Valresultat Uddevalla 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Uddevalla med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uddevalla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 43 062
- Avgivna röster
- 36 166
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 070 | 31,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 790 | 24,6 % |
| MModeraterna | 6 271 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 337 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 021 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 1 807 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 435 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 304 | 3,6 % |
| Övriga partier | 720 | 2,0 % |
Regionvalet 2022 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 810 | 30,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 722 | 19,2 % |
| MModeraterna | 5 901 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 469 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 626 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 725 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 337 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 072 | 3,1 % |
| NYANSPartiet Nyans | 374 | 1,1 % |
| Övriga partier | 1 011 | 2,9 % |
Kommunvalet 2022 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 726 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 304 | 17,8 % |
| MModeraterna | 5 783 | 16,4 % |
| UddevUddevallapartiet | 3 637 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 718 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 490 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 915 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 333 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 170 | 3,3 % |
| Övriga partier | 243 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Uddevalla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uddevalla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 33,4 % | 33,8 % | 30,3 % | 31,0 % | 29,5 % |
| SD | 3,6 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,0 % |
| M | 23,1 % | 28,8 % | 20,5 % | 18,3 % | 17,5 % | 18,2 % |
| KD | 7,9 % | 6,8 % | 5,3 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| V | 5,2 % | 5,2 % | 6,0 % | 6,8 % | 5,7 % | 8,1 % |
| C | 6,1 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,1 % | 5,0 % |
| MP | 4,6 % | 7,0 % | 6,0 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,9 % |
| L | 7,5 % | 6,6 % | 4,8 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,1 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,7 % | 85,7 % | 86,9 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Uddevalla 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uddevalla 2022
Så skiljer sig Uddevalla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,6 % i Uddevalla mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,0
- KD +1,2
- S +0,6
Svagare än i riket
- C −1,7
- M −1,6
- V −1,1
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Uddevalla, från 20,6 % till 24,6 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,6 % till 5,1 % (−1,5).
- SD +4,0
- C −1,5
- L −1,3
- V −1,1
- M −0,8
- S +0,6
- KD −0,5
- MP +0,1
Valdeltagande i Uddevalla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Uddevalla på plats 195 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uddevalla är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,4 % i Dalaberg-Norra Hovhult till 92,0 % i Källdal-Misteröd-Sunningen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bleket-Södra Dalaberg-Vindfället (41,7 %) och sitt svagaste i Lyckorna-Grinneröd (19,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Sverigedemokraterna i 8 av 34 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uddevalla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- SD −6,7
- S −3,4
- V +1,4
- M −1,2
- KD +1,2
- C +0,4
- L −0,3
- MP −0,2
Största parti i Uddevalla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Uddevalla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Uddevalla 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Uddevalla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ammenäs-Sund-Bratteröd | SD | 27,7 % | M | 21,8 % | 91,4 % |
| Berg-Simmersröd | S | 27,6 % | S | 19,3 % | 89,0 % |
| Bleket-Södra Dalaberg-Vindfället | S | 41,7 % | S | 36,5 % | 78,2 % |
| Bokenäs-Dragsmark | S | 28,1 % | S | 23,4 % | 86,8 % |
| Boxhult-Norra Unneröd | S | 40,3 % | S | 36,4 % | 80,5 % |
| Dalaberg-Norra Hovhult | S | 41,6 % | S | 50,6 % | 56,4 % |
| Dramsvik-Forshälla-Stenshult | SD | 29,4 % | S | 21,3 % | 91,6 % |
| Fasseröd | S | 34,8 % | S | 28,7 % | 82,2 % |
| Hedegärde-Vännerberg | S | 32,4 % | S | 30,0 % | 80,0 % |
| Helenedal-Norra Uddevalla | S | 40,5 % | S | 40,9 % | 78,2 % |
| Hovhult | S | 39,1 % | S | 40,8 % | 78,5 % |
| Håljuteberget | S | 34,5 % | S | 29,4 % | 79,6 % |
| Hälle-Skafteröd | S | 30,1 % | KD | 22,1 % | 90,3 % |
| Högås-Sundsandvik | S | 26,4 % | S | 21,4 % | 90,3 % |
| Hönseberget-Margretegärde | S | 30,6 % | S | 28,6 % | 75,2 % |
| Kampenhof-Strömstadsvägen | S | 34,0 % | S | 31,8 % | 74,0 % |
| Kapelle | S | 30,3 % | S | 27,9 % | 85,9 % |
| Karlsruhe-Elseberg | S | 32,9 % | S | 29,2 % | 73,2 % |
| Kissleberg-Smedseröd | S | 32,6 % | S | 29,5 % | 88,0 % |
| Kurveröd | S | 34,9 % | S | 32,0 % | 87,7 % |
| Källdal-Misteröd-Sunningen | S | 29,8 % | M | 27,6 % | 92,0 % |
| Lane-Ryr | SD | 38,4 % | SD | 30,6 % | 89,9 % |
| Lyckorna-Grinneröd | SD | 24,3 % | M | 20,0 % | 88,7 % |
| Ridhuset-Folkets park | S | 36,8 % | S | 31,9 % | 83,7 % |
| Skogslyckan | S | 37,5 % | S | 36,8 % | 68,2 % |
| Skredsvik-Hogstorp | SD | 31,6 % | SD | 23,9 % | 88,6 % |
| Stenbacken-Karlsberg | SD | 28,9 % | S | 24,9 % | 81,5 % |
| Tureborg-Vadbacken | S | 36,2 % | S | 35,0 % | 67,1 % |
| Ulvesund-Resteröd-Vassbovik | S | 26,6 % | S | 18,1 % | 89,4 % |
| Unneröd-Ramneröd | S | 37,1 % | S | 35,4 % | 72,9 % |
| Utby-Lanesund | SD | 28,0 % | M | 22,3 % | 91,1 % |
| Walkesborg-Bohusgården | S | 32,7 % | S | 28,5 % | 81,5 % |
| Äsperöd-Ängebacken | SD | 32,3 % | S | 27,6 % | 79,3 % |
| Österberget | S | 29,5 % | S | 26,4 % | 83,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022