Valresultat Tibro 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Tibro med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tibro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 8 641
- Avgivna röster
- 7 305
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 288 | 31,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 846 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 174 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 622 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 452 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 312 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 266 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 2,4 % |
| Övriga partier | 90 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 301 | 32,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 504 | 21,2 % |
| MModeraterna | 1 095 | 15,5 % |
| KDKristdemokraterna | 792 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 498 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 355 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 315 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 116 | 1,6 % |
| Övriga partier | 110 | 1,6 % |
Kommunvalet 2022 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 263 | 31,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 661 | 23,0 % |
| MModeraterna | 1 201 | 16,6 % |
| KDKristdemokraterna | 632 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 546 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 511 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 249 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 1,7 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Tibro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tibro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 36,4 % | 37,1 % | 31,2 % | 31,7 % | 28,9 % |
| SD | 3,3 % | 6,4 % | 16,8 % | 21,1 % | 25,6 % | 22,6 % |
| M | 19,6 % | 23,4 % | 16,9 % | 16,3 % | 16,3 % | 18,2 % |
| KD | 10,3 % | 10,0 % | 7,0 % | 9,7 % | 8,6 % | 9,2 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 7,3 % | 8,3 % | 6,3 % | 6,1 % |
| L | 7,0 % | 7,2 % | 4,7 % | 5,5 % | 4,3 % | 5,0 % |
| V | 4,6 % | 4,3 % | 3,6 % | 4,6 % | 3,7 % | 5,4 % |
| MP | 2,8 % | 4,4 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,8 % |
| Övr | 2,3 % | 0,6 % | 2,1 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 84,9 % | 87,7 % | 88,1 % | 84,5 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Tibro 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tibro 2022
Så skiljer sig Tibro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,6 % i Tibro mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,0
- KD +3,3
- S +1,4
Svagare än i riket
- V −3,1
- M −2,8
- MP −2,7
- C −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Tibro, från 21,1 % till 25,6 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,3 % till 6,3 % (−2,0).
- SD +4,4
- C −2,0
- L −1,2
- KD −1,1
- V −1,0
- S +0,5
- MP +0,1
- M −0,0
Valdeltagande i Tibro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tibro på plats 170 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tibro är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,7 % i Skattegården m.fl. till 91,2 % i Fagersanna, Ransberg m.fl..
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södra centrum (35,5 %) och sitt svagaste i Hörnebo, Kvarnhagen m.fl. (27,6 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tibro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 7,1 % i kommunvalet mot 4,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- L +2,8
- SD −2,5
- C +1,3
- M +0,4
- S −0,3
- V −0,2
- KD +0,1
Största parti i Tibro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tibro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Tibro 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tibro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fagersanna, Ransberg m.fl. | S | 28,6 % | S | 29,5 % | 91,2 % |
| Häggetorp, Katrineberg m.fl. | S | 33,3 % | S | 34,0 % | 79,6 % |
| Hörnebo, Kvarnhagen m.fl. | S | 27,6 % | S | 26,8 % | 84,9 % |
| Skattegården m.fl. | S | 34,1 % | S | 32,9 % | 69,7 % |
| Smuleberg m.fl. | S | 31,0 % | S | 30,3 % | 76,2 % |
| Södra centrum | S | 35,5 % | S | 34,2 % | 78,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022