Valresultat Tjörn 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Tjörn med 22,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,0 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tjörn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 12 768
- Avgivna röster
- 11 397
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 515 | 22,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 468 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 300 | 20,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 189 | 10,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 997 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 700 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 589 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 402 | 3,6 % |
| Övriga partier | 144 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 549 | 23,1 % |
| MModeraterna | 2 531 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 684 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 546 | 14,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 844 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 634 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 561 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 453 | 4,1 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 133 | 1,2 % |
| Övriga partier | 84 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Tjörn — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Tjörn har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Liberalerna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 463 | 22,0 % | 9(−1) |
| MModeraterna | 2 206 | 19,7 % | 8(+2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 687 | 15,1 % | 6(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 174 | 10,5 % | 5(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 145 | 10,2 % | 4(−1) |
| TJÖRNTJÖRNPARTIET | 1 134 | 10,1 % | 4(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 592 | 5,3 % | 2(+1) |
| CCenterpartiet | 404 | 3,6 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 357 | 3,2 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 25 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Tjörn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tjörn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- KD
- L
- C
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,3 % | 36,1 % | 28,9 % | 21,6 % | 19,9 % | 22,2 % |
| S | 25,0 % | 20,4 % | 22,1 % | 20,6 % | 25,4 % | 21,8 % |
| SD | 2,0 % | 5,0 % | 14,2 % | 20,8 % | 24,3 % | 20,3 % |
| KD | 16,0 % | 13,2 % | 10,1 % | 12,3 % | 9,9 % | 10,5 % |
| L | 11,0 % | 9,9 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,4 % | 8,8 % |
| C | 6,4 % | 5,6 % | 5,5 % | 7,7 % | 5,5 % | 6,2 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 5,5 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,2 % |
| V | 3,9 % | 3,0 % | 3,5 % | 5,1 % | 3,7 % | 3,6 % |
| Övr | 2,2 % | 0,9 % | 2,8 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,5 % | 88,7 % | 90,4 % | 89,4 % | 89,3 % |
Valdeltagande i Tjörn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tjörn 2026
Så skiljer sig Tjörn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 21,8 % i Tjörn mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,3
- L +3,5
- SD +2,9
- M +2,4
Svagare än i riket
- S −6,2
- V −4,8
- MP −0,9
- C −0,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Tjörn, från 6,4 % till 8,8 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,3 % till 20,3 % (−4,0).
- SD −4,0
- S −3,5
- L +2,5
- M +2,3
- MP +1,2
- C +0,7
- KD +0,6
- V −0,1
Valdeltagande i Tjörn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,3 %, vilket är 4,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tjörn på plats 15 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Tjörn är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Kållekärr till 90,1 % i Bleket-Klädesholmen.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Södra Skärhamn (26,8 %) och sitt svagaste i Klövedal (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tjörn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.
- SD −9,9
- L +6,3
- C −2,6
- M −2,5
- V −0,4
- KD −0,3
- S +0,2
- MP +0,1
Största parti i Tjörn sedan 2006
Största parti har skiftat i Tjörn under perioden 2006–2026: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,2 % | 89,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,6 % | 90,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,9 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,3 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Tjörn 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Tjörn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bleket-Klädesholmen | M | 21,3 % | M | 20,5 % | 90,1 % |
| Höviksnäs-Hakenäset | S | 27,6 % | S | 29,5 % | 87,5 % |
| Klövedal | S | 27,1 % | S | 26,2 % | 88,0 % |
| Kållekärr | S | 25,2 % | S | 27,0 % | 80,8 % |
| Myggenäs | M | 25,9 % | M | 25,2 % | 88,9 % |
| Norra Skärhamn | M | 24,9 % | L | 21,4 % | 85,4 % |
| Rönnäng | SD | 24,7 % | KD | 20,5 % | 86,1 % |
| Stenkyrka | SD | 25,9 % | S | 22,0 % | 89,7 % |
| Södra Skärhamn | M | 26,8 % | M | 23,8 % | 88,7 % |
| Valla | S | 23,1 % | S | 23,5 % | 87,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026