Valresultat Gullspång 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gullspång med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gullspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 3 875
- Avgivna röster
- 3 223
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 949 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 805 | 25,4 % |
| MModeraterna | 578 | 18,2 % |
| KDKristdemokraterna | 192 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 186 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 183 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 100 | 3,1 % |
| Övriga partier | 78 | 2,5 % |
Regionvalet 2026 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 025 | 33,2 % |
| MModeraterna | 731 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 502 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 204 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 194 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 189 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 77 | 2,5 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 72 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 68 | 2,2 % |
| Övriga partier | 26 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Gullspång — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Gullspång har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 11 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 129 | 35,4 % | 12(+2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 023 | 32,1 % | 11(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 370 | 11,6 % | 4(−1) |
| CCenterpartiet | 140 | 4,4 % | 1(−1) |
| FGFeministerna Gullspång | 127 | 4,0 % | 1 |
| VVänsterpartiet | 117 | 3,7 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 73 | 2,3 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 58 | 1,8 % | 0(−1) |
| VGVi i Gullspång | 54 | 1,7 % | |
| MPMiljöpartiet de gröna | 49 | 1,5 % | |
| AfSAlternativ för Sverige | 35 | 1,1 % | |
| Övriga partier | 13 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Gullspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gullspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % | 43,9 % | 42,3 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,9 % |
| SD | 3,6 % | 6,2 % | 16,4 % | 23,9 % | 29,4 % | 25,4 % |
| M | 17,7 % | 22,7 % | 16,0 % | 13,9 % | 14,2 % | 18,2 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,8 % | 5,4 % | 5,0 % | 6,0 % |
| V | 5,3 % | 5,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,9 % |
| C | 11,2 % | 7,5 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,9 % | 5,8 % |
| MP | 3,0 % | 3,7 % | 3,1 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,3 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 2,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,1 % |
| Övr | 4,3 % | 0,7 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 85,3 % | 86,1 % | 83,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Gullspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gullspång 2026
Så skiljer sig Gullspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,4 % i Gullspång mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,9
- S +1,9
Svagare än i riket
- MP −2,8
- V −2,5
- L −2,2
- M −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Gullspång, från 14,2 % till 18,2 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,5 % till 29,9 % (−4,6).
- S −4,6
- SD −4,1
- M +4,0
- V +1,2
- KD +1,1
- MP +1,0
- L +0,9
- C −0,1
Valdeltagande i Gullspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,2 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gullspång på plats 213 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gullspång är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,6 % i Amnehärads Norra till 76,5 % i Hova.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Amnehärads Norra (34,9 %) och sitt svagaste i Hova (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gullspång är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 35,4 % i kommunvalet mot 18,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,2 procentenheter.
- M +17,2
- SD −13,7
- KD −4,2
- S +2,2
- V −2,2
- MP −1,7
- C −1,4
- L −0,9
Största parti i Gullspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gullspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gullspång 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Gullspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Amnehärads Norra | S | 34,9 % | S | 35,0 % | 73,6 % |
| Amnehärads Södra | S | 33,4 % | S | 41,3 % | 75,7 % |
| Hova | SD | 27,4 % | M | 42,0 % | 76,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026