Valresultat Vårgårda 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vårgårda med 24,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,8 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vårgårda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 9 377
- Avgivna röster
- 8 252
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 974 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 765 | 21,6 % |
| MModeraterna | 1 316 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 984 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 763 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 445 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 402 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 344 | 4,2 % |
| Övriga partier | 177 | 2,2 % |
Regionvalet 2026 i Vårgårda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 951 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 363 | 16,8 % |
| MModeraterna | 1 361 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 293 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 847 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 508 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 406 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 2,7 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 82 | 1,0 % |
| Övriga partier | 79 | 1,0 % |
Kommunvalet 2026 i Vårgårda — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vårgårda har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 872 | 22,8 % | 10(±0) |
| MModeraterna | 1 642 | 20,0 % | 8(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 236 | 15,0 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 1 214 | 14,8 % | 6(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 136 | 13,8 % | 6(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 468 | 5,7 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 360 | 4,4 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 263 | 3,2 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 26 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vårgårda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vårgårda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,7 % | 26,6 % | 28,0 % | 24,8 % | 26,8 % | 24,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 15,7 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,6 % |
| M | 18,2 % | 23,2 % | 18,0 % | 15,0 % | 15,4 % | 16,1 % |
| KD | 16,6 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,4 % | 10,4 % | 12,0 % |
| C | 13,6 % | 11,9 % | 11,9 % | 12,4 % | 9,6 % | 9,3 % |
| V | 4,2 % | 4,1 % | 4,3 % | 5,6 % | 4,3 % | 5,4 % |
| MP | 4,6 % | 6,2 % | 5,2 % | 3,6 % | 4,1 % | 4,9 % |
| L | 7,6 % | 8,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 3,5 % | 4,2 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,5 % | 88,8 % | 89,4 % | 87,5 % | 88,0 % |
Valdeltagande i Vårgårda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vårgårda 2026
Så skiljer sig Vårgårda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 12,0 % i Vårgårda mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,9
- SD +4,1
- C +2,3
Svagare än i riket
- S −3,9
- M −3,7
- V −3,0
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Vårgårda, från 10,4 % till 12,0 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,6 % till 21,6 % (−3,0).
- SD −3,0
- S −2,6
- KD +1,6
- V +1,1
- MP +0,9
- L +0,8
- M +0,7
- C −0,3
Valdeltagande i Vårgårda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,0 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vårgårda på plats 36 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vårgårda är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,5 % i Vårgårda Centrum till 89,2 % i Nårunga-Ornunga m.fl..
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vårgårda Centrum Ö (32,6 %) och sitt svagaste i Siene-Hol-Horla (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vårgårda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 21,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- SD −7,8
- C +5,4
- M +3,9
- KD +3,0
- S −1,4
- V −1,1
- L −1,0
- MP +0,8
Största parti i Vårgårda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vårgårda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,2 % | 88,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 89,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vårgårda 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vårgårda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutstorp-Landa | S | 29,7 % | S | 27,2 % | 83,7 % |
| Lena-Bergstena-Fullestad | SD | 27,9 % | SD | 20,4 % | 86,7 % |
| Nårunga-Ornunga m.fl. | SD | 21,0 % | M | 20,5 % | 89,2 % |
| Siene-Hol-Horla | SD | 24,8 % | KD | 22,3 % | 88,8 % |
| Vårgårda Centrum | S | 32,3 % | S | 35,5 % | 74,5 % |
| Vårgårda Centrum Ö | S | 32,6 % | S | 32,8 % | 76,9 % |
| Vårgårda N | S | 24,1 % | M | 26,3 % | 87,4 % |
| Vårgårda V | S | 30,6 % | S | 27,0 % | 78,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026