Valresultat Ulricehamn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Ulricehamn med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,3 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ulricehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 17 611
- Avgivna röster
- 15 083
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 370 | 29,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 903 | 26,2 % |
| CCenterpartiet | 1 813 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 170 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 010 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 995 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 909 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 584 | 3,9 % |
| Övriga partier | 132 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 913 | 27,4 % |
| MModeraterna | 3 463 | 24,2 % |
| CCenterpartiet | 2 039 | 14,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 130 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 070 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 828 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 797 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 553 | 3,9 % |
| SPVGSPVG | 314 | 2,2 % |
| Övriga partier | 174 | 1,2 % |
Kommunvalet 2010 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 975 | 27,3 % |
| MModeraterna | 3 106 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 2 995 | 20,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 043 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 936 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 878 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 872 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 585 | 4,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 163 | 1,1 % |
| Övriga partier | 7 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Ulricehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ulricehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,4 procentenheter).
- M
- S
- C
- KD
- L
- SD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 23,9 % | 29,4 % | 22,9 % | 19,7 % | 19,8 % | 20,7 % |
| S | 30,7 % | 26,2 % | 27,3 % | 24,7 % | 27,0 % | 25,1 % |
| C | 14,8 % | 12,2 % | 12,5 % | 12,9 % | 9,0 % | 8,4 % |
| KD | 9,9 % | 7,9 % | 5,7 % | 7,9 % | 7,1 % | 8,4 % |
| L | 5,6 % | 6,8 % | 4,4 % | 5,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| SD | 2,9 % | 6,7 % | 14,8 % | 19,6 % | 23,9 % | 21,0 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,7 % | 3,2 % | 3,5 % | 4,2 % |
| V | 3,9 % | 3,9 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,4 % | 5,4 % |
| Övr | 4,1 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,0 % | 85,6 % | 87,1 % | 88,3 % | 86,3 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Ulricehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ulricehamn 2010
Så skiljer sig Ulricehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,2 % i Ulricehamn mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,6
- KD +2,3
- SD +1,0
Svagare än i riket
- S −4,4
- V −1,7
- MP −1,2
- M −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ulricehamn, från 23,9 % till 29,4 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,7 % till 26,2 % (−4,5).
- M +5,4
- S −4,5
- SD +3,8
- C −2,6
- SPI −2,1
- KD −2,1
- MP +2,0
- FP +1,2
Valdeltagande i Ulricehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,6 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ulricehamn på plats 81 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ulricehamn är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Ulricehamn 3 Stenbocksskolan till 88,3 % i Timmele/Älmestad.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ulricehamn 4 Församlingsgården (40,9 %) och sitt svagaste i Gällstad/Grönahög (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 6 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ulricehamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,6 % i kommunvalet mot 12,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.
- C +8,4
- M −8,0
- KD −1,9
- S +1,1
- FP +0,4
- SD −0,3
- V +0,1
- MP −0,1
Största parti i Ulricehamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Ulricehamn under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,1 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 82,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ulricehamn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Ulricehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blidsberg/Dalum/Trädet | M | 27,4 % | C | 22,2 % | 80,4 % |
| Gällstad/Grönahög | S | 26,2 % | C | 29,9 % | 85,6 % |
| Hökerum/Nitta | M | 31,0 % | S | 25,2 % | 87,3 % |
| Hössna/Liared | M | 31,6 % | C | 37,6 % | 87,7 % |
| Timmele/Älmestad | M | 28,3 % | C | 29,7 % | 88,3 % |
| Ulricehamn 1 Ryttershov | S | 32,3 % | S | 33,2 % | 80,7 % |
| Ulricehamn 2 Ulricaskolan | S | 36,4 % | S | 38,9 % | 80,6 % |
| Ulricehamn 3 Stenbocksskolan | S | 30,3 % | S | 32,4 % | 78,6 % |
| Ulricehamn 4 Församlingsgården | M | 40,9 % | M | 33,5 % | 86,4 % |
| Ulricehamn 5 Tingsholmsgymnasiet | M | 32,0 % | S | 31,2 % | 86,6 % |
| Ulricehamn 6 Solrosen inkl Marbäck | S | 31,8 % | S | 34,9 % | 84,0 % |
| Vegby/Tvärred | S | 29,1 % | C | 27,3 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010