Valresultat Kungälv 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kungälv med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungälv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 29 369
- Avgivna röster
- 24 883
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Kungälv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 110 | 33,2 % |
| MModeraterna | 6 342 | 26,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 147 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 144 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 1 941 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 243 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 082 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 850 | 3,5 % |
| Övriga partier | 571 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Kungälv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 286 | 34,5 % |
| MModeraterna | 5 837 | 24,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 270 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 072 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 907 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 085 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 986 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 812 | 3,4 % |
| SPVGSPVG | 611 | 2,5 % |
| Övriga partier | 143 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Kungälv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 311 | 37,9 % |
| MModeraterna | 6 032 | 24,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 319 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 2 109 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 893 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 034 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 017 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 616 | 2,5 % |
| Övriga partier | 245 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Kungälv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kungälv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- C
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 26,0 % | 26,9 % | 25,1 % | 28,1 % | 25,0 % |
| M | 26,0 % | 33,2 % | 26,1 % | 22,2 % | 20,5 % | 22,5 % |
| L | 8,8 % | 9,1 % | 6,6 % | 6,0 % | 5,1 % | 6,4 % |
| KD | 8,8 % | 7,1 % | 5,7 % | 7,7 % | 6,5 % | 7,0 % |
| C | 7,9 % | 6,6 % | 6,6 % | 8,7 % | 6,3 % | 6,8 % |
| V | 5,1 % | 4,4 % | 4,9 % | 6,2 % | 4,9 % | 5,3 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,4 % | 4,3 % | 4,3 % | 5,0 % |
| SD | 3,5 % | 6,2 % | 13,6 % | 18,6 % | 22,8 % | 20,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 84,7 % | 88,3 % | 89,1 % | 90,6 % | 88,5 % | 89,2 % |
Valdeltagande i Kungälv 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kungälv 2006
Så skiljer sig Kungälv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 8,8 % i Kungälv mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 2,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +2,2
- FP +1,3
- SD +0,5
- C +0,0
Svagare än i riket
- S −2,0
- V −0,7
- MP −0,7
- M −0,1
Valdeltagande i Kungälv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,7 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kungälv på plats 18 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kungälv är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,1 % i Kungälv 2 till 91,0 % i Kungälv 4.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungälv 3 (48,7 %) och sitt svagaste i Marstrand (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Moderaterna i 7 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungälv är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,9 % i kommunvalet mot 33,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- S +4,7
- M −1,4
- KD −1,1
- SD −1,0
- V −0,9
- FP +0,6
- C +0,6
- MP −0,3
Största parti i Kungälv sedan 2006
Största parti har skiftat i Kungälv under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,0 % | 89,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 88,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,1 % | 90,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 89,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,2 % | 88,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Kungälv 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Kungälv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Harestad | S | 29,9 % | S | 36,6 % | 87,5 % |
| Hålta | M | 28,7 % | S | 26,7 % | 89,9 % |
| Kareby | S | 34,5 % | S | 38,7 % | 85,6 % |
| Kungälv 1 | S | 46,9 % | S | 51,4 % | 73,9 % |
| Kungälv 2 | S | 46,1 % | S | 51,5 % | 73,1 % |
| Kungälv 3 | S | 48,7 % | S | 53,3 % | 78,9 % |
| Kungälv 4 | S | 28,0 % | S | 32,7 % | 91,0 % |
| Kungälv 5 | S | 36,7 % | S | 42,5 % | 84,5 % |
| Kungälv 6 | M | 31,4 % | S | 32,3 % | 82,6 % |
| Kungälv 7 | S | 39,9 % | S | 46,3 % | 84,7 % |
| Kungälv 8 | S | 36,5 % | S | 42,7 % | 85,7 % |
| Kungälv 9 | S | 37,2 % | S | 40,4 % | 86,9 % |
| Kungälv 10 | S | 40,2 % | S | 48,2 % | 88,1 % |
| Kungälv 11 | S | 37,4 % | S | 44,6 % | 87,1 % |
| Lycke | M | 37,5 % | M | 38,0 % | 85,9 % |
| Marstrand | M | 43,2 % | M | 38,7 % | 82,2 % |
| Romelanda 1 | S | 33,5 % | S | 33,9 % | 85,5 % |
| Romelanda 2 | S | 35,1 % | S | 39,7 % | 86,4 % |
| Solberga 1 | S | 31,5 % | S | 36,1 % | 88,9 % |
| Solberga 2 | M | 28,2 % | M | 32,0 % | 87,0 % |
| Torsby 1 | S | 34,2 % | S | 38,2 % | 83,4 % |
| Torsby 2 | M | 27,5 % | S | 29,2 % | 86,7 % |
| Ytterby 1 | M | 31,5 % | S | 36,6 % | 87,4 % |
| Ytterby 2 | S | 32,5 % | S | 38,7 % | 84,5 % |
| Ytterby 3 | S | 33,4 % | S | 39,6 % | 88,3 % |
| Ytterby 4 | S | 36,1 % | S | 39,8 % | 78,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006