Valresultat Stenungsund 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Stenungsund med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stenungsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 18 989
- Avgivna röster
- 16 719
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 712 | 28,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 562 | 27,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 276 | 13,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 082 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 053 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 975 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 726 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 702 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 335 | 2,0 % |
| Övriga partier | 132 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 889 | 30,2 % |
| MModeraterna | 4 326 | 26,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 556 | 9,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 251 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 105 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 920 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 838 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 819 | 5,1 % |
| VägVVägV | 206 | 1,3 % |
| SPVGSPVG | 162 | 1,0 % |
| Övriga partier | 121 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 166 | 31,6 % |
| MModeraterna | 4 771 | 29,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 504 | 9,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 305 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 154 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 029 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 719 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 619 | 3,8 % |
| Övriga partier | 90 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Stenungsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stenungsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 27,6 % | 36,1 % | 28,5 % | 23,8 % | 22,1 % | 23,0 % |
| S | 31,6 % | 25,8 % | 27,6 % | 25,9 % | 27,8 % | 24,1 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 13,7 % | 19,3 % | 23,8 % | 20,8 % |
| L | 9,1 % | 8,6 % | 6,5 % | 6,2 % | 4,9 % | 6,4 % |
| MP | 4,9 % | 7,1 % | 6,4 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| C | 7,5 % | 5,9 % | 5,9 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 4,4 % | 6,8 % | 6,0 % | 7,6 % |
| V | 5,1 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,2 % |
| Övr | 4,3 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,6 % | 88,0 % | 89,9 % | 88,3 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Stenungsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stenungsund 2014
Så skiljer sig Stenungsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 28,5 % i Stenungsund mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,1
- FP +1,1
- SD +0,9
Svagare än i riket
- S −3,5
- V −1,5
- FI −1,1
- MP −0,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Stenungsund, från 4,9 % till 13,7 % (+8,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,1 % till 28,5 % (−7,6).
- SD +8,9
- M −7,6
- FP −2,0
- KD −1,9
- FI +1,7
- S +1,7
- MP −0,7
- V +0,1
Valdeltagande i Stenungsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,0 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Stenungsund på plats 50 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Stenungsund är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Hasselbacken-Uppegårdsvägen till 90,6 % i Getskär-Valeberget.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Strandnorum-Kåkenäs (40,6 %) och sitt svagaste i Hasselbacken-Uppegårdsvägen (13,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 7 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stenungsund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,2 % i kommunvalet mot 13,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- SD −4,6
- S +4,0
- FP +1,4
- M +0,7
- MP +0,7
- KD −0,6
- C +0,4
- V +0,2
Största parti i Stenungsund sedan 2006
Största parti har skiftat i Stenungsund under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,5 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Stenungsund 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Stenungsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anrås-VästraTorp-Saxeröd | M | 31,8 % | M | 31,6 % | 88,6 % |
| Berg-Käderöd-Hällesdalen | M | 25,5 % | S | 28,8 % | 86,8 % |
| Brudhammar-Kopper-Kristinedal | S | 34,5 % | S | 41,2 % | 86,2 % |
| Doterödsväg-ParkersGård-Nytorpshöjd | S | 32,1 % | S | 36,7 % | 81,8 % |
| Ekbacken-Hällebäck-Högenorum | S | 32,4 % | S | 35,9 % | 89,1 % |
| Getskär-Valeberget | M | 36,8 % | M | 33,2 % | 90,6 % |
| Gilltorp-Rämma-Högen | M | 25,3 % | S | 28,8 % | 88,8 % |
| Hallerna-Strandkärr | M | 37,9 % | M | 39,7 % | 86,1 % |
| Hasselbacken-Uppegårdsvägen | S | 49,3 % | S | 54,5 % | 72,6 % |
| Kyrkenorum | S | 31,3 % | S | 34,3 % | 88,3 % |
| Källsby-Sävelycke-Timmervik | M | 26,1 % | S | 26,8 % | 88,9 % |
| Näs-Apleröd-Stripplekärr | M | 30,9 % | M | 30,4 % | 87,0 % |
| Smundstorp-Groland-Åketorp | S | 22,8 % | S | 23,8 % | 84,6 % |
| Stenungestrand-Stenungsön-S Askerön | M | 32,3 % | S | 33,1 % | 83,0 % |
| Strandnorum-Kåkenäs | M | 40,6 % | M | 42,8 % | 89,1 % |
| Svenshögen-Ucklum | S | 24,2 % | M | 28,1 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014