Valresultat Tanum 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Tanum med 22,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tanum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 9 895
- Avgivna röster
- 8 659
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 963 | 22,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 947 | 22,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 671 | 19,5 % |
| CCenterpartiet | 1 064 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 572 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 471 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 433 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 300 | 3,5 % |
| Övriga partier | 153 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 973 | 23,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 885 | 22,6 % |
| CCenterpartiet | 1 255 | 15,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 076 | 12,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 580 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 545 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 451 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 261 | 3,1 % |
| SPVGSPVG | 113 | 1,4 % |
| Övriga partier | 186 | 2,2 % |
Kommunvalet 2018 i Tanum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 526 | 29,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 841 | 21,4 % |
| CCenterpartiet | 1 644 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 933 | 10,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 635 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 368 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 290 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 205 | 2,4 % |
| KviPKviP | 101 | 1,2 % |
| Övriga partier | 42 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Tanum 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tanum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,7 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,7 % | 32,6 % | 27,9 % | 22,9 % | 21,6 % | 22,8 % |
| S | 25,4 % | 22,0 % | 23,5 % | 22,7 % | 24,4 % | 22,2 % |
| SD | 2,2 % | 4,4 % | 11,8 % | 19,5 % | 24,1 % | 21,1 % |
| C | 19,0 % | 15,4 % | 13,4 % | 12,4 % | 8,4 % | 8,8 % |
| KD | 7,1 % | 5,8 % | 3,8 % | 6,7 % | 7,4 % | 7,8 % |
| L | 8,8 % | 9,2 % | 6,7 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,1 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,1 % |
| MP | 4,6 % | 6,3 % | 5,2 % | 3,5 % | 4,5 % | 5,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,0 % | 4,0 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 82,3 % | 85,6 % | 87,5 % | 86,4 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Tanum 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tanum 2018
Så skiljer sig Tanum från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 22,7 % i Tanum mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,8
- M +3,1
- SD +2,0
- KD +0,3
Svagare än i riket
- S −5,6
- V −3,0
- MP −0,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tanum, från 11,8 % till 19,5 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,9 % till 22,9 % (−5,0).
- SD +7,7
- M −5,0
- KD +2,9
- FI −2,6
- MP −1,7
- L −1,2
- V +1,1
- C −1,0
Valdeltagande i Tanum
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tanum på plats 137 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tanum är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Tanumshede till 88,0 % i Hamburgsund.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Grebbestad (30,3 %) och sitt svagaste i Kville-Rabbalshede (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tanum är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,9 % i kommunvalet mot 19,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.
- SD −8,6
- C +6,7
- M +6,5
- KD −4,3
- L +1,9
- S −1,3
- V −0,8
- MP −0,1
Största parti i Tanum sedan 2006
Största parti har skiftat i Tanum under perioden 2006–2018: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,8 % | 86,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,4 % | 86,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 22,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,9 % | 85,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 82,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 26,7 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tanum 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tanum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bullaren | SD | 28,1 % | C | 35,0 % | 86,0 % |
| Fjällbacka | M | 27,0 % | M | 33,0 % | 83,4 % |
| Grebbestad | M | 30,3 % | M | 47,2 % | 85,0 % |
| Hamburgsund | S | 28,0 % | S | 24,7 % | 88,0 % |
| Kville-Rabbalshede | SD | 22,8 % | C | 31,7 % | 85,4 % |
| Tanum-Lur | M | 23,2 % | M | 29,0 % | 81,8 % |
| Tanumshede | S | 28,8 % | S | 29,0 % | 77,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018