Valresultat Vara 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Vara med 26,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 12 283
- Avgivna röster
- 10 442
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 755 | 26,8 % |
| MModeraterna | 2 537 | 24,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 212 | 21,5 % |
| KDKristdemokraterna | 749 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 709 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 479 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 424 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 254 | 2,5 % |
| Övriga partier | 176 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 644 | 26,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 012 | 20,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 958 | 19,5 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 1 135 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 711 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 629 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 516 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 183 | 1,8 % |
| Övriga partier | 37 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Vara — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vara har 41 mandat. Moderaterna fick flest, 15 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 3 653 | 35,6 % | 15(+1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 069 | 20,2 % | 9(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 738 | 17,0 % | 7(−1) |
| HVKBHela Vara kommuns bästa | 1 051 | 10,3 % | 4(−1) |
| CCenterpartiet | 689 | 6,7 % | 3(−1) |
| VVänsterpartiet | 510 | 5,0 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 300 | 2,9 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 1,2 % | |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 106 | 1,0 % | |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vara 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).
- SD
- M
- S
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,3 % | 5,8 % | 17,1 % | 23,7 % | 29,9 % | 26,8 % |
| M | 28,4 % | 33,0 % | 25,7 % | 21,5 % | 22,0 % | 24,6 % |
| S | 32,3 % | 28,3 % | 29,6 % | 24,9 % | 25,0 % | 21,5 % |
| KD | 7,8 % | 6,2 % | 4,1 % | 6,5 % | 6,4 % | 7,3 % |
| C | 16,1 % | 12,4 % | 11,0 % | 11,8 % | 7,5 % | 6,9 % |
| V | 4,1 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 3,8 % | 4,7 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 2,6 % | 4,1 % |
| MP | 2,3 % | 3,7 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,8 % | 2,5 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 1,8 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 83,9 % | 86,0 % | 87,4 % | 85,6 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vara 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vara 2026
Så skiljer sig Vara från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,8 % i Vara mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,3
- M +4,8
- KD +1,1
Svagare än i riket
- S −6,5
- V −3,8
- MP −3,7
- L −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Vara, från 22,0 % till 24,6 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 25,0 % till 21,5 % (−3,5).
- S −3,5
- SD −3,1
- M +2,6
- L +1,5
- V +0,8
- KD +0,8
- MP +0,6
- C −0,6
Valdeltagande i Vara
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vara på plats 131 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vara är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Vara Centrum till 88,0 % i Vara Västra.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skarstad (34,7 %) och sitt svagaste i Vara Västra (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vara är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 35,6 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.
- M +11,0
- SD −9,8
- KD −4,3
- L −3,1
- S −1,3
- V +0,3
- C −0,2
Största parti i Vara sedan 2006
Största parti har skiftat i Vara under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,9 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,0 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vara 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Vara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arentorp | SD | 29,6 % | M | 35,0 % | 85,5 % |
| Kvänum | SD | 30,0 % | M | 26,8 % | 79,5 % |
| Larv | SD | 29,7 % | M | 33,4 % | 84,1 % |
| Levene | SD | 26,5 % | M | 33,5 % | 81,9 % |
| Skarstad | SD | 34,7 % | M | 35,2 % | 82,8 % |
| Vara Centrum | M | 27,8 % | M | 38,7 % | 72,8 % |
| Vara Västra | M | 32,3 % | M | 53,3 % | 88,0 % |
| Vara Östra | S | 26,8 % | M | 36,0 % | 78,0 % |
| Vedum | SD | 26,3 % | M | 31,8 % | 83,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026