Valresultat Tjörn 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Tjörn med 21,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (21,0 %). Valdeltagandet var 90,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tjörn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Tjörn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,4 %
Röstberättigade
12 552
Avgivna röster
11 350
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Tjörn

Riksdagsvalet 2018 i Tjörn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 43421,6 %
SDSverigedemokraterna2 34220,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 31520,6 %
KDKristdemokraterna1 38212,3 %
CCenterpartiet8627,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7786,9 %
VVänsterpartiet5735,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4283,8 %
Övriga partier1451,3 %

Landstingsvalet 2018 i Tjörn

Landstingsvalet 2018 i Tjörn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39222,0 %
MModeraterna2 13719,7 %
SDSverigedemokraterna1 63215,0 %
KDKristdemokraterna1 44613,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 26711,7 %
CCenterpartiet6375,9 %
VVänsterpartiet5805,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4213,9 %
SPVGSPVG1281,2 %
Övriga partier2322,1 %

Kommunvalet 2018 i Tjörn

Kommunvalet 2018 i Tjörn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 33921,0 %
MModeraterna2 21119,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 68015,1 %
TJÖPTJÖP1 36612,3 %
SDSverigedemokraterna1 11710,0 %
KDKristdemokraterna8837,9 %
CCenterpartiet6766,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4173,7 %
VVänsterpartiet4113,7 %
Övriga partier390,4 %

Partiernas utveckling i Tjörn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tjörn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−7,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tjörn per valår
Parti200620102014201820222026
M29,3 %36,1 %28,9 %21,6 %19,9 %22,2 %
SD2,0 %5,0 %14,2 %20,8 %24,3 %20,3 %
S25,0 %20,4 %22,1 %20,6 %25,4 %21,8 %
KD16,0 %13,2 %10,1 %12,3 %9,9 %10,5 %
C6,4 %5,6 %5,5 %7,7 %5,5 %6,2 %
L11,0 %9,9 %7,5 %6,9 %6,4 %8,8 %
V3,9 %3,0 %3,5 %5,1 %3,7 %3,6 %
MP4,2 %5,9 %5,5 %3,8 %4,0 %5,2 %
Övr2,2 %0,9 %2,8 %1,3 %0,9 %1,3 %
Valdeltagande83,6 %87,5 %88,7 %90,4 %89,4 %89,3 %

Valdeltagande i Tjörn 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tjörn 2018

Så skiljer sig Tjörn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 20,6 % i Tjörn mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +6,0
  • SD +3,3
  • M +1,8
  • L +1,4

Svagare än i riket

  • S −7,7
  • V −2,9
  • C −1,0
  • MP −0,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tjörn, från 14,2 % till 20,8 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,9 % till 21,6 % (−7,2).

  • M −7,2
  • SD +6,6
  • C +2,2
  • KD +2,2
  • FI −1,7
  • MP −1,7
  • V +1,6
  • S −1,6

Valdeltagande i Tjörn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,4 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tjörn på plats 25 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Tjörn är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,1 % i Stenkyrka 1 till 89,8 % i Valla 1.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Valla 1 (26,9 %) och sitt svagaste i Klövedal (16,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tjörn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,0 % i kommunvalet mot 20,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,8 procentenheter.

  • SD −10,8
  • L +8,2
  • KD −4,3
  • M −1,8
  • C −1,6
  • V −1,4
  • S +0,4
  • MP −0,1

Största parti i Tjörn sedan 2006

Största parti har skiftat i Tjörn under perioden 2006–2018: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tjörn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna22,2 %89,3 %
2022Socialdemokraterna25,4 %89,4 %
2018Moderaterna21,6 %90,4 %
2014Moderaterna28,9 %88,7 %
2010Moderaterna36,1 %87,5 %
2006Moderaterna29,3 %83,6 %

Valresultat per valdistrikt i Tjörn 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Tjörn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tjörn, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bleket-KlädesholmenM21,0 %M19,8 %89,2 %
KlövedalS28,3 %S29,3 %89,2 %
RönnängSD25,7 %TJÖP23,9 %87,2 %
Skärhamn 1M25,7 %M25,3 %89,6 %
Skärhamn 2M24,9 %L26,5 %86,1 %
Stenkyrka 1S23,8 %S23,4 %84,1 %
Stenkyrka 2SD25,0 %S21,9 %87,1 %
Valla 1M26,9 %M24,8 %89,8 %
Valla 2S21,4 %S22,5 %88,7 %
Valla 3S26,7 %S24,3 %88,9 %

Utforska valdistrikten i Tjörn på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018