Valresultat Tranemo 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Tranemo med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranemo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Tranemo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,7 %
Röstberättigade
8 820
Avgivna röster
7 649
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Tranemo

Riksdagsvalet 2014 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 51433,3 %
MModeraterna1 53920,4 %
SDSverigedemokraterna1 16515,4 %
CCenterpartiet99413,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3404,5 %
KDKristdemokraterna3124,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2673,5 %
VVänsterpartiet2423,2 %
FIFeministiskt initiativ1241,6 %
Övriga partier570,8 %

Landstingsvalet 2014 i Tranemo

Landstingsvalet 2014 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 69436,0 %
MModeraterna1 29917,4 %
CCenterpartiet1 27317,0 %
SDSverigedemokraterna82811,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3805,1 %
KDKristdemokraterna3755,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2863,8 %
VVänsterpartiet2803,7 %
Övriga partier580,8 %

Kommunvalet 2014 i Tranemo

Kommunvalet 2014 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 73036,1 %
CCenterpartiet1 72922,8 %
MModeraterna1 07714,2 %
SDSverigedemokraterna82110,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4335,7 %
KDKristdemokraterna3204,2 %
VVänsterpartiet2112,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2102,8 %
Övriga partier360,5 %

Partiernas utveckling i Tranemo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranemo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranemo per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %32,0 %33,3 %29,9 %30,0 %27,5 %
M21,0 %26,7 %20,4 %17,9 %19,1 %19,3 %
SD3,9 %6,9 %15,4 %19,8 %24,3 %21,3 %
C17,7 %14,1 %13,2 %14,0 %8,7 %8,7 %
MP3,0 %4,9 %4,5 %2,7 %3,0 %3,5 %
KD6,5 %5,5 %4,1 %6,2 %6,5 %8,1 %
L5,7 %5,9 %3,5 %3,8 %2,9 %3,8 %
V3,5 %3,1 %3,2 %4,5 %4,1 %6,1 %
Övr2,4 %0,9 %2,4 %1,1 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande82,1 %85,9 %86,7 %88,2 %85,9 %84,7 %

Valdeltagande i Tranemo 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranemo 2014

Så skiljer sig Tranemo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 13,2 % i Tranemo mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,0
  • SD +2,6
  • S +2,3

Svagare än i riket

  • M −3,0
  • V −2,5
  • MP −2,4
  • FP −1,9

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tranemo, från 6,9 % till 15,4 % (+8,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,7 % till 20,4 % (−6,3).

  • SD +8,5
  • M −6,3
  • FP −2,4
  • FI +1,5
  • KD −1,4
  • S +1,3
  • C −0,9
  • MP −0,4

Valdeltagande i Tranemo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,7 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tranemo på plats 108 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranemo är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Tranemo-Gudarp till 88,1 % i Grimsås.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Limmared (49,1 %) och sitt svagaste i Ambjörnarp-Sjötofta (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranemo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,8 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.

  • C +9,7
  • M −6,1
  • SD −4,6
  • S +2,8
  • MP +1,2
  • FP −0,8
  • V −0,4
  • KD +0,1

Största parti i Tranemo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranemo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranemo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna30,0 %85,9 %
2018Socialdemokraterna29,9 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,3 %86,7 %
2010Socialdemokraterna32,0 %85,9 %
2006Socialdemokraterna36,2 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tranemo 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Tranemo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranemo, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ambjörnarp-SjötoftaM24,0 %C32,4 %88,1 %
DalstorpS31,9 %S33,5 %87,0 %
GrimsåsS30,3 %C35,3 %88,1 %
LimmaredS49,1 %S51,5 %80,8 %
LänghemS26,9 %S35,3 %87,0 %
Tranemo VästraS36,0 %S36,1 %85,8 %
Tranemo ÖstraS34,6 %S39,3 %84,8 %
Tranemo-GudarpS37,0 %S39,7 %77,0 %

Utforska valdistrikten i Tranemo på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014