Valresultat Alingsås 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Alingsås med 26,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,0 %). Valdeltagandet var 89,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alingsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.

Se Alingsås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,8 %
Röstberättigade
30 990
Avgivna röster
27 820
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Alingsås

Riksdagsvalet 2018 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 26826,4 %
MModeraterna5 04718,3 %
SDSverigedemokraterna4 22115,3 %
CCenterpartiet2 6969,8 %
KDKristdemokraterna2 3698,6 %
VVänsterpartiet2 1497,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8576,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5905,8 %
Övriga partier3741,4 %

Landstingsvalet 2018 i Alingsås

Landstingsvalet 2018 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 43927,6 %
MModeraterna4 36116,2 %
SDSverigedemokraterna3 26612,1 %
KDKristdemokraterna2 6159,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5719,5 %
CCenterpartiet2 4799,2 %
VVänsterpartiet2 2448,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4985,5 %
Övriga partier5191,9 %

Kommunvalet 2018 i Alingsås

Kommunvalet 2018 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 38827,0 %
MModeraterna4 33015,8 %
CCenterpartiet3 44012,5 %
SDSverigedemokraterna3 40012,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 03811,1 %
VVänsterpartiet1 9157,0 %
KDKristdemokraterna1 8756,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6726,1 %
Övriga partier3551,3 %

Partiernas utveckling i Alingsås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Alingsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Alingsås per valår
Parti200620102014201820222026
S31,6 %25,7 %27,5 %26,4 %29,8 %27,0 %
M22,6 %27,9 %22,6 %18,3 %18,0 %18,5 %
SD2,4 %4,7 %10,8 %15,3 %19,1 %16,9 %
C8,1 %6,2 %6,7 %9,8 %7,0 %7,8 %
KD10,5 %8,7 %6,9 %8,6 %7,3 %8,1 %
V6,4 %6,2 %6,0 %7,8 %6,5 %6,9 %
L9,7 %10,0 %6,9 %6,7 %5,1 %5,8 %
MP6,6 %9,5 %8,9 %5,8 %5,8 %7,2 %
Övr2,2 %1,1 %3,8 %1,4 %1,5 %1,8 %
Valdeltagande84,0 %87,3 %88,2 %89,8 %87,9 %87,8 %

Valdeltagande i Alingsås 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Alingsås 2018

Så skiljer sig Alingsås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 8,6 % i Alingsås mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +2,3
  • MP +1,4
  • L +1,2
  • C +1,2

Svagare än i riket

  • SD −2,2
  • S −1,9
  • M −1,5
  • V −0,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Alingsås, från 10,8 % till 15,3 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,6 % till 18,3 % (−4,3).

  • SD +4,5
  • M −4,3
  • MP −3,1
  • C +3,1
  • FI −2,5
  • V +1,8
  • KD +1,7
  • S −1,1

Valdeltagande i Alingsås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,8 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Alingsås på plats 37 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Alingsås är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Östlyckan/Brogården till 92,1 % i Dammen/Prästeryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östlyckan/Brogården (39,0 %) och sitt svagaste i Långared (17,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Moderaterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 24 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alingsås är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 6,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.

  • L +4,3
  • SD −2,9
  • C +2,8
  • M −2,5
  • KD −1,8
  • V −0,8
  • S +0,6
  • MP +0,3

Största parti i Alingsås sedan 2006

Största parti har skiftat i Alingsås under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Alingsås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,0 %87,8 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,9 %
2018Socialdemokraterna26,4 %89,8 %
2014Socialdemokraterna27,5 %88,2 %
2010Moderaterna27,9 %87,3 %
2006Socialdemokraterna31,6 %84,0 %

Valresultat per valdistrikt i Alingsås 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Alingsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Alingsås, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Anten/GräfsnäsS21,9 %S21,8 %89,3 %
Bälinge/GråboS27,4 %S29,7 %86,4 %
Centrum NS25,8 %S27,2 %83,3 %
Centrum S/TuveboS26,6 %S26,6 %84,1 %
Dammen/PrästerydS26,4 %S25,8 %92,1 %
Erska/SollebrunnS28,7 %S26,2 %87,8 %
Hemsjö SS22,6 %M21,2 %90,1 %
Hemsjö/V BodarneM22,7 %M21,8 %90,0 %
IngaredS23,6 %S25,5 %90,0 %
Kullingsberg/HedvigsbergM24,4 %S22,5 %91,7 %
KvarnbackenS27,2 %S29,1 %91,5 %
LångaredSD20,3 %S17,5 %91,9 %
Nolby V/BolltorpS29,4 %S30,6 %88,3 %
Nolby Ö/RödeneS29,8 %S32,1 %90,6 %
Noltorp VS38,6 %S40,3 %78,8 %
Noltorp ÖS36,9 %S37,9 %82,8 %
Stadsskogen/LövekulleM30,4 %M25,7 %91,6 %
Stockslycke/HolmalundS30,4 %S32,7 %81,3 %
Stora Mellby/MagraSD25,5 %C24,6 %88,1 %
SörhagaS25,0 %S25,0 %90,3 %
Tegelbruket/SimmenäsS30,4 %S30,1 %91,1 %
Ängabo/MarydS29,3 %S31,3 %90,3 %
Ödenäs/SkaftaredS21,3 %S21,3 %86,8 %
Östlyckan/BrogårdenS39,0 %S39,6 %77,7 %

Utforska valdistrikten i Alingsås på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018