Valresultat Lerum 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Lerum med 23,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 89,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lerum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.

Se Lerum på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,9 %
Röstberättigade
32 343
Avgivna röster
29 072
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Lerum

Riksdagsvalet 2026 i Lerum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 75023,4 %
MModeraterna6 60422,9 %
SDSverigedemokraterna4 88216,9 %
CCenterpartiet2 3118,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2867,9 %
KDKristdemokraterna2 0717,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9826,9 %
VVänsterpartiet1 6575,7 %
Övriga partier2931,0 %

Regionvalet 2026 i Lerum

Regionvalet 2026 i Lerum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 32725,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 64623,3 %
SDSverigedemokraterna3 91213,7 %
KDKristdemokraterna2 5208,8 %
CCenterpartiet2 3408,2 %
VVänsterpartiet2 0797,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0007,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3414,7 %
Övriga partier3721,3 %

Kommunvalet 2026 i Lerum — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Lerum har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 15 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 10 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Lerum: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna8 66730,2 %15(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 59919,5 %10(−2)
SDSverigedemokraterna3 73213,0 %7(±0)
CCenterpartiet2 5989,0 %5(+2)
KDKristdemokraterna2 4748,6 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 3118,0 %4(+1)
VVänsterpartiet1 9586,8 %4(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3104,6 %2(−2)
Övriga partier870,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Lerum 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lerum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lerum per valår
Parti200620102014201820222026
S27,7 %22,3 %23,6 %22,5 %26,9 %23,4 %
M29,8 %35,1 %27,4 %23,5 %21,9 %22,9 %
SD2,5 %5,4 %12,0 %17,0 %19,7 %16,9 %
C6,3 %5,1 %6,0 %8,6 %6,5 %8,0 %
MP6,2 %8,8 %8,5 %5,7 %6,3 %7,9 %
KD8,8 %7,0 %5,6 %7,4 %6,0 %7,2 %
L10,2 %10,0 %7,9 %7,4 %6,3 %6,9 %
V5,6 %5,1 %5,0 %6,6 %5,4 %5,7 %
Övr2,8 %1,2 %4,0 %1,3 %1,0 %1,0 %
Valdeltagande85,1 %89,6 %89,7 %91,3 %89,8 %89,9 %

Valdeltagande i Lerum 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lerum 2026

Så skiljer sig Lerum från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 23,4 % i Lerum mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,1
  • MP +1,8
  • L +1,5
  • KD +1,0

Svagare än i riket

  • S −4,6
  • V −2,7
  • SD −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Lerum, från 6,3 % till 7,9 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,9 % till 23,4 % (−3,5).

  • S −3,5
  • SD −2,8
  • MP +1,6
  • C +1,5
  • KD +1,1
  • M +1,0
  • L +0,6
  • V +0,4

Valdeltagande i Lerum

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,9 %, vilket är 5,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lerum på plats 9 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Lerum är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Centrala Lerum till 92,4 % i Ljungsbacken - Stamsjön.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Uddared - Oryd (29,0 %) och sitt svagaste i Norra Aspenäs - Axåsen (16,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 24 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lerum är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,2 % i kommunvalet mot 22,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.

  • M +7,3
  • SD −3,9
  • S −3,9
  • L −2,3
  • KD +1,4
  • V +1,1
  • C +1,0
  • MP +0,1

Största parti i Lerum sedan 2006

Största parti har skiftat i Lerum under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Lerum per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,4 %89,9 %
2022Socialdemokraterna26,9 %89,8 %
2018Moderaterna23,5 %91,3 %
2014Moderaterna27,4 %89,7 %
2010Moderaterna35,1 %89,6 %
2006Moderaterna29,8 %85,1 %

Valresultat per valdistrikt i Lerum 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lerum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lerum, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Aggetorp - BjörboholmSD22,0 %M27,1 %83,0 %
Berghult - RyggebolM25,4 %M31,5 %86,7 %
Brattås - HjällsnäsS27,4 %S24,6 %82,0 %
Centrala Floda - NordåsenS23,9 %M26,6 %84,5 %
Centrala GråboS28,5 %S25,9 %80,3 %
Centrala LerumS28,8 %M30,1 %78,3 %
Drängsered - HästhagenS23,4 %M23,7 %86,1 %
Hyltorna - ÖjaredS24,3 %M27,0 %85,3 %
Kyrkmossen - LindskogenM24,8 %M32,4 %88,0 %
Ljungsbacken - StamsjönM32,5 %M45,8 %92,4 %
Norra Aspenäs - AxåsenM27,9 %M39,2 %87,1 %
Norra Hallsås - HöjdenM28,3 %M37,9 %83,8 %
OlstorpS24,2 %M29,0 %82,8 %
Rydsberg - AlmekärrM26,1 %M37,6 %88,7 %
SjövikS25,8 %S21,2 %85,9 %
Stannum - LjungvikS25,8 %S23,3 %82,0 %
Stenkullen - HedeforsS25,0 %M27,4 %82,3 %
Södra Aspenäs - TorpadalM30,7 %M40,5 %87,5 %
Södra HallsåsS27,0 %M31,9 %88,5 %
Södra Lerum - SlätthultM27,9 %M36,0 %86,9 %
Tollered - NorsesundS22,2 %S19,9 %87,2 %
Uddared - OrydS29,0 %M23,6 %90,9 %
Västra Hulan - BråtaS25,9 %M24,0 %82,6 %
Östra Hulan - ÖxerydS26,5 %M31,3 %87,9 %

Utforska valdistrikten i Lerum på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026