Valresultat Grästorp 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Grästorp med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grästorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 4 530
- Avgivna röster
- 4 001
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 161 | 29,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 980 | 24,9 % |
| MModeraterna | 795 | 20,2 % |
| CCenterpartiet | 368 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 267 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 125 | 3,2 % |
| VVänsterpartiet | 104 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 94 | 2,4 % |
| Övriga partier | 49 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 926 | 24,4 % |
| MModeraterna | 848 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 789 | 20,8 % |
| CCenterpartiet | 470 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 337 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 130 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 127 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 89 | 2,3 % |
| Övriga partier | 76 | 2,0 % |
Kommunvalet 2022 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 362 | 34,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 748 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 659 | 16,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 656 | 16,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 154 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 106 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 64 | 1,6 % |
| Övriga partier | 10 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Grästorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grästorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 15,8 % | 23,2 % | 29,4 % | 27,0 % |
| S | 32,7 % | 30,5 % | 30,7 % | 25,7 % | 24,9 % | 22,9 % |
| M | 29,2 % | 31,6 % | 23,6 % | 21,1 % | 20,2 % | 21,3 % |
| C | 16,4 % | 14,1 % | 13,0 % | 12,9 % | 9,3 % | 8,1 % |
| KD | 6,4 % | 4,2 % | 4,2 % | 7,2 % | 6,8 % | 8,8 % |
| L | 4,5 % | 5,2 % | 3,3 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,5 % |
| V | 3,6 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,2 % | 2,6 % | 2,8 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,6 % | 2,0 % | 2,4 % | 3,3 % |
| Övr | 2,5 % | 1,0 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 86,5 % | 86,8 % | 88,9 % | 88,3 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Grästorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grästorp 2022
Så skiljer sig Grästorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,4 % i Grästorp mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,9
- C +2,6
- KD +1,4
- M +1,1
Svagare än i riket
- S −5,5
- V −4,1
- MP −2,7
- L −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Grästorp, från 23,2 % till 29,4 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,9 % till 9,3 % (−3,5).
- SD +6,2
- C −3,5
- M −0,9
- S −0,8
- V −0,6
- KD −0,4
- L −0,4
- MP +0,3
Valdeltagande i Grästorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,3 %, vilket är 4,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Grästorp på plats 32 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grästorp är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Grästorps Landsbygd till 84,1 % i Grästorps Södra.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grästorps Landsbygd (34,0 %) och sitt svagaste i Grästorps Södra (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grästorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,8 % i kommunvalet mot 20,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,7 procentenheter.
- M +14,7
- SD −12,7
- C +7,5
- S −5,7
- KD −4,1
- L +0,8
Största parti i Grästorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Grästorp under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 87,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,4 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Grästorp 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Grästorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grästorps Landsbygd | SD | 34,0 % | M | 32,2 % | 80,2 % |
| Grästorps Norra | S | 30,0 % | M | 34,3 % | 81,4 % |
| Grästorps Södra | S | 28,1 % | M | 37,9 % | 84,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022