Valresultat Färgelanda 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Färgelanda med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (39,1 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Färgelanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 4 933
- Avgivna röster
- 4 192
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 431 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 913 | 22,0 % |
| MModeraterna | 641 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 336 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 87 | 2,1 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 45 | 1,1 % |
| Övriga partier | 51 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Färgelanda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 362 | 33,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 837 | 20,5 % |
| MModeraterna | 575 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 523 | 12,8 % |
| KDKristdemokraterna | 374 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 166 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 111 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 71 | 1,7 % |
| Övriga partier | 65 | 1,6 % |
Kommunvalet 2026 i Färgelanda — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Färgelanda har 29 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 11 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 6 och Centerpartiet med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 591 | 39,1 % | 11(±0) |
| CCenterpartiet | 868 | 21,3 % | 6(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 766 | 18,8 % | 6(−2) |
| MModeraterna | 526 | 12,9 % | 4(+1) |
| KDKristdemokraterna | 188 | 4,6 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 130 | 3,2 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Färgelanda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Färgelanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,2 % | 8,6 % | 24,0 % | 32,1 % | 38,2 % | 34,5 % |
| S | 38,1 % | 34,1 % | 34,3 % | 26,6 % | 26,7 % | 22,0 % |
| M | 17,5 % | 24,5 % | 13,0 % | 13,3 % | 13,0 % | 15,5 % |
| C | 18,9 % | 14,9 % | 13,8 % | 12,2 % | 6,8 % | 8,1 % |
| KD | 5,6 % | 5,2 % | 3,7 % | 5,7 % | 6,6 % | 7,3 % |
| L | 6,4 % | 4,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,6 % |
| V | 3,8 % | 4,1 % | 3,4 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % |
| Övr | 3,5 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 2,3 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,7 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 79,4 % | 83,6 % | 85,8 % | 87,3 % | 85,5 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Färgelanda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Färgelanda 2026
Så skiljer sig Färgelanda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 34,5 % i Färgelanda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +17,0
- KD +1,1
- C +1,1
- Örebr +0,5
Svagare än i riket
- S −6,0
- V −4,8
- M −4,4
- MP −4,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Färgelanda, från 13,0 % till 15,5 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,7 % till 22,0 % (−4,7).
- S −4,7
- SD −3,7
- M +2,5
- L +1,8
- C +1,3
- Örebr +1,1
- KD +0,8
- V +0,4
Valdeltagande i Färgelanda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Färgelanda på plats 132 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Färgelanda är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Färgelanda till 81,0 % i Högsäter och norra kommundelen.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Högsäter och norra kommundelen (37,4 %) och sitt svagaste i Färgelanda (31,0 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Färgelanda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,3 % i kommunvalet mot 8,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,2 procentenheter.
- C +13,2
- SD +4,5
- S −3,2
- KD −2,7
- M −2,6
- L −1,4
Största parti i Färgelanda sedan 2006
Största parti har skiftat i Färgelanda under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 85,5 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 87,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Färgelanda 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Färgelanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färgelanda | SD | 31,0 % | SD | 34,4 % | 77,7 % |
| Högsäter och norra kommundelen | SD | 37,4 % | SD | 41,7 % | 81,0 % |
| Ödeborg-Stigen | SD | 36,3 % | SD | 42,0 % | 78,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026