Valresultat Mellerud 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Mellerud med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mellerud ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,2 %
- Röstberättigade
- 6 953
- Avgivna röster
- 5 856
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 539 | 26,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 365 | 23,6 % |
| MModeraterna | 1 182 | 20,4 % |
| KDKristdemokraterna | 466 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 423 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 289 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 219 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 189 | 3,3 % |
| Övriga partier | 111 | 1,9 % |
Regionvalet 2026 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 424 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 308 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 244 | 21,7 % |
| KDKristdemokraterna | 552 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 530 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 304 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 168 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 1,8 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 61 | 1,1 % |
| Övriga partier | 35 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Mellerud — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Mellerud har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 10 mandat (+4 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 723 | 29,4 % | 10(+4) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 359 | 23,2 % | 7(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 029 | 17,5 % | 6(−1) |
| CCenterpartiet | 633 | 10,8 % | 3(−2) |
| KMKommunPartiet Mellerud | 421 | 7,2 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 263 | 4,5 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 258 | 4,4 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 148 | 2,5 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 33 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Mellerud 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mellerud i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,2 % | 7,7 % | 21,1 % | 28,5 % | 32,4 % | 26,6 % |
| S | 34,2 % | 29,7 % | 30,6 % | 25,3 % | 26,0 % | 23,6 % |
| M | 20,4 % | 26,5 % | 18,4 % | 16,4 % | 17,2 % | 20,4 % |
| KD | 9,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 7,1 % | 6,8 % | 8,1 % |
| C | 16,0 % | 13,3 % | 12,6 % | 12,0 % | 7,4 % | 7,3 % |
| V | 5,0 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,3 % | 3,4 % | 5,0 % |
| L | 5,3 % | 6,1 % | 3,3 % | 2,7 % | 2,3 % | 3,8 % |
| MP | 3,2 % | 4,5 % | 3,3 % | 2,5 % | 2,7 % | 3,3 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 86,1 % | 84,4 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Mellerud 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mellerud 2026
Så skiljer sig Mellerud från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i Mellerud mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,1
- KD +1,9
- M +0,6
- C +0,3
Svagare än i riket
- S −4,4
- V −3,4
- MP −2,9
- L −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Mellerud, från 17,2 % till 20,4 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 32,4 % till 26,6 % (−5,7).
- SD −5,7
- M +3,2
- S −2,4
- V +1,6
- L +1,5
- KD +1,3
- MP +0,6
- C −0,1
Valdeltagande i Mellerud
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,2 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mellerud på plats 175 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mellerud är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Mellerud/Holm till 83,9 % i Fagerlid/Järn.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skållerud (30,1 %) och sitt svagaste i Mellerud/Holm (25,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mellerud är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,5 % i kommunvalet mot 26,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- SD −9,1
- M +8,9
- KD −3,7
- C +3,5
- L −3,3
- MP −0,7
- V −0,5
- S −0,4
Största parti i Mellerud sedan 2006
Största parti har skiftat i Mellerud under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,6 % | 84,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,4 % | 84,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Mellerud 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Mellerud. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bolstad | SD | 27,2 % | M | 30,8 % | 83,4 % |
| Fagerlid/Järn | SD | 27,0 % | M | 35,6 % | 83,9 % |
| Mellerud/Holm | S | 27,8 % | S | 29,5 % | 72,4 % |
| Rostock/Dalskog/Ör | SD | 26,1 % | M | 27,9 % | 80,2 % |
| Skållerud | SD | 30,1 % | S | 25,8 % | 78,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026