | 45,7 % | 83,0 % |
| Målsryd | S | 36,4 % | S | 33,8 % | 84,8 % |
| Rydboholm | S | 43,1 % | S | 42,7 % | 84,0 % |
| Rångedala | S | 30,6 % | S | 31,7 % | 87,5 % |
| Sandared 1 Öster | S | 34,5 % | S | 35,3 % | 87,6 % |
| Sandared 2 Väster | M | 32,3 % | M | 31,9 % | 86,1 % |
| Sandhult-Norra | S | 32,0 % | S | 33,9 % | 85,4 % |
| Seglora | S | 26,9 % | C | 35,9 % | 82,4 % |
| Sjömarken 1 Södra | M | 39,0 % | M | 38,9 % | 85,1 % |
| Sjömarken 2 Norra | M | 33,4 % | S | 32,5 % | 90,3 % |
| Sparsör Frufällan | M | 35,1 % | M | 35,3 % | 85,9 % |
| Svaneholm | S | 46,5 % | S | 48,2 % | 76,6 % |
| Tämta-Vänga | M | 25,3 % | C | 38,0 % | 92,8 % |
| Viskafors | S | 54,7 % | S | 55,0 % | 80,7 % |
| Äspered | S | 28,2 % | S | 27,8 % | 90,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006