Valresultat Orust 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Orust med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,1 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orust ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 12 344
- Avgivna röster
- 10 583
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 532 | 33,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 669 | 25,6 % |
| CCenterpartiet | 920 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 870 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 668 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 661 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 494 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 492 | 4,7 % |
| Övriga partier | 125 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 654 | 26,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 516 | 25,3 % |
| SPVGSPVG | 1 072 | 10,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 893 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 809 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 635 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 562 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 317 | 3,2 % |
| Övriga partier | 88 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 751 | 27,1 % |
| MModeraterna | 2 349 | 23,1 % |
| FPOFPO | 1 172 | 11,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 124 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 961 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 696 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 325 | 3,2 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 230 | 2,3 % |
| OPOP | 201 | 2,0 % |
| Övriga partier | 42 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Orust 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Orust i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+8,2 procentenheter).
- M
- S
- C
- L
- MP
- KD
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 25,6 % | 33,9 % | 24,4 % | 19,4 % | 17,9 % | 20,1 % |
| S | 31,1 % | 25,6 % | 27,4 % | 25,4 % | 28,3 % | 24,4 % |
| C | 11,7 % | 8,8 % | 8,6 % | 10,1 % | 6,5 % | 7,2 % |
| L | 8,0 % | 8,3 % | 5,9 % | 5,2 % | 4,3 % | 6,1 % |
| MP | 4,7 % | 6,4 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,9 % | 6,5 % |
| KD | 8,1 % | 6,3 % | 4,5 % | 6,7 % | 6,5 % | 7,8 % |
| V | 5,1 % | 4,7 % | 5,3 % | 6,7 % | 4,7 % | 4,2 % |
| SD | 2,6 % | 4,7 % | 15,2 % | 21,2 % | 25,7 % | 21,9 % |
| Övr | 3,2 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,5 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 89,0 % | 87,9 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Orust 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Orust 2010
Så skiljer sig Orust från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 25,6 % i Orust mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,8
- C +2,3
- FP +1,3
- KD +0,7
Svagare än i riket
- S −5,1
- SD −1,0
- MP −0,9
- V −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Orust, från 25,6 % till 33,9 % (+8,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,1 % till 25,6 % (−5,5).
- M +8,2
- S −5,5
- C −2,9
- SD +2,1
- KD −1,7
- MP +1,7
- FP +0,4
- V −0,3
Valdeltagande i Orust
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,7 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Orust på plats 79 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Orust är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,9 % i Morlanda Östra till 88,8 % i Mollösund.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gullholmen (52,5 %) och sitt svagaste i Tegneby (30,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orust är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,1 % i kommunvalet mot 33,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.
- M −10,7
- KD −3,1
- FP +2,7
- SD −2,5
- V −1,7
- S +1,5
- C +0,6
- MP +0,4
Största parti i Orust sedan 2006
Största parti har skiftat i Orust under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,4 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 87,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Orust 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Orust. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gullholmen | M | 52,5 % | M | 51,0 % | 84,3 % |
| Långelanda 1 | M | 30,7 % | S | 26,3 % | 85,8 % |
| Långelanda 2 | M | 34,3 % | S | 29,1 % | 83,7 % |
| Mollösund | M | 41,8 % | M | 28,1 % | 88,8 % |
| Morlanda Västra | M | 40,4 % | S | 28,3 % | 83,8 % |
| Morlanda Östra | S | 33,2 % | FPO | 31,9 % | 81,9 % |
| Myckleby | M | 31,6 % | S | 24,8 % | 83,6 % |
| Röra Västra | M | 36,3 % | S | 33,7 % | 84,3 % |
| Röra Östra | M | 34,3 % | S | 31,7 % | 82,7 % |
| Stala | M | 33,2 % | S | 26,6 % | 85,4 % |
| Tegneby | M | 30,2 % | FPO | 22,3 % | 87,6 % |
| Torp | M | 35,2 % | S | 27,6 % | 86,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010