Valresultat Alingsås 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Alingsås med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alingsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 30 068
- Avgivna röster
- 26 534
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 236 | 27,5 % |
| MModeraterna | 5 956 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 846 | 10,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 338 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 811 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 806 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 760 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 576 | 6,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 768 | 2,9 % |
| Övriga partier | 219 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 658 | 29,8 % |
| MModeraterna | 5 209 | 20,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 571 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 363 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 065 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 917 | 7,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 894 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 1 688 | 6,6 % |
| Övriga partier | 362 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 603 | 29,2 % |
| MModeraterna | 5 619 | 21,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 814 | 10,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 682 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 947 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 784 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 677 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 608 | 6,2 % |
| Övriga partier | 309 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Alingsås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Alingsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- L
- KD
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 25,7 % | 27,5 % | 26,4 % | 29,8 % | 27,0 % |
| M | 22,6 % | 27,9 % | 22,6 % | 18,3 % | 18,0 % | 18,5 % |
| SD | 2,4 % | 4,7 % | 10,8 % | 15,3 % | 19,1 % | 16,9 % |
| MP | 6,6 % | 9,5 % | 8,9 % | 5,8 % | 5,8 % | 7,2 % |
| L | 9,7 % | 10,0 % | 6,9 % | 6,7 % | 5,1 % | 5,8 % |
| KD | 10,5 % | 8,7 % | 6,9 % | 8,6 % | 7,3 % | 8,1 % |
| C | 8,1 % | 6,2 % | 6,7 % | 9,8 % | 7,0 % | 7,8 % |
| V | 6,4 % | 6,2 % | 6,0 % | 7,8 % | 6,5 % | 6,9 % |
| Övr | 2,2 % | 1,1 % | 3,8 % | 1,4 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,8 % | 87,9 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Alingsås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Alingsås 2014
Så skiljer sig Alingsås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 27,5 % i Alingsås mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +2,3
- MP +2,0
- FP +1,5
- C +0,6
Svagare än i riket
- S −3,5
- SD −2,0
- M −0,7
- FI −0,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Alingsås, från 4,7 % till 10,8 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,9 % till 22,6 % (−5,3).
- SD +6,1
- M −5,3
- FP −3,1
- FI +2,7
- KD −1,9
- S +1,8
- MP −0,6
- C +0,5
Valdeltagande i Alingsås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,2 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Alingsås på plats 43 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Alingsås är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Centrum N 1 till 90,4 % i Kullingsberg/Hedvigsberg 28.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östlyckan/Brogården 22 (43,0 %) och sitt svagaste i Stadsskogen/Lövekulle 2 (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 10 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alingsås är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 10,3 % i kommunvalet mot 6,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.
- FP +3,4
- SD −3,3
- MP +1,9
- S +1,7
- M −1,1
- V +0,9
- C −0,5
- KD −0,4
Största parti i Alingsås sedan 2006
Största parti har skiftat i Alingsås under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 88,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 27,9 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Alingsås 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Alingsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bälinge/Hjälmared 9 | S | 28,7 % | S | 30,8 % | 86,1 % |
| Centrum N 1 | S | 27,7 % | S | 30,5 % | 77,7 % |
| Centrum S/Tuvebo 6 | S | 26,4 % | S | 27,7 % | 85,3 % |
| Dammen/Prästeryd 5 | M | 25,3 % | S | 28,1 % | 90,2 % |
| Gräfsnäs 18 | S | 31,7 % | S | 29,3 % | 86,2 % |
| Hemsjö S 20 | M | 26,6 % | M | 27,6 % | 89,3 % |
| Hemsjö/V Bodarne 19 | M | 26,9 % | M | 25,8 % | 89,4 % |
| Ingared 27 | S | 25,1 % | S | 26,6 % | 90,1 % |
| Kullingsberg/Hedvigsberg 28 | M | 30,0 % | M | 28,1 % | 90,4 % |
| Kvarnbacken 10 | M | 26,4 % | S | 29,8 % | 89,8 % |
| Långared 17 | M | 19,3 % | M | 21,7 % | 90,1 % |
| Magra 15 | S | 24,2 % | S | 23,8 % | 85,4 % |
| Nolby V/Bolltorp 11 | S | 31,7 % | S | 33,7 % | 86,3 % |
| Nolby Ö/Rödene 13 | S | 28,9 % | S | 29,4 % | 89,8 % |
| Noltorp V 23 | S | 41,4 % | S | 43,1 % | 79,5 % |
| Noltorp Ö 12 | S | 33,8 % | S | 35,3 % | 78,6 % |
| Simmenäs/Anten/Kvarnabo 16 | M | 23,8 % | S | 21,5 % | 88,5 % |
| Sollebrunn 25 | S | 37,7 % | S | 36,2 % | 85,3 % |
| Stadsskogen/Lövekulle 2 | M | 42,5 % | M | 37,3 % | 89,9 % |
| Stockslycke/Holmalund 8 | S | 31,5 % | S | 35,5 % | 79,7 % |
| Stora Mellby 14 | S | 25,2 % | S | 24,3 % | 84,2 % |
| Sörhaga 3 | M | 27,0 % | S | 26,7 % | 88,8 % |
| Tegelbruket/Saxebäcken 24 | S | 33,1 % | S | 35,6 % | 90,4 % |
| Ängabo/Maryd 26 | S | 30,6 % | S | 32,8 % | 90,2 % |
| Ödenäs 21 | M | 23,4 % | M | 24,0 % | 87,4 % |
| Östlyckan/Brogården 22 | S | 43,0 % | S | 44,0 % | 77,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014