Valresultat Ulricehamn 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ulricehamn med 25,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,7 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ulricehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Ulricehamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
19 155
Avgivna röster
16 505
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Ulricehamn

Riksdagsvalet 2026 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 10325,1 %
SDSverigedemokraterna3 42621,0 %
MModeraterna3 38220,7 %
KDKristdemokraterna1 3668,4 %
CCenterpartiet1 3648,4 %
VVänsterpartiet8875,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8054,9 %
MPMiljöpartiet de gröna6924,2 %
Övriga partier3001,8 %

Regionvalet 2026 i Ulricehamn

Regionvalet 2026 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 03325,3 %
MModeraterna3 43921,6 %
SDSverigedemokraterna2 88518,1 %
CCenterpartiet1 74711,0 %
KDKristdemokraterna1 4469,1 %
VVänsterpartiet1 0446,6 %
MPMiljöpartiet de gröna6103,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4312,7 %
Övriga partier2951,9 %

Kommunvalet 2026 i Ulricehamn — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ulricehamn har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (+1 sedan 2022), följt av Nya Ulricehamn med 9 och Moderaterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Ulricehamn: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 35520,7 %10(+1)
NUNya Ulricehamn2 95818,2 %9(+1)
MModeraterna2 72116,8 %8(−1)
SDSverigedemokraterna2 68116,5 %8(±0)
CCenterpartiet1 97012,1 %6(−1)
VVänsterpartiet8835,4 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna5763,5 %2(+1)
KDKristdemokraterna5633,5 %2(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3662,3 %1(−1)
Övriga partier1661,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ulricehamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ulricehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ulricehamn per valår
Parti200620102014201820222026
S30,7 %26,2 %27,3 %24,7 %27,0 %25,1 %
SD2,9 %6,7 %14,8 %19,6 %23,9 %21,0 %
M23,9 %29,4 %22,9 %19,7 %19,8 %20,7 %
KD9,9 %7,9 %5,7 %7,9 %7,1 %8,4 %
C14,8 %12,2 %12,5 %12,9 %9,0 %8,4 %
V3,9 %3,9 %4,5 %5,5 %4,4 %5,4 %
L5,6 %6,8 %4,4 %5,1 %4,0 %4,9 %
MP4,1 %6,1 %5,7 %3,2 %3,5 %4,2 %
Övr4,1 %0,9 %2,1 %1,3 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande82,0 %85,6 %87,1 %88,3 %86,3 %86,2 %

Valdeltagande i Ulricehamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ulricehamn 2026

Så skiljer sig Ulricehamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,0 % i Ulricehamn mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,5
  • KD +2,2
  • C +1,3
  • M +0,9

Svagare än i riket

  • V −3,0
  • S −2,9
  • MP −1,9
  • L −0,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Ulricehamn, från 7,1 % till 8,4 % (+1,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,9 % till 21,0 % (−2,9).

  • SD −2,9
  • S −1,9
  • KD +1,2
  • V +1,0
  • L +0,9
  • M +0,9
  • MP +0,7
  • C −0,6

Valdeltagande i Ulricehamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,2 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ulricehamn på plats 87 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ulricehamn är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,0 % i Centrum/Tingsholm N. till 83,6 % i Hössna/Liared.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum/Tingsholm N. (34,7 %) och sitt svagaste i Hössna/Liared (15,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ulricehamn är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 3,5 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.

  • KD −4,9
  • SD −4,5
  • S −4,5
  • M −4,0
  • C +3,8
  • L −2,7
  • MP −0,7
  • V +0,0

Största parti i Ulricehamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Ulricehamn under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ulricehamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,1 %86,2 %
2022Socialdemokraterna27,0 %86,3 %
2018Socialdemokraterna24,7 %88,3 %
2014Socialdemokraterna27,3 %87,1 %
2010Moderaterna29,4 %85,6 %
2006Socialdemokraterna30,7 %82,0 %

Valresultat per valdistrikt i Ulricehamn 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ulricehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ulricehamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Blidsberg/Dalum/TrädetSD25,0 %SD21,3 %75,9 %
Centrum/Tingsholm N.S34,7 %S26,9 %70,0 %
Fridhem/Paradiset/Centrum S.M25,4 %S22,9 %75,0 %
Gunnarshill/BorgmästarhagenS31,6 %S28,5 %75,6 %
Gällstad/Rånnaväg/GrönahögSD24,0 %C21,4 %79,6 %
Hökerum/NittaSD24,7 %SD20,9 %80,6 %
Hössna/LiaredSD29,2 %SD27,5 %83,6 %
Marbäck/Fredriksberg/FållornaS31,1 %S23,9 %78,9 %
Markuslyckan/Karlslätt/HärstorpS25,4 %S20,5 %73,1 %
Skarpås/Furet/Hemryd/Tingsholm S.S28,9 %S23,1 %71,1 %
Timmele/ÄlmestadSD27,8 %SD22,9 %81,6 %
Tvärred/VegbyS26,1 %S21,4 %80,7 %
Villastaden/Bronäs/Ekhagen/KarlsnäsS28,2 %S24,7 %70,9 %

Utforska valdistrikten i Ulricehamn på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026