Valresultat Herrljunga 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Herrljunga med 26,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,8 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Herrljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Herrljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
7 313
Avgivna röster
6 394
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Herrljunga

Riksdagsvalet 2022 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 66426,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 63826,0 %
MModeraterna1 02916,3 %
KDKristdemokraterna5929,4 %
CCenterpartiet5749,1 %
VVänsterpartiet2944,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2333,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1722,7 %
Övriga partier1061,7 %

Regionvalet 2022 i Herrljunga

Regionvalet 2022 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 59326,0 %
SDSverigedemokraterna1 18119,3 %
MModeraterna1 03116,8 %
KDKristdemokraterna69811,4 %
CCenterpartiet68011,1 %
VVänsterpartiet4046,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2584,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1131,8 %
Övriga partier1622,6 %

Kommunvalet 2022 i Herrljunga

Kommunvalet 2022 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 41222,8 %
CCenterpartiet1 18119,0 %
SDSverigedemokraterna1 16018,7 %
MModeraterna1 12218,1 %
KDKristdemokraterna4968,0 %
VVänsterpartiet4517,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2403,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1191,9 %
Övriga partier210,3 %

Partiernas utveckling i Herrljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Herrljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Herrljunga per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,6 %7,9 %17,4 %21,8 %26,4 %23,4 %
S31,1 %27,2 %28,4 %24,8 %26,0 %23,1 %
M21,1 %24,7 %18,9 %16,8 %16,3 %19,2 %
KD10,5 %9,0 %7,0 %8,8 %9,4 %10,2 %
C15,6 %13,0 %12,7 %12,4 %9,1 %8,4 %
V4,9 %4,9 %4,3 %6,0 %4,7 %5,0 %
L6,9 %7,2 %4,2 %4,9 %3,7 %4,4 %
MP3,1 %5,3 %4,3 %2,8 %2,7 %3,9 %
Övr3,0 %0,7 %2,7 %1,7 %1,7 %2,4 %
Valdeltagande83,3 %85,6 %87,6 %88,8 %87,4 %86,9 %

Valdeltagande i Herrljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Herrljunga 2022

Så skiljer sig Herrljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,4 % i Herrljunga mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,9
  • KD +4,1
  • C +2,4

Svagare än i riket

  • S −4,3
  • M −2,8
  • MP −2,4
  • V −2,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Herrljunga, från 21,8 % till 26,4 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,4 % till 9,1 % (−3,3).

  • SD +4,6
  • C −3,3
  • V −1,4
  • L −1,2
  • S +1,2
  • KD +0,6
  • M −0,4
  • MP −0,0

Valdeltagande i Herrljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,4 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Herrljunga på plats 54 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Herrljunga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Herrljunga Centrum till 85,5 % i Gäsene Östra.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gäsene Östra (29,3 %) och sitt svagaste i Herrljunga Centrum (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Herrljunga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • C +9,9
  • SD −7,7
  • S −3,2
  • V +2,6
  • M +1,8
  • KD −1,4
  • L +0,2

Största parti i Herrljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Herrljunga under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Herrljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna23,4 %86,9 %
2022Sverigedemokraterna26,4 %87,4 %
2018Socialdemokraterna24,8 %88,8 %
2014Socialdemokraterna28,4 %87,6 %
2010Socialdemokraterna27,2 %85,6 %
2006Socialdemokraterna31,1 %83,3 %

Valresultat per valdistrikt i Herrljunga 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Herrljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Herrljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gäsene ÖstraSD29,3 %M29,6 %85,5 %
Herrljunga CentrumS33,9 %S30,7 %70,2 %
Herrljunga VästraS26,5 %C26,1 %80,8 %
Herrljunga ÖstraSD26,5 %S23,7 %77,2 %
LjungSD28,8 %S23,9 %81,8 %

Utforska valdistrikten i Herrljunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022