Valresultat Uddevalla 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Uddevalla med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,7 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uddevalla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 39 922
- Avgivna röster
- 33 817
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 177 | 33,4 % |
| MModeraterna | 9 623 | 28,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 333 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 258 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 211 | 6,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 046 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 744 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 1 683 | 5,0 % |
| Övriga partier | 360 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 925 | 30,8 % |
| MModeraterna | 8 317 | 25,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 873 | 8,9 % |
| SPVGSPVG | 2 796 | 8,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 050 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 695 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 602 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 1 322 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 310 | 4,1 % |
| Övriga partier | 370 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 311 | 34,7 % |
| MModeraterna | 8 137 | 25,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 661 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 290 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 110 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 670 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 646 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 424 | 4,4 % |
| UddPUddP | 1 105 | 3,4 % |
| Övriga partier | 243 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Uddevalla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uddevalla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,7 procentenheter).
- S
- M
- MP
- KD
- L
- SD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 33,4 % | 33,8 % | 30,3 % | 31,0 % | 29,5 % |
| M | 23,1 % | 28,8 % | 20,5 % | 18,3 % | 17,5 % | 18,2 % |
| MP | 4,6 % | 7,0 % | 6,0 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,9 % |
| KD | 7,9 % | 6,8 % | 5,3 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| L | 7,5 % | 6,6 % | 4,8 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,1 % |
| SD | 3,6 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,0 % |
| V | 5,2 % | 5,2 % | 6,0 % | 6,8 % | 5,7 % | 8,1 % |
| C | 6,1 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,1 % | 5,0 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,7 % | 85,7 % | 86,9 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Uddevalla 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uddevalla 2010
Så skiljer sig Uddevalla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 33,4 % i Uddevalla mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 2,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,8
- KD +1,2
- SD +0,4
Svagare än i riket
- C −1,5
- M −1,3
- FP −0,4
- V −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Uddevalla, från 23,1 % till 28,8 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,0 % till 33,4 % (−5,5).
- M +5,7
- S −5,5
- SD +2,5
- MP +2,4
- KD −1,1
- C −1,1
- FP −0,9
- V +0,0
Valdeltagande i Uddevalla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Uddevalla på plats 131 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uddevalla är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,2 % i Uddevalla 3 till 91,5 % i Ljungskile-Hälle-Skafteröd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bäve 7 (63,4 %) och sitt svagaste i Ljungskile-Lyckorna-Anfasteröd (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Moderaterna i 14 av 35 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uddevalla är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,0 % i kommunvalet mot 28,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- M −3,8
- SD −1,8
- KD +1,4
- S +1,3
- FP −0,1
- V −0,1
- MP +0,0
- C +0,0
Största parti i Uddevalla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Uddevalla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Uddevalla 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Uddevalla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokenäs-Dragsmark | M | 31,1 % | M | 28,8 % | 86,0 % |
| Bäve 1 | S | 44,9 % | S | 44,7 % | 75,2 % |
| Bäve 2 | S | 50,9 % | S | 50,2 % | 75,4 % |
| Bäve 3 | S | 51,0 % | S | 52,0 % | 76,1 % |
| Bäve 4 | S | 38,6 % | S | 39,7 % | 79,6 % |
| Bäve 5 | S | 36,9 % | S | 36,3 % | 84,0 % |
| Bäve 6 | S | 44,3 % | S | 45,5 % | 82,5 % |
| Bäve 7 | S | 63,4 % | S | 61,4 % | 72,4 % |
| Bäve 8 | S | 57,5 % | S | 54,5 % | 71,7 % |
| Bäve 9 | M | 33,9 % | S | 36,8 % | 88,4 % |
| Bäve 10 | S | 38,9 % | S | 41,7 % | 90,5 % |
| Bäve 11 | S | 36,9 % | S | 38,5 % | 89,0 % |
| Bäve 12 | S | 36,1 % | S | 38,5 % | 89,3 % |
| Forshälla väst | M | 37,5 % | M | 33,4 % | 89,0 % |
| Forshälla öst | M | 30,9 % | S | 28,4 % | 85,5 % |
| Grinneröd-Resteröd | M | 33,1 % | M | 28,5 % | 83,2 % |
| Herrestad-Kissleberg-Smedseröd | S | 32,5 % | S | 35,2 % | 90,1 % |
| Herrestad-Källdal-Misteröd-Sunningen | M | 39,1 % | M | 35,8 % | 88,5 % |
| Herrestad-Utby-Lanesund | M | 36,6 % | M | 30,7 % | 88,4 % |
| Högås-Skredsvik | M | 34,7 % | M | 29,0 % | 86,7 % |
| Lane-Ryr | M | 29,5 % | S | 25,8 % | 86,8 % |
| Ljungskile-Berg-Simmersröd | M | 29,9 % | M | 26,5 % | 87,3 % |
| Ljungskile-Hälle-Skafteröd | M | 29,1 % | M | 26,0 % | 91,5 % |
| Ljungskile-Lyckorna-Anfasteröd | M | 43,8 % | M | 42,8 % | 87,5 % |
| Skredsvik västra | M | 29,4 % | S | 28,7 % | 85,8 % |
| Skredsvik östra | S | 36,2 % | S | 37,3 % | 87,9 % |
| Uddevalla 1 | S | 34,3 % | S | 36,4 % | 77,6 % |
| Uddevalla 2 | S | 35,2 % | S | 35,9 % | 82,0 % |
| Uddevalla 3 | S | 40,7 % | S | 39,6 % | 69,2 % |
| Uddevalla 4 | M | 34,9 % | S | 30,5 % | 88,1 % |
| Uddevalla 5 | S | 35,7 % | S | 36,5 % | 80,9 % |
| Uddevalla 6 | S | 35,4 % | S | 36,2 % | 79,7 % |
| Uddevalla 7 | S | 35,4 % | S | 36,6 % | 80,6 % |
| Uddevalla 8 | S | 36,1 % | S | 36,7 % | 77,4 % |
| Uddevalla 9 | S | 35,3 % | S | 36,7 % | 80,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010