Valresultat Dals-Ed 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Dals-Ed med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Dals-Ed ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 3 501
- Avgivna röster
- 2 930
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Dals-Ed
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 850 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 587 | 20,3 % |
| MModeraterna | 536 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 398 | 13,8 % |
| KDKristdemokraterna | 206 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 81 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 80 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 77 | 2,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 41 | 1,4 % |
| OVRövriga partier | 36 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Dals-Ed
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 850 | 29,6 % |
| CCenterpartiet | 644 | 22,4 % |
| MModeraterna | 542 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 327 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 197 | 6,9 % |
| SPVGSPVG | 81 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 79 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 75 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 71 | 2,5 % |
| Övriga partier | 8 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Dals-Ed
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 133 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 872 | 29,9 % |
| MModeraterna | 318 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 201 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 153 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 64 | 2,2 % |
| SPVGSPVG | 47 | 1,6 % |
| Övriga partier | 36 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Dals-Ed 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Dals-Ed i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+14,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,9 % | 28,4 % | 29,4 % | 24,1 % | 23,2 % | 20,5 % |
| SD | 1,9 % | 6,1 % | 20,3 % | 27,0 % | 31,7 % | 28,1 % |
| M | 19,6 % | 27,2 % | 18,5 % | 16,2 % | 16,7 % | 20,5 % |
| C | 17,2 % | 15,8 % | 13,8 % | 12,7 % | 8,6 % | 7,0 % |
| KD | 12,1 % | 9,2 % | 7,1 % | 10,4 % | 10,9 % | 11,7 % |
| L | 4,7 % | 4,6 % | 2,8 % | 2,9 % | 2,5 % | 5,2 % |
| V | 3,1 % | 3,9 % | 2,8 % | 3,0 % | 3,0 % | 3,0 % |
| Övr | 4,6 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,0 % |
| MP | 2,8 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,2 % | 1,6 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 81,1 % | 83,7 % | 85,6 % | 83,2 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Dals-Ed 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Dals-Ed 2014
Så skiljer sig Dals-Ed från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 13,8 % i Dals-Ed mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,6
- SD +7,4
- KD +2,6
- OVR +0,3
Svagare än i riket
- M −4,8
- MP −4,2
- V −3,0
- FP −2,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Dals-Ed, från 6,1 % till 20,3 % (+14,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,2 % till 18,5 % (−8,7).
- SD +14,2
- M −8,7
- KD −2,1
- C −2,1
- FP −1,8
- FI +1,1
- V −1,1
- MP −1,0
Valdeltagande i Dals-Ed
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,7 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Dals-Ed på plats 248 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Dals-Ed är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Nössemark till 85,6 % i Töftedal-Gesäter.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dals-Ed 1 (33,3 %) och sitt svagaste i Rölanda (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Centerpartiet i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dals-Ed är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 38,9 % i kommunvalet mot 13,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 25,1 procentenheter.
- C +25,1
- SD −15,1
- M −7,6
- S +0,5
- KD −0,2
Största parti i Dals-Ed sedan 2006
Största parti har skiftat i Dals-Ed under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,1 % | 82,7 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 83,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 83,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 81,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Dals-Ed 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Dals-Ed. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dals-Ed 1 | S | 33,3 % | S | 34,8 % | 79,6 % |
| Dals-Ed 2 | S | 31,4 % | C | 35,9 % | 81,5 % |
| Håbol | S | 25,9 % | C | 53,1 % | 83,3 % |
| Nössemark | S | 27,1 % | S | 38,4 % | 74,8 % |
| Rölanda | C | 27,3 % | C | 56,8 % | 82,1 % |
| Töftedal-Gesäter | S | 24,2 % | C | 49,2 % | 85,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014