Valresultat Åmål 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Åmål med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,2 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åmål ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 9 585
- Avgivna röster
- 7 977
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 606 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 228 | 28,2 % |
| MModeraterna | 1 236 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 452 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 413 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 392 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 246 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 230 | 2,9 % |
| Övriga partier | 92 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 562 | 33,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 632 | 21,1 % |
| MModeraterna | 1 182 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 675 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 530 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 509 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 230 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 196 | 2,5 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 100 | 1,3 % |
| Övriga partier | 115 | 1,5 % |
Kommunvalet 2022 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 913 | 24,2 % |
| MModeraterna | 1 821 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 670 | 21,2 % |
| CCenterpartiet | 850 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 516 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 411 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 366 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 290 | 3,7 % |
| Övriga partier | 56 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Åmål 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åmål i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 39,7 % | 39,1 % | 34,9 % | 33,0 % | 28,8 % |
| SD | 2,4 % | 5,5 % | 17,0 % | 23,2 % | 28,2 % | 24,4 % |
| M | 18,2 % | 24,8 % | 16,6 % | 13,8 % | 15,7 % | 16,6 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 3,6 % | 5,9 % | 5,7 % | 6,9 % |
| V | 5,8 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,7 % | 5,2 % | 8,3 % |
| C | 11,2 % | 6,6 % | 7,2 % | 7,5 % | 5,0 % | 5,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,1 % | 4,1 % |
| L | 5,1 % | 6,0 % | 3,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,1 % |
| Övr | 2,5 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,3 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,2 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Åmål 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åmål 2022
Så skiljer sig Åmål från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,2 % i Åmål mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,7
- S +2,7
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −3,4
- MP −2,0
- C −1,7
- L −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Åmål, från 23,2 % till 28,2 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,5 % till 5,0 % (−2,6).
- SD +5,0
- C −2,6
- S −1,9
- M +1,9
- V −1,5
- L −0,5
- KD −0,2
- MP +0,1
Valdeltagande i Åmål
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Åmål på plats 219 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åmål är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Åmål centrala till 84,9 % i Åmål norra - Mo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åmål centrala (39,5 %) och sitt svagaste i Tösse - Fröskog - Ånimskog (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åmål är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 24,2 % i kommunvalet mot 33,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- S −8,8
- M +7,4
- SD −7,1
- C +5,8
- MP +1,5
- KD +0,8
- V −0,0
Största parti i Åmål sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åmål i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 81,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Åmål 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Åmål. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Tösse - Fröskog - Ånimskog | SD | 33,9 % | SD | 25,6 % | 82,6 % |
| Åmål centrala | S | 39,5 % | S | 35,4 % | 72,6 % |
| Åmål nordvästra | S | 37,1 % | S | 27,2 % | 79,7 % |
| Åmål norra - Mo | S | 30,4 % | M | 28,1 % | 84,9 % |
| Åmål sydvästra | S | 34,9 % | M | 23,4 % | 80,0 % |
| Åmål södra | S | 30,7 % | M | 25,0 % | 77,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022