Valresultat Trollhättan 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Trollhättan med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trollhättan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 44 949
- Avgivna röster
- 38 071
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Trollhättan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 604 | 33,5 % |
| MModeraterna | 7 511 | 19,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 464 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 580 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 096 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 1 861 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 583 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 478 | 3,9 % |
| Övriga partier | 480 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Trollhättan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 384 | 35,4 % |
| MModeraterna | 8 823 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 859 | 12,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 772 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 497 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 1 905 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 320 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 650 | 1,7 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 378 | 1,0 % |
| Övriga partier | 183 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Trollhättan — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Trollhättan har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 22 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 19 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 685 | 36,0 % | 22(±0) |
| MModeraterna | 11 670 | 30,7 % | 19(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 4 616 | 12,1 % | 8(−2) |
| VVänsterpartiet | 3 422 | 9,0 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 1 447 | 3,8 % | 2(−2) |
| KDKristdemokraterna | 1 419 | 3,7 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 198 | 3,1 % | 2(+2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 528 | 1,4 % | |
| Övriga partier | 67 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Trollhättan 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trollhättan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,7 % | 42,0 % | 40,6 % | 36,2 % | 35,7 % | 33,5 % |
| M | 18,6 % | 24,1 % | 17,9 % | 17,7 % | 19,0 % | 19,9 % |
| SD | 1,9 % | 4,9 % | 13,5 % | 17,4 % | 20,8 % | 17,2 % |
| V | 5,4 % | 5,8 % | 5,8 % | 6,9 % | 6,1 % | 9,5 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,7 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,6 % |
| C | 5,6 % | 3,7 % | 4,1 % | 6,1 % | 5,4 % | 4,9 % |
| MP | 4,2 % | 6,7 % | 6,1 % | 4,4 % | 3,5 % | 4,2 % |
| L | 6,8 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,0 % | 3,4 % | 3,9 % |
| Övr | 2,2 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,8 % | 85,1 % | 86,4 % | 83,0 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Trollhättan 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trollhättan 2026
Så skiljer sig Trollhättan från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 33,5 % i Trollhättan mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,5
- V +1,1
- M +0,1
Svagare än i riket
- C −2,1
- MP −1,9
- L −1,4
- KD −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Trollhättan, från 6,1 % till 9,5 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 20,8 % till 17,2 % (−3,7).
- SD −3,7
- V +3,4
- S −2,2
- M +0,9
- KD +0,8
- MP +0,7
- L +0,6
- C −0,4
Valdeltagande i Trollhättan
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,7 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Trollhättan på plats 145 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trollhättan är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,5 % i Lextorp N till 89,1 % i Skoftebyn Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lextorp S (50,4 %) och sitt svagaste i Åsaka-Norra Björke (23,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 34 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trollhättan är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,7 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.
- M +10,7
- SD −5,0
- L −2,5
- S +2,5
- KD −1,8
- C −1,1
- MP −1,1
- V −0,5
Största parti i Trollhättan sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Trollhättan i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Trollhättan 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Trollhättan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björndalen | S | 28,9 % | M | 44,0 % | 88,2 % |
| Centrum N | S | 38,3 % | S | 38,5 % | 81,8 % |
| Centrum S | S | 33,0 % | S | 34,6 % | 76,2 % |
| Centrum V | S | 31,6 % | M | 38,1 % | 81,0 % |
| Centrum Ö | S | 35,2 % | S | 37,7 % | 73,9 % |
| Dannebacken | S | 36,9 % | S | 39,3 % | 82,2 % |
| Halvorstorp | M | 29,2 % | M | 45,2 % | 88,9 % |
| Hjortmossen | S | 37,4 % | S | 40,9 % | 75,0 % |
| Hjulkvarn | S | 30,7 % | M | 39,9 % | 85,4 % |
| Karlstorp | S | 43,0 % | S | 44,3 % | 73,4 % |
| Kronogården N | S | 42,9 % | S | 48,1 % | 64,5 % |
| Kronogården S | S | 48,3 % | S | 54,2 % | 67,9 % |
| Kronogården V | S | 44,0 % | S | 49,7 % | 69,5 % |
| Källstorp | S | 32,1 % | M | 39,8 % | 87,9 % |
| Lextorp N | S | 49,1 % | S | 52,4 % | 64,5 % |
| Lextorp S | S | 50,4 % | S | 53,8 % | 75,1 % |
| Sandhem | S | 35,6 % | S | 38,5 % | 88,0 % |
| Sjuntorp N | SD | 27,7 % | M | 34,4 % | 84,1 % |
| Sjuntorp S | SD | 29,9 % | M | 31,9 % | 86,2 % |
| Skoftebyn N | S | 33,0 % | S | 33,7 % | 76,2 % |
| Skoftebyn V | S | 32,4 % | M | 40,3 % | 87,8 % |
| Skoftebyn Ö | S | 30,1 % | M | 46,0 % | 89,1 % |
| Skogshöjden | S | 31,2 % | M | 37,1 % | 81,9 % |
| Stavre V | S | 32,9 % | S | 35,8 % | 80,5 % |
| Stavre Ö | S | 30,3 % | M | 38,9 % | 87,1 % |
| Strömslund | M | 28,3 % | M | 44,8 % | 88,0 % |
| Sylte N | S | 35,9 % | S | 42,2 % | 67,5 % |
| Sylte S | S | 40,1 % | S | 41,6 % | 73,0 % |
| Tingvalla N | S | 35,4 % | S | 36,9 % | 78,4 % |
| Tingvalla S | S | 31,1 % | M | 37,2 % | 79,5 % |
| Torsred | S | 27,0 % | M | 41,2 % | 85,9 % |
| Upphärad | SD | 34,5 % | SD | 28,7 % | 86,0 % |
| Velanda | S | 28,5 % | M | 38,4 % | 86,3 % |
| Åsaka-Norra Björke | SD | 29,9 % | M | 27,0 % | 76,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026