Valresultat Mellerud 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mellerud med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mellerud ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 6 952
- Avgivna röster
- 5 773
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 748 | 30,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 205 | 21,1 % |
| MModeraterna | 1 053 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 719 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 276 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 209 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 190 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 186 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 88 | 1,5 % |
| Övriga partier | 35 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 830 | 32,9 % |
| CCenterpartiet | 926 | 16,6 % |
| MModeraterna | 881 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 737 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 369 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 262 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 248 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 236 | 4,2 % |
| Övriga partier | 74 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Mellerud
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 734 | 30,6 % |
| CCenterpartiet | 1 328 | 23,5 % |
| MModeraterna | 699 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 577 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 340 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 288 | 5,1 % |
| KiMKiM | 248 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 230 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 3,6 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mellerud 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mellerud i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,2 % | 29,7 % | 30,6 % | 25,3 % | 26,0 % | 23,6 % |
| SD | 4,2 % | 7,7 % | 21,1 % | 28,5 % | 32,4 % | 26,6 % |
| M | 20,4 % | 26,5 % | 18,4 % | 16,4 % | 17,2 % | 20,4 % |
| C | 16,0 % | 13,3 % | 12,6 % | 12,0 % | 7,4 % | 7,3 % |
| KD | 9,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 7,1 % | 6,8 % | 8,1 % |
| V | 5,0 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,3 % | 3,4 % | 5,0 % |
| MP | 3,2 % | 4,5 % | 3,3 % | 2,5 % | 2,7 % | 3,3 % |
| L | 5,3 % | 6,1 % | 3,3 % | 2,7 % | 2,3 % | 3,8 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 86,1 % | 84,4 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Mellerud 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mellerud 2014
Så skiljer sig Mellerud från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i Mellerud mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,2
- C +6,5
- KD +0,3
Svagare än i riket
- M −4,9
- MP −3,6
- FP −2,2
- V −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mellerud, från 7,7 % till 21,1 % (+13,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,5 % till 18,4 % (−8,0).
- SD +13,4
- M −8,0
- FP −2,9
- KD −1,6
- V −1,4
- FI +1,2
- MP −1,2
- S +0,9
Valdeltagande i Mellerud
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,0 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mellerud på plats 261 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mellerud är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Mellerud/Holm till 85,7 % i Bolstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skållerud (42,9 %) och sitt svagaste i Bolstad (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mellerud är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,2 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.
- SD −10,9
- C +10,9
- M −6,1
- MP +1,8
- KD +1,2
- V +0,4
- FP +0,4
- S +0,0
Största parti i Mellerud sedan 2006
Största parti har skiftat i Mellerud under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,6 % | 84,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,4 % | 84,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Mellerud 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Mellerud. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bolstad | C | 28,1 % | C | 40,7 % | 85,7 % |
| Fagerlid/Järn | S | 32,8 % | S | 32,4 % | 83,4 % |
| Mellerud/Holm | S | 34,2 % | S | 35,2 % | 76,3 % |
| Rostock/Dalskog/Ör | SD | 23,6 % | C | 25,6 % | 81,0 % |
| Skållerud | S | 42,9 % | S | 43,8 % | 85,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014