Valresultat Mark 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mark med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mark ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Mark på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,4 %
Röstberättigade
25 953
Avgivna röster
22 428
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Mark

Riksdagsvalet 2014 i Mark: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 35233,2 %
MModeraterna4 19318,9 %
SDSverigedemokraterna3 27414,8 %
CCenterpartiet1 9728,9 %
VVänsterpartiet1 2445,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1965,4 %
KDKristdemokraterna1 1495,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1455,2 %
FIFeministiskt initiativ4402,0 %
Övriga partier1960,9 %

Landstingsvalet 2014 i Mark

Landstingsvalet 2014 i Mark: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 50234,7 %
MModeraterna3 81317,6 %
SDSverigedemokraterna2 25110,4 %
CCenterpartiet2 23910,4 %
VVänsterpartiet1 5127,0 %
KDKristdemokraterna1 3626,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1805,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1435,3 %
SPVGSPVG3791,8 %
Övriga partier2351,1 %

Kommunvalet 2014 i Mark

Kommunvalet 2014 i Mark: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 94831,6 %
MModeraterna3 51316,0 %
CCenterpartiet2 50311,4 %
SDSverigedemokraterna2 0749,4 %
MBPMBP1 6437,5 %
VVänsterpartiet1 4686,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0584,8 %
MPMiljöpartiet de gröna9944,5 %
KDKristdemokraterna9784,5 %
MODMOD6773,1 %
Övriga partier1000,5 %

Partiernas utveckling i Mark 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mark i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mark per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %34,0 %33,2 %29,1 %30,5 %27,4 %
M20,3 %24,5 %18,9 %16,0 %16,5 %17,8 %
SD2,9 %5,8 %14,8 %19,8 %24,9 %22,0 %
C11,9 %9,3 %8,9 %10,7 %7,6 %7,7 %
V6,3 %5,6 %5,6 %7,3 %5,4 %5,7 %
MP3,9 %5,7 %5,4 %3,3 %3,4 %4,2 %
KD7,8 %6,7 %5,2 %7,1 %6,9 %8,6 %
L5,3 %7,5 %5,2 %5,5 %3,2 %4,6 %
Övr3,1 %0,9 %2,9 %1,3 %1,7 %2,0 %
Valdeltagande82,1 %85,7 %86,4 %88,0 %85,9 %85,6 %

Valdeltagande i Mark 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mark 2014

Så skiljer sig Mark från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 18,9 % i Mark mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +2,8
  • S +2,2
  • SD +1,9
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • M −4,4
  • MP −1,5
  • FI −1,1
  • FP −0,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mark, från 5,8 % till 14,8 % (+9,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,5 % till 18,9 % (−5,5).

  • SD +9,0
  • M −5,5
  • FP −2,4
  • FI +1,7
  • KD −1,5
  • S −0,8
  • C −0,4
  • MP −0,3

Valdeltagande i Mark

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mark på plats 119 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mark är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,0 % i Skene-Assberg till 89,2 % i Sätila.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kinna-Aspäng (48,9 %) och sitt svagaste i Sätila (23,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 1 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mark är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,4 % i kommunvalet mot 14,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.

  • SD −5,3
  • M −2,9
  • C +2,5
  • S −1,5
  • V +1,1
  • MP −0,9
  • KD −0,7
  • FP −0,3

Största parti i Mark sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mark i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mark per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,4 %85,6 %
2022Socialdemokraterna30,5 %85,9 %
2018Socialdemokraterna29,1 %88,0 %
2014Socialdemokraterna33,2 %86,4 %
2010Socialdemokraterna34,0 %85,7 %
2006Socialdemokraterna38,4 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Mark 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Mark. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mark, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Berghem-HajomS24,0 %S22,3 %88,1 %
Fotskäl-Tostared-BjörketorpS24,6 %C23,9 %83,3 %
FritslaS39,5 %S39,4 %80,0 %
Horred-Öxnevalla-IstorpS27,8 %S22,9 %84,8 %
HyssnaS24,6 %S22,5 %87,2 %
Kinna centrumS38,2 %S37,7 %81,3 %
Kinna-AspängS48,9 %S47,6 %76,1 %
Kinna-Marieberg-KinnahultS30,4 %S32,1 %87,9 %
Kinna-Näs-VallåsS37,4 %S36,6 %87,0 %
Kinna-Rydal-KinnaströmS38,6 %S37,5 %83,1 %
Skene-AssbergS47,9 %S47,2 %72,0 %
Skene-HedboS46,6 %S44,3 %80,8 %
Skene-SandvallsängS39,8 %S39,9 %83,2 %
Skephult-FritslaS34,7 %S33,0 %85,3 %
SvansjöS30,6 %S27,7 %86,8 %
SätilaS23,7 %S23,1 %89,2 %
Ubbhult-SätilaM25,1 %M21,8 %85,9 %
Örby centrumS38,9 %S38,0 %88,3 %
Örby-Krok-BrättingstorpS27,5 %S27,5 %89,2 %

Utforska valdistrikten i Mark på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014