Valresultat Vara 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vara med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 12 241
- Avgivna röster
- 10 525
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 074 | 29,6 % |
| MModeraterna | 2 667 | 25,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 773 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 1 146 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 422 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 416 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 350 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 343 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 117 | 1,1 % |
| Övriga partier | 74 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 200 | 31,8 % |
| MModeraterna | 2 897 | 28,8 % |
| CCenterpartiet | 1 211 | 12,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 022 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 509 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 437 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 390 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 324 | 3,2 % |
| Övriga partier | 75 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 595 | 34,9 % |
| MModeraterna | 3 081 | 29,9 % |
| CCenterpartiet | 1 220 | 11,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 073 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 427 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 359 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 269 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 227 | 2,2 % |
| Övriga partier | 45 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Vara 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,3 % | 28,3 % | 29,6 % | 24,9 % | 25,0 % | 21,5 % |
| M | 28,4 % | 33,0 % | 25,7 % | 21,5 % | 22,0 % | 24,6 % |
| SD | 2,3 % | 5,8 % | 17,1 % | 23,7 % | 29,9 % | 26,8 % |
| C | 16,1 % | 12,4 % | 11,0 % | 11,8 % | 7,5 % | 6,9 % |
| KD | 7,8 % | 6,2 % | 4,1 % | 6,5 % | 6,4 % | 7,3 % |
| V | 4,1 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 3,8 % | 4,7 % |
| MP | 2,3 % | 3,7 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,8 % | 2,5 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 2,6 % | 4,1 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 1,8 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 83,9 % | 86,0 % | 87,4 % | 85,6 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vara 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vara 2014
Så skiljer sig Vara från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,0 % i Vara mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,9
- SD +4,2
- M +2,4
Svagare än i riket
- MP −3,5
- FP −2,1
- FI −2,0
- V −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vara, från 5,8 % till 17,1 % (+11,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,0 % till 25,7 % (−7,3).
- SD +11,2
- M −7,3
- FP −2,3
- KD −2,1
- C −1,4
- S +1,3
- FI +0,9
- MP −0,3
Valdeltagande i Vara
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vara på plats 140 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vara är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Vara Östra till 88,4 % i Arentorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vara Östra (35,1 %) och sitt svagaste i Larv (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vara är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,4 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- SD −6,7
- S +5,3
- M +4,2
- KD −1,5
- MP −1,2
- C +0,8
- FP +0,2
- V +0,1
Största parti i Vara sedan 2006
Största parti har skiftat i Vara under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,9 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,0 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vara 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arentorp | S | 27,5 % | S | 40,3 % | 88,4 % |
| Kvänum | S | 29,0 % | S | 33,9 % | 83,2 % |
| Larv | M | 26,4 % | M | 32,5 % | 86,9 % |
| Levene | S | 32,6 % | S | 39,0 % | 83,7 % |
| Skarstad | S | 28,8 % | S | 33,4 % | 85,7 % |
| Vara Västra | M | 32,6 % | M | 40,8 % | 87,5 % |
| Vara Östra | S | 35,1 % | S | 38,8 % | 79,2 % |
| Vedum | S | 28,6 % | S | 33,2 % | 84,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014