Valresultat Mark 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mark med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,9 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mark ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 26 180
- Avgivna röster
- 23 037
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 624 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 515 | 19,8 % |
| MModeraterna | 3 640 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 2 426 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 653 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 608 | 7,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 243 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 754 | 3,3 % |
| Övriga partier | 307 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 757 | 30,3 % |
| MModeraterna | 3 493 | 15,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 255 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 2 662 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 917 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 780 | 8,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 319 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 604 | 2,7 % |
| Övriga partier | 537 | 2,4 % |
Kommunvalet 2018 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 547 | 28,9 % |
| MModeraterna | 3 874 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 3 620 | 16,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 494 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 762 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 492 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 191 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 559 | 2,5 % |
| Övriga partier | 104 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Mark 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mark i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 34,0 % | 33,2 % | 29,1 % | 30,5 % | 27,4 % |
| SD | 2,9 % | 5,8 % | 14,8 % | 19,8 % | 24,9 % | 22,0 % |
| M | 20,3 % | 24,5 % | 18,9 % | 16,0 % | 16,5 % | 17,8 % |
| C | 11,9 % | 9,3 % | 8,9 % | 10,7 % | 7,6 % | 7,7 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 5,6 % | 7,3 % | 5,4 % | 5,7 % |
| KD | 7,8 % | 6,7 % | 5,2 % | 7,1 % | 6,9 % | 8,6 % |
| L | 5,3 % | 7,5 % | 5,2 % | 5,5 % | 3,2 % | 4,6 % |
| MP | 3,9 % | 5,7 % | 5,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,2 % |
| Övr | 3,1 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 85,7 % | 86,4 % | 88,0 % | 85,9 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Mark 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mark 2018
Så skiljer sig Mark från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 16,0 % i Mark mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +2,3
- C +2,0
- S +0,8
- KD +0,7
Svagare än i riket
- M −3,8
- MP −1,1
- V −0,7
- L −0,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mark, från 14,8 % till 19,8 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,2 % till 29,1 % (−4,1).
- SD +5,1
- S −4,1
- M −2,9
- MP −2,1
- KD +1,9
- C +1,8
- FI −1,7
- V +1,6
Valdeltagande i Mark
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mark på plats 107 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mark är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Skene-Assberg till 91,4 % i Örby-Krok-Brättingstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skene-Hedbo (42,6 %) och sitt svagaste i Fotskäl-Tostared-Björketorp (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Sverigedemokraterna i 4 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mark är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,0 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- C +5,3
- SD −4,4
- M +1,1
- MP −0,8
- V +0,5
- KD −0,5
- L −0,2
- S −0,2
Största parti i Mark sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mark i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mark 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Mark. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berghem-Hajom | SD | 27,5 % | SD | 22,3 % | 89,4 % |
| Fotskäl-Tostared-Björketorp | SD | 29,9 % | C | 30,5 % | 85,8 % |
| Fritsla | S | 34,8 % | S | 35,3 % | 83,5 % |
| Horred-Öxnevalla-Istorp | S | 25,2 % | C | 25,6 % | 88,1 % |
| Hyssna | SD | 21,2 % | M | 23,5 % | 89,9 % |
| Kinna centrum | S | 33,6 % | S | 36,3 % | 82,1 % |
| Kinna-Aspäng | S | 40,8 % | S | 40,4 % | 78,0 % |
| Kinna-Marieberg-Kinnahult | S | 28,2 % | S | 28,4 % | 91,2 % |
| Kinna-Näs-Vallås | S | 35,0 % | S | 34,2 % | 87,1 % |
| Kinna-Rydal-Kinnaström | S | 31,5 % | S | 31,4 % | 86,3 % |
| Skene-Assberg | S | 40,6 % | S | 42,2 % | 72,6 % |
| Skene-Hedbo | S | 42,6 % | S | 43,3 % | 82,6 % |
| Skene-Sandvallsäng | S | 35,1 % | S | 37,1 % | 86,0 % |
| Skephult-Fritsla | S | 30,9 % | S | 31,4 % | 87,4 % |
| Svansjö | S | 26,3 % | C | 35,3 % | 89,2 % |
| Sätila | S | 23,0 % | S | 22,0 % | 89,4 % |
| Ubbhult-Sätila | SD | 24,2 % | SD | 20,9 % | 87,8 % |
| Örby centrum | S | 33,6 % | S | 34,8 % | 88,2 % |
| Örby-Krok-Brättingstorp | S | 25,8 % | S | 27,5 % | 91,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018