Valresultat Lysekil 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Lysekil med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,9 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lysekil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 11 346
- Avgivna röster
- 9 755
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 224 | 33,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 431 | 25,2 % |
| MModeraterna | 1 566 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 502 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 486 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 439 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 421 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 420 | 4,4 % |
| Övriga partier | 140 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 996 | 32,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 749 | 18,8 % |
| MModeraterna | 1 492 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 759 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 705 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 532 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 441 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 328 | 3,5 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 138 | 1,5 % |
| Övriga partier | 176 | 1,9 % |
Kommunvalet 2022 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 376 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 604 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 576 | 16,5 % |
| LysekLysekilspartiet | 1 431 | 15,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 569 | 6,0 % |
| KommuKommunistiska Partiet | 524 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 485 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 411 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 408 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 112 | 1,2 % |
| Övriga partier | 32 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Lysekil 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lysekil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % | 36,7 % | 35,4 % | 32,4 % | 33,5 % | 29,7 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 15,9 % | 21,8 % | 25,2 % | 20,8 % |
| M | 20,4 % | 25,6 % | 18,0 % | 15,6 % | 16,3 % | 18,6 % |
| KD | 6,0 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,5 % | 5,2 % | 6,0 % |
| V | 5,5 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,6 % | 5,0 % | 5,7 % |
| C | 4,8 % | 4,2 % | 5,3 % | 7,1 % | 4,6 % | 5,6 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 6,2 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,5 % |
| MP | 4,5 % | 6,5 % | 5,8 % | 4,3 % | 4,4 % | 5,7 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,3 % | 84,2 % | 85,2 % | 87,5 % | 86,0 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Lysekil 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lysekil 2022
Så skiljer sig Lysekil från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,2 % i Lysekil mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,7
- S +3,2
Svagare än i riket
- M −2,8
- C −2,2
- V −1,7
- MP −0,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Lysekil, från 21,8 % till 25,2 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,1 % till 4,6 % (−2,5).
- SD +3,5
- C −2,5
- V −1,5
- S +1,1
- L −1,1
- M +0,6
- KD −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Lysekil
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,0 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lysekil på plats 98 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lysekil är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Lysekil Bansvik till 90,7 % i Lysekil Slätten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lysekil Centrum (40,7 %) och sitt svagaste i Skaftö (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lysekil är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,5 % i kommunvalet mot 25,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- SD −8,7
- S −8,5
- KD −4,0
- L +1,6
- M +0,6
- C −0,3
- MP −0,0
- V +0,0
Största parti i Lysekil sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lysekil i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 80,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lysekil 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Lysekil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brastad väster | SD | 36,4 % | SD | 30,6 % | 83,1 % |
| Brastad öster | S | 37,1 % | S | 32,1 % | 82,8 % |
| Bro | S | 27,1 % | S | 21,7 % | 84,9 % |
| Lyse | SD | 29,7 % | S | 22,8 % | 88,0 % |
| Lysekil Bansvik | S | 36,9 % | S | 29,0 % | 71,3 % |
| Lysekil Centrum | S | 40,7 % | S | 29,7 % | 77,0 % |
| Lysekil Dalskogen | S | 37,4 % | S | 28,2 % | 80,1 % |
| Lysekil Kyrkvik | S | 34,7 % | Lysek | 24,2 % | 81,7 % |
| Lysekil Slätten | S | 35,9 % | S | 23,0 % | 90,7 % |
| Skaftö | M | 25,2 % | M | 30,9 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022