Valresultat Öckerö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Öckerö med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Öckerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,7 %
- Röstberättigade
- 9 859
- Avgivna röster
- 8 843
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 636 | 30,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 783 | 20,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 477 | 16,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 921 | 10,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 602 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 461 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 346 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 249 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 197 | 2,3 % |
| Övriga partier | 53 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 319 | 27,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 893 | 22,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 594 | 18,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 733 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 603 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 534 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 392 | 4,6 % |
| VägVVägV | 185 | 2,2 % |
| CCenterpartiet | 156 | 1,8 % |
| Övriga partier | 114 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 357 | 27,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 933 | 22,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 820 | 21,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 899 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 656 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 527 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 345 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 96 | 1,1 % |
| Övriga partier | 45 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Öckerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Öckerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,0 procentenheter).
- M
- S
- KD
- SD
- L
- MP
- V
- Övr
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,3 % | 36,2 % | 30,2 % | 21,9 % | 19,8 % | 21,3 % |
| S | 24,1 % | 18,9 % | 20,4 % | 18,6 % | 24,8 % | 21,5 % |
| KD | 21,7 % | 19,3 % | 16,9 % | 19,4 % | 14,1 % | 14,9 % |
| SD | 2,3 % | 4,5 % | 10,6 % | 17,5 % | 22,1 % | 19,0 % |
| L | 9,3 % | 8,2 % | 6,9 % | 6,6 % | 4,5 % | 6,8 % |
| MP | 4,4 % | 5,9 % | 5,3 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,5 % |
| V | 4,1 % | 3,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 3,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,9 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,5 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,9 % | 5,4 % | 4,8 % | 6,4 % |
| Valdeltagande | 87,3 % | 89,4 % | 89,7 % | 91,7 % | 90,8 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Öckerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Öckerö 2014
Så skiljer sig Öckerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 16,9 % i Öckerö mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 12,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +12,4
- M +6,9
- FP +1,5
Svagare än i riket
- S −10,6
- C −3,3
- SD −2,3
- V −1,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Öckerö, från 4,5 % till 10,6 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,2 % till 30,2 % (−5,9).
- SD +6,0
- M −5,9
- KD −2,4
- FI +1,8
- S +1,5
- FP −1,3
- V +0,9
- MP −0,6
Valdeltagande i Öckerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,7 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Öckerö på plats 13 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Öckerö är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,3 % i Grötö-Kalvsund till 92,9 % i Hyppeln.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Källö-Knippla (42,3 %) och sitt svagaste i Öckerö 1 (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Kristdemokraterna i 1, Socialdemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Öckerö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,1 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- SD −4,5
- KD +4,0
- FP +3,5
- M −3,1
- MP +2,3
- S +1,8
- V +0,0
Största parti i Öckerö sedan 2006
Största parti har skiftat i Öckerö under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,5 % | 90,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 90,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,9 % | 91,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 89,4 % |
| 2006 | Moderaterna | 28,3 % | 87,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Öckerö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Öckerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkö | M | 33,7 % | M | 29,7 % | 89,4 % |
| Fotö | KD | 33,8 % | KD | 31,8 % | 87,7 % |
| Grötö-Kalvsund | M | 34,0 % | V | 23,4 % | 81,3 % |
| Hyppeln | M | 39,2 % | M | 37,7 % | 92,9 % |
| Hälsö | M | 33,2 % | M | 29,6 % | 88,6 % |
| Hönö 1 | M | 30,6 % | M | 30,0 % | 89,0 % |
| Hönö 2 | S | 28,9 % | S | 32,5 % | 87,9 % |
| Hönö 3 | M | 28,8 % | KD | 26,7 % | 90,1 % |
| Källö-Knippla | M | 42,3 % | M | 38,2 % | 82,4 % |
| Rörö | M | 40,3 % | KD | 38,3 % | 90,0 % |
| Öckerö 1 | M | 25,3 % | KD | 30,7 % | 86,8 % |
| Öckerö 2 | M | 30,2 % | M | 26,4 % | 85,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014