Valresultat Töreboda 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Töreboda med 35,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Töreboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 7 072
- Avgivna röster
- 6 013
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 117 | 35,6 % |
| MModeraterna | 1 094 | 18,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 031 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 719 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 242 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 234 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 220 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 157 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 83 | 1,4 % |
| Övriga partier | 47 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 191 | 38,0 % |
| MModeraterna | 1 198 | 20,8 % |
| CCenterpartiet | 824 | 14,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 500 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 312 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 248 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 225 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 175 | 3,0 % |
| Övriga partier | 92 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 157 | 36,8 % |
| MModeraterna | 1 327 | 22,6 % |
| CCenterpartiet | 1 129 | 19,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 546 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 318 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 160 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 159 | 2,7 % |
| Övriga partier | 66 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Töreboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Töreboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 37,6 % | 35,6 % | 30,5 % | 29,9 % | 26,4 % |
| M | 21,2 % | 24,8 % | 18,4 % | 17,3 % | 17,3 % | 18,9 % |
| SD | 3,0 % | 6,5 % | 17,3 % | 23,1 % | 29,9 % | 25,3 % |
| C | 13,9 % | 11,6 % | 12,1 % | 10,9 % | 6,5 % | 6,8 % |
| V | 5,2 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 3,9 % | 6,8 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,9 % | 6,6 % | 5,7 % | 7,1 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,2 % | 2,7 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,1 % | 2,4 % | 3,5 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,9 % | 2,2 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 81,9 % | 85,0 % | 87,0 % | 84,7 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Töreboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Töreboda 2014
Så skiljer sig Töreboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 12,1 % i Töreboda mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,0
- S +4,6
- SD +4,5
Svagare än i riket
- M −4,9
- MP −3,2
- FP −2,8
- FI −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Töreboda, från 6,5 % till 17,3 % (+10,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,8 % till 18,4 % (−6,4).
- SD +10,9
- M −6,4
- S −2,0
- KD −1,4
- FP −1,3
- FI +1,3
- V −1,1
- MP −0,6
Valdeltagande i Töreboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,0 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Töreboda på plats 201 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Töreboda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Töreboda Sydvästra till 87,8 % i Töreboda Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Töreboda Östra (40,3 %) och sitt svagaste i Älgarås (26,9 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Töreboda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- SD −8,0
- C +7,2
- M +4,2
- KD −3,1
- V +1,4
- S +1,2
- MP −1,0
Största parti i Töreboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Töreboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 84,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,6 % | 81,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Töreboda 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Töreboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Moholm | S | 29,7 % | S | 32,3 % | 87,2 % |
| Töreboda Norra | S | 38,4 % | S | 37,9 % | 84,6 % |
| Töreboda Sydvästra | S | 39,9 % | S | 41,3 % | 76,0 % |
| Töreboda Östra | S | 40,3 % | S | 40,2 % | 87,8 % |
| Älgarås | S | 26,9 % | S | 30,1 % | 76,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014