Valresultat Töreboda 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Töreboda med 26,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,7 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Töreboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Töreboda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
7 070
Avgivna röster
5 944
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Töreboda

Riksdagsvalet 2026 i Töreboda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54826,4 %
SDSverigedemokraterna1 48425,3 %
MModeraterna1 10718,9 %
KDKristdemokraterna4147,1 %
CCenterpartiet3996,8 %
VVänsterpartiet3976,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2053,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1582,7 %
ÖrebrÖrebropartiet601,0 %
Övriga partier831,4 %

Regionvalet 2026 i Töreboda

Regionvalet 2026 i Töreboda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54926,7 %
MModeraterna1 42224,5 %
SDSverigedemokraterna1 14419,7 %
CCenterpartiet5299,1 %
VVänsterpartiet4257,3 %
KDKristdemokraterna3806,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1292,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1021,8 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland951,6 %
Övriga partier350,6 %

Kommunvalet 2026 i Töreboda — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Töreboda har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 10 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Töreboda: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna1 91332,7 %10(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 58527,1 %8(−1)
SDSverigedemokraterna93816,0 %5(−1)
CCenterpartiet67711,6 %4(±0)
VVänsterpartiet4457,6 %2(±0)
KDKristdemokraterna1512,6 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1272,2 %1(±0)
Övriga partier140,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Töreboda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Töreboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Töreboda per valår
Parti200620102014201820222026
S39,9 %37,6 %35,6 %30,5 %29,9 %26,4 %
SD3,0 %6,5 %17,3 %23,1 %29,9 %25,3 %
M21,2 %24,8 %18,4 %17,3 %17,3 %18,9 %
KD6,9 %5,3 %3,9 %6,6 %5,7 %7,1 %
C13,9 %11,6 %12,1 %10,9 %6,5 %6,8 %
V5,2 %5,1 %4,1 %4,6 %3,9 %6,8 %
L4,0 %3,9 %2,6 %3,1 %2,4 %3,5 %
MP3,0 %4,3 %3,7 %2,0 %2,2 %2,7 %
Övr2,8 %0,9 %2,2 %1,9 %2,2 %2,4 %
Valdeltagande77,6 %81,9 %85,0 %87,0 %84,7 %84,1 %

Valdeltagande i Töreboda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Töreboda 2026

Så skiljer sig Töreboda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,3 % i Töreboda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,9
  • KD +0,9
  • Örebr +0,4

Svagare än i riket

  • MP −3,4
  • L −1,8
  • V −1,6
  • S −1,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Töreboda, från 3,9 % till 6,8 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,9 % till 25,3 % (−4,5).

  • SD −4,5
  • S −3,5
  • V +2,9
  • M +1,6
  • KD +1,4
  • L +1,1
  • Örebr +1,0
  • MP +0,5

Valdeltagande i Töreboda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,1 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Töreboda på plats 180 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Töreboda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,6 % i Björkäng till 82,9 % i Kilen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björkäng (32,0 %) och sitt svagaste i Älgarås (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Töreboda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,7 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.

  • M +13,8
  • SD −9,3
  • C +4,8
  • KD −4,5
  • L −1,3
  • V +0,8
  • S +0,7

Största parti i Töreboda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Töreboda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Töreboda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,4 %84,1 %
2022Socialdemokraterna29,9 %84,7 %
2018Socialdemokraterna30,5 %87,0 %
2014Socialdemokraterna35,6 %85,0 %
2010Socialdemokraterna37,6 %81,9 %
2006Socialdemokraterna39,9 %77,6 %

Valresultat per valdistrikt i Töreboda 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Töreboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Töreboda, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkängS32,0 %S34,3 %71,6 %
KilenS27,8 %M41,9 %82,9 %
KårtorpS26,8 %M34,0 %79,1 %
MoholmSD27,6 %M31,9 %82,1 %
ÄlgaråsSD30,0 %M29,3 %79,1 %

Utforska valdistrikten i Töreboda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026