Valresultat Dals-Ed 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Dals-Ed med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (45,6 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Dals-Ed ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Dals-Ed på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,7 %
Röstberättigade
3 455
Avgivna röster
2 859
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Dals-Ed

Riksdagsvalet 2026 i Dals-Ed: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna79428,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna57920,5 %
MModeraterna57820,5 %
KDKristdemokraterna33011,7 %
CCenterpartiet1977,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1485,2 %
VVänsterpartiet843,0 %
MPMiljöpartiet de gröna592,1 %
Övriga partier572,0 %

Regionvalet 2026 i Dals-Ed

Regionvalet 2026 i Dals-Ed: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna86030,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna56820,4 %
SDSverigedemokraterna47116,9 %
KDKristdemokraterna32011,5 %
CCenterpartiet30911,1 %
VVänsterpartiet863,1 %
MPMiljöpartiet de gröna612,2 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland421,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)411,5 %
Övriga partier260,9 %

Kommunvalet 2026 i Dals-Ed — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Dals-Ed har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 14 mandat (+7 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 6 och Centerpartiet med 4.

Kommunvalet 2026 i Dals-Ed: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna1 28245,6 %14(+7)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna59121,0 %6(−2)
CCenterpartiet33912,1 %4(−3)
SDSverigedemokraterna2619,3 %3(−1)
KDKristdemokraterna2508,9 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna722,6 %1(+1)
Övriga partier170,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Dals-Ed 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Dals-Ed i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har M gjort (+3,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Dals-Ed per valår
Parti200620102014201820222026
SD1,9 %6,1 %20,3 %27,0 %31,7 %28,1 %
S33,9 %28,4 %29,4 %24,1 %23,2 %20,5 %
M19,6 %27,2 %18,5 %16,2 %16,7 %20,5 %
KD12,1 %9,2 %7,1 %10,4 %10,9 %11,7 %
C17,2 %15,8 %13,8 %12,7 %8,6 %7,0 %
L4,7 %4,6 %2,8 %2,9 %2,5 %5,2 %
V3,1 %3,9 %2,8 %3,0 %3,0 %3,0 %
MP2,8 %3,7 %2,7 %2,2 %1,6 %2,1 %
Övr4,6 %1,0 %2,7 %1,5 %1,8 %2,0 %
Valdeltagande77,8 %81,1 %83,7 %85,6 %83,2 %82,7 %

Valdeltagande i Dals-Ed 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Dals-Ed 2026

Så skiljer sig Dals-Ed från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,1 % i Dals-Ed mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,6
  • KD +5,5
  • M +0,6

Svagare än i riket

  • S −7,5
  • V −5,4
  • MP −4,0
  • L −0,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Dals-Ed, från 16,7 % till 20,5 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 31,7 % till 28,1 % (−3,6).

  • M +3,7
  • SD −3,6
  • S −2,7
  • L +2,7
  • C −1,7
  • KD +0,8
  • MP +0,5
  • V −0,0

Valdeltagande i Dals-Ed

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,7 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Dals-Ed på plats 225 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Dals-Ed är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 68,5 % i Dals-Ed Syd till 78,9 % i Dals-Ed Centrum.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dals-Ed Syd (39,1 %) och sitt svagaste i Dals-Ed Nord (25,2 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dals-Ed är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 45,6 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 25,1 procentenheter.

  • M +25,1
  • SD −18,8
  • C +5,1
  • L −4,9
  • KD −2,8
  • S +0,5

Största parti i Dals-Ed sedan 2006

Största parti har skiftat i Dals-Ed under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Dals-Ed per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,1 %82,7 %
2022Sverigedemokraterna31,7 %83,2 %
2018Sverigedemokraterna27,0 %85,6 %
2014Socialdemokraterna29,4 %83,7 %
2010Socialdemokraterna28,4 %81,1 %
2006Socialdemokraterna33,9 %77,8 %

Valresultat per valdistrikt i Dals-Ed 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Dals-Ed. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Dals-Ed, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Dals-Ed CentrumSD25,5 %M46,2 %78,9 %
Dals-Ed NordSD25,2 %M41,5 %72,7 %
Dals-Ed SydSD39,1 %M49,9 %68,5 %

Utforska valdistrikten i Dals-Ed på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026