Valresultat Lysekil 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Lysekil med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,1 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lysekil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 11 182
- Avgivna röster
- 9 623
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 824 | 29,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 984 | 20,8 % |
| MModeraterna | 1 770 | 18,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 617 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 571 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 543 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 543 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 537 | 5,6 % |
| Övriga partier | 133 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 661 | 28,8 % |
| MModeraterna | 1 867 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 589 | 17,2 % |
| KDKristdemokraterna | 771 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 632 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 598 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 484 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 435 | 4,7 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 135 | 1,5 % |
| Övriga partier | 73 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Lysekil — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Lysekil har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 7 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 075 | 22,1 % | 7(−1) |
| MModeraterna | 1 923 | 20,5 % | 6(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 407 | 15,0 % | 5(±0) |
| LysekLysekilspartiet | 919 | 9,8 % | 3(−2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 747 | 7,9 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 699 | 7,4 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 546 | 5,8 % | 2(+1) |
| VVänsterpartiet | 445 | 4,7 % | 1(−1) |
| KommuKommunistiska Partiet | 426 | 4,5 % | 1(−1) |
| KDKristdemokraterna | 204 | 2,2 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Lysekil 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lysekil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- L
- KD
- V
- MP
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % | 36,7 % | 35,4 % | 32,4 % | 33,5 % | 29,7 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 15,9 % | 21,8 % | 25,2 % | 20,8 % |
| M | 20,4 % | 25,6 % | 18,0 % | 15,6 % | 16,3 % | 18,6 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 6,2 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,5 % |
| KD | 6,0 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,5 % | 5,2 % | 6,0 % |
| V | 5,5 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,6 % | 5,0 % | 5,7 % |
| MP | 4,5 % | 6,5 % | 5,8 % | 4,3 % | 4,4 % | 5,7 % |
| C | 4,8 % | 4,2 % | 5,3 % | 7,1 % | 4,6 % | 5,6 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,3 % | 84,2 % | 85,2 % | 87,5 % | 86,0 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Lysekil 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lysekil 2026
Så skiljer sig Lysekil från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 20,8 % i Lysekil mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,4
- S +1,6
- L +1,1
Svagare än i riket
- V −2,7
- C −1,4
- M −1,3
- MP −0,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Lysekil, från 16,3 % till 18,6 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,2 % till 20,8 % (−4,4).
- SD −4,4
- S −3,8
- M +2,3
- L +2,1
- MP +1,3
- C +1,1
- KD +0,8
- V +0,7
Valdeltagande i Lysekil
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lysekil på plats 95 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lysekil är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Lysekil Bansvik till 88,2 % i Lysekil Slätten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lysekil Centrum (38,4 %) och sitt svagaste i Skaftö (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 1, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lysekil är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 22,1 % i kommunvalet mot 29,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- S −7,6
- SD −5,9
- KD −3,8
- M +1,9
- C +1,8
- L +1,5
- V −1,0
- MP +0,1
Största parti i Lysekil sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lysekil i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 80,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lysekil 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Lysekil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brastad väster | S | 32,9 % | S | 27,1 % | 83,0 % |
| Brastad öster | S | 32,1 % | S | 25,7 % | 83,6 % |
| Bro | S | 23,0 % | C | 23,7 % | 85,1 % |
| Lyse | SD | 26,1 % | M | 22,6 % | 85,0 % |
| Lysekil Bansvik | S | 31,3 % | S | 26,5 % | 76,3 % |
| Lysekil Centrum | S | 38,4 % | S | 28,7 % | 78,0 % |
| Lysekil Dalskogen | S | 31,2 % | S | 26,9 % | 83,4 % |
| Lysekil Kyrkvik | S | 31,4 % | M | 25,4 % | 81,6 % |
| Lysekil Slätten | S | 32,2 % | M | 26,8 % | 88,2 % |
| Skaftö | M | 24,3 % | L | 38,8 % | 85,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026