Valresultat Stenungsund 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Stenungsund med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stenungsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 20 770
- Avgivna röster
- 18 350
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 042 | 27,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 328 | 23,8 % |
| MModeraterna | 4 009 | 22,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 088 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 046 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 882 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 768 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 728 | 4,0 % |
| Övriga partier | 263 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 244 | 29,2 % |
| MModeraterna | 4 105 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 168 | 17,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 514 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 999 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 952 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 929 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 508 | 2,8 % |
| Övriga partier | 540 | 3,0 % |
Kommunvalet 2022 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 903 | 27,2 % |
| MModeraterna | 4 372 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 008 | 16,7 % |
| StenuStenungsundspartiet | 1 187 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 1 030 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 996 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 951 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 849 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 550 | 3,0 % |
| Övriga partier | 197 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Stenungsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stenungsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 25,8 % | 27,6 % | 25,9 % | 27,8 % | 24,1 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 13,7 % | 19,3 % | 23,8 % | 20,8 % |
| M | 27,6 % | 36,1 % | 28,5 % | 23,8 % | 22,1 % | 23,0 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 4,4 % | 6,8 % | 6,0 % | 7,6 % |
| C | 7,5 % | 5,9 % | 5,9 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,6 % |
| L | 9,1 % | 8,6 % | 6,5 % | 6,2 % | 4,9 % | 6,4 % |
| V | 5,1 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,2 % |
| MP | 4,9 % | 7,1 % | 6,4 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| Övr | 4,3 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,6 % | 88,0 % | 89,9 % | 88,3 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Stenungsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stenungsund 2022
Så skiljer sig Stenungsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 23,8 % i Stenungsund mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,3
- M +3,0
- KD +0,7
- L +0,2
Svagare än i riket
- S −2,6
- V −2,5
- MP −1,1
- C −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Stenungsund, från 19,3 % till 23,8 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,8 % till 22,1 % (−1,8).
- SD +4,6
- S +1,8
- M −1,8
- C −1,5
- L −1,4
- V −1,2
- KD −0,8
- MP −0,1
Valdeltagande i Stenungsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,3 %, vilket är 4,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Stenungsund på plats 30 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Stenungsund är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,6 % i Hasselbacken-Uppegårdsvägen till 91,1 % i Getskär-Valeberget.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hasselbacken-Uppegårdsvägen (34,7 %) och sitt svagaste i Spekeröd (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stenungsund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SD −7,2
- M +2,1
- V +1,0
- MP −1,0
- S −0,6
- KD −0,5
- L −0,2
- C −0,1
Största parti i Stenungsund sedan 2006
Största parti har skiftat i Stenungsund under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,5 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Stenungsund 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Stenungsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anrås-VästraTorp-Saxeröd | S | 26,8 % | M | 28,7 % | 89,2 % |
| Berg-Käderöd-Hällesdalen | SD | 29,7 % | SD | 23,6 % | 89,3 % |
| Brudhammar-Kopper-Kristinedal | S | 33,4 % | S | 33,8 % | 83,1 % |
| Doterödsvägen-Nyborg | S | 32,6 % | S | 30,7 % | 78,0 % |
| Ekbacken-Hällebäck-Högenorum | S | 34,3 % | S | 35,0 % | 89,6 % |
| Getskär-Valeberget | M | 27,9 % | M | 29,2 % | 91,1 % |
| Gilltorp-Rämma-Högen | SD | 34,1 % | SD | 28,6 % | 89,2 % |
| Hallerna-Strandkärr | S | 27,4 % | M | 28,5 % | 84,7 % |
| Hasselbacken-Uppegårdsvägen | S | 34,7 % | S | 36,5 % | 68,6 % |
| Kvarnberget-Solgårdsterassen | S | 29,6 % | S | 28,3 % | 87,0 % |
| Kyrkenorum | S | 33,6 % | S | 30,9 % | 91,0 % |
| Källsby-Sävelycke-Timmervik | S | 28,9 % | S | 27,8 % | 87,3 % |
| Näs-Apleröd-Stripplekärr | S | 25,8 % | S | 26,3 % | 87,6 % |
| Spekeröd | SD | 34,8 % | SD | 26,3 % | 89,9 % |
| Stenungestrand-Stenungsön-S Askerön | S | 30,1 % | S | 29,6 % | 82,9 % |
| Strandnorum-Kåkenäs | M | 34,4 % | M | 36,9 % | 89,6 % |
| Svenshögen-Ucklum | SD | 34,8 % | SD | 25,2 % | 82,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022