Valresultat Kungälv 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kungälv med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,1 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungälv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.

Se Kungälv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
36 928
Avgivna röster
32 669
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Kungälv

Riksdagsvalet 2022 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 09828,1 %
SDSverigedemokraterna7 35922,8 %
MModeraterna6 64020,5 %
KDKristdemokraterna2 1126,5 %
CCenterpartiet2 0286,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6395,1 %
VVänsterpartiet1 5944,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3894,3 %
Övriga partier4811,5 %

Regionvalet 2022 i Kungälv

Regionvalet 2022 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 27929,0 %
MModeraterna6 10419,1 %
SDSverigedemokraterna5 81318,2 %
KDKristdemokraterna2 8428,9 %
VVänsterpartiet2 1386,7 %
CCenterpartiet1 7845,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7045,3 %
MPMiljöpartiet de gröna9473,0 %
DemokDemokraterna5741,8 %
Övriga partier7592,4 %

Kommunvalet 2022 i Kungälv

Kommunvalet 2022 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 00428,1 %
MModeraterna6 03018,8 %
SDSverigedemokraterna5 86318,3 %
UtvecUtvecklingspartiet2 2877,1 %
KDKristdemokraterna2 0776,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0096,3 %
VVänsterpartiet1 9366,0 %
CCenterpartiet1 6885,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0123,2 %
Övriga partier1890,6 %

Partiernas utveckling i Kungälv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungälv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungälv per valår
Parti200620102014201820222026
S33,2 %26,0 %26,9 %25,1 %28,1 %25,0 %
SD3,5 %6,2 %13,6 %18,6 %22,8 %20,4 %
M26,0 %33,2 %26,1 %22,2 %20,5 %22,5 %
KD8,8 %7,1 %5,7 %7,7 %6,5 %7,0 %
C7,9 %6,6 %6,6 %8,7 %6,3 %6,8 %
L8,8 %9,1 %6,6 %6,0 %5,1 %6,4 %
V5,1 %4,4 %4,9 %6,2 %4,9 %5,3 %
MP4,4 %6,3 %6,4 %4,3 %4,3 %5,0 %
Övr2,4 %1,0 %3,1 %1,3 %1,5 %1,5 %
Valdeltagande84,7 %88,3 %89,1 %90,6 %88,5 %89,2 %

Valdeltagande i Kungälv 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungälv 2022

Så skiljer sig Kungälv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 22,8 % i Kungälv mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 2,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,2
  • M +1,4
  • KD +1,2
  • L +0,5

Svagare än i riket

  • S −2,2
  • V −1,8
  • MP −0,8
  • C −0,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kungälv, från 18,6 % till 22,8 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,7 % till 6,3 % (−2,4).

  • SD +4,2
  • S +3,0
  • C −2,4
  • M −1,6
  • V −1,3
  • KD −1,2
  • L −1,0
  • MP +0,0

Valdeltagande i Kungälv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,5 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kungälv på plats 28 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungälv är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,0 % i Komarken V till 90,4 % i Hålta-Lökeberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Komarken N-Gamla Grinden (40,5 %) och sitt svagaste i Aröd-Skålldal (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 3 av 28 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungälv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,3 % i kommunvalet mot 22,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.

  • SD −4,5
  • M −1,7
  • L +1,2
  • MP −1,1
  • V +1,1
  • C −1,0
  • S −0,1
  • KD −0,1

Största parti i Kungälv sedan 2006

Största parti har skiftat i Kungälv under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Kungälv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2022Socialdemokraterna28,1 %88,5 %
2018Socialdemokraterna25,1 %90,6 %
2014Socialdemokraterna26,9 %89,1 %
2010Moderaterna33,2 %88,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %84,7 %

Valresultat per valdistrikt i Kungälv 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Kungälv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungälv, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Aröd-SkålldalSD32,4 %SD26,3 %89,1 %
CentrumS35,1 %S31,2 %85,4 %
Diseröd-DösebackaS29,7 %S30,0 %87,1 %
Fontin-Gamla StadenS24,0 %S22,8 %84,3 %
Fridhem-TvetenS34,9 %S34,9 %84,9 %
HarestadSD30,4 %S27,7 %89,0 %
Hålta-LökebergSD23,4 %S21,0 %90,4 %
Kareby-UllstorpS25,7 %S26,5 %89,9 %
KodeS28,2 %S27,6 %89,2 %
Komarken N-Gamla GrindenS40,5 %S39,1 %76,8 %
Komarken S-GrindenS30,5 %S30,3 %88,8 %
Komarken VS35,7 %S39,1 %71,0 %
Komarken ÖS37,3 %S37,6 %76,4 %
Kovikshamn-GloseS25,1 %S24,4 %90,2 %
Kärna-StabySD28,1 %S26,2 %88,2 %
Lundby-Skårby-ArneboSD28,4 %S24,7 %89,7 %
MarstrandM28,4 %M24,3 %83,6 %
MunkegärdeS33,2 %S33,1 %86,9 %
Rollsbo-BredstenS29,1 %S30,1 %88,8 %
Sadelmakaren-ReparatörenS39,4 %S40,1 %82,5 %
Skälebräcke-Kongahälla-TrankärrS30,3 %S29,2 %84,1 %
Solberg-Duvesjön-NorrmanneboSD31,9 %SD27,2 %88,3 %
Solberga-RörtångenSD25,2 %S23,2 %87,9 %
Sparrås-TornhagaS28,7 %S30,8 %85,5 %
Tega-Vena-UlvesundM24,6 %S24,6 %90,1 %
Tjuvkil-Instön-ToftaM26,1 %M25,5 %89,1 %
Ulvegärde-Solbräcke-OlserödS28,7 %S27,9 %87,6 %
Ytterby C-KastellegårdenS30,6 %S31,8 %81,9 %

Utforska valdistrikten i Kungälv på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022