Valresultat Hjo 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hjo med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,1 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hjo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Hjo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,2 %
Röstberättigade
6 896
Avgivna röster
5 668
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Hjo

Riksdagsvalet 2006 i Hjo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 98335,7 %
MModeraterna1 41625,5 %
KDKristdemokraterna56010,1 %
CCenterpartiet5099,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3305,9 %
VVänsterpartiet2444,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2404,3 %
SDSverigedemokraterna1673,0 %
Övriga partier1112,0 %

Landstingsvalet 2006 i Hjo

Landstingsvalet 2006 i Hjo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 79334,0 %
MModeraterna1 31124,8 %
KDKristdemokraterna56410,7 %
CCenterpartiet4749,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3216,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2194,1 %
VVänsterpartiet2144,1 %
SPVGSPVG2083,9 %
SDSverigedemokraterna1442,7 %
Övriga partier280,5 %

Kommunvalet 2006 i Hjo

Kommunvalet 2006 i Hjo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 80433,1 %
MModeraterna1 74031,9 %
KDKristdemokraterna4999,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4368,0 %
CCenterpartiet4157,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2504,6 %
VVänsterpartiet2133,9 %
SDSverigedemokraterna871,6 %
Övriga partier80,1 %

Partiernas utveckling i Hjo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hjo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hjo per valår
Parti200620102014201820222026
S35,7 %30,8 %30,8 %27,4 %29,5 %26,2 %
M25,5 %28,8 %23,0 %18,6 %18,7 %20,5 %
KD10,1 %8,4 %6,4 %9,6 %9,5 %9,6 %
C9,2 %7,3 %7,8 %9,8 %6,6 %6,4 %
L5,9 %7,5 %5,1 %4,0 %3,5 %5,0 %
V4,4 %4,6 %4,6 %6,2 %4,0 %4,4 %
MP4,3 %6,6 %5,5 %3,6 %4,4 %5,5 %
SD3,0 %5,2 %14,5 %19,5 %22,6 %20,5 %
Övr2,0 %0,8 %2,3 %1,2 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande82,2 %86,0 %88,2 %88,9 %87,7 %88,1 %

Valdeltagande i Hjo 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hjo 2006

Så skiljer sig Hjo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 10,1 % i Hjo mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +3,4
  • C +1,3
  • S +0,5
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • FP −1,6
  • V −1,4
  • MP −0,8
  • M −0,6

Valdeltagande i Hjo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,2 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hjo på plats 72 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hjo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Hjo 4 till 85,5 % i Hjo 2.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjo 3 (44,0 %) och sitt svagaste i Hjo 5 (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hjo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,9 % i kommunvalet mot 25,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • M +6,4
  • S −2,6
  • FP +2,1
  • C −1,5
  • SD −1,4
  • KD −0,9
  • V −0,5
  • MP +0,3

Största parti i Hjo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hjo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hjo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,2 %88,1 %
2022Socialdemokraterna29,5 %87,7 %
2018Socialdemokraterna27,4 %88,9 %
2014Socialdemokraterna30,8 %88,2 %
2010Socialdemokraterna30,8 %86,0 %
2006Socialdemokraterna35,7 %82,2 %

Valresultat per valdistrikt i Hjo 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hjo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hjo, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hjo 1M29,8 %M39,7 %82,7 %
Hjo 2S34,8 %S31,6 %85,5 %
Hjo 3S44,0 %S43,2 %81,8 %
Hjo 4S42,4 %S38,3 %77,4 %
Hjo 5M32,6 %M41,0 %83,0 %
Hjo 6S34,9 %S35,4 %84,8 %

Utforska valdistrikten i Hjo på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006