Valresultat Ale 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ale med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ale ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 23 859
- Avgivna röster
- 20 288
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 625 | 28,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 318 | 21,5 % |
| MModeraterna | 3 922 | 19,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 748 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 247 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 130 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 883 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 856 | 4,3 % |
| Övriga partier | 361 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Ale
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 106 | 30,4 % |
| MModeraterna | 4 151 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 800 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 845 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 388 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 265 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 739 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 469 | 2,3 % |
| Övriga partier | 355 | 1,8 % |
Kommunvalet 2026 i Ale — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Ale har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 112 | 30,2 % | 15(+1) |
| MModeraterna | 4 304 | 21,2 % | 11(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 749 | 18,5 % | 9(−1) |
| VVänsterpartiet | 1 789 | 8,8 % | 5(+1) |
| CCenterpartiet | 1 281 | 6,3 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 034 | 5,1 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 679 | 3,4 % | 2(+1) |
| FAFRAMTID I ALE | 666 | 3,3 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 423 | 2,1 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 230 | 1,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Ale 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ale i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % | 33,0 % | 32,3 % | 27,9 % | 29,9 % | 28,0 % |
| SD | 3,9 % | 8,1 % | 16,3 % | 22,3 % | 25,7 % | 21,5 % |
| M | 21,2 % | 28,2 % | 22,2 % | 18,8 % | 18,3 % | 19,5 % |
| V | 7,2 % | 6,1 % | 6,3 % | 7,6 % | 6,7 % | 8,7 % |
| KD | 7,1 % | 5,8 % | 4,4 % | 6,3 % | 5,6 % | 6,2 % |
| C | 6,9 % | 5,0 % | 5,1 % | 7,0 % | 5,3 % | 5,6 % |
| L | 7,2 % | 6,5 % | 4,3 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,4 % |
| MP | 4,1 % | 6,0 % | 5,6 % | 3,9 % | 3,6 % | 4,3 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 3,5 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,0 % | 86,2 % | 87,9 % | 85,1 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Ale 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ale 2026
Så skiljer sig Ale från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,5 % i Ale mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,0
- V +0,3
- KD +0,0
Svagare än i riket
- MP −1,9
- C −1,4
- L −0,9
- M −0,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Ale, från 6,7 % till 8,7 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,7 % till 21,5 % (−4,2).
- SD −4,2
- V +2,0
- S −1,9
- M +1,2
- L +1,1
- MP +0,7
- KD +0,6
- C +0,4
Valdeltagande i Ale
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ale på plats 129 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ale är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,4 % i Nödinge centrum till 89,6 % i Älvängen östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nödinge centrum (36,2 %) och sitt svagaste i Starrkärr (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Sverigedemokraterna i 4 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ale är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 21,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- SD −3,0
- L −2,3
- S +2,2
- M +1,7
- KD −1,1
- MP −0,9
- C +0,7
- V +0,1
Största parti i Ale sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ale i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,0 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ale 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ale. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alafors västra | S | 32,5 % | S | 35,7 % | 83,9 % |
| Alafors östra | S | 28,6 % | S | 34,2 % | 85,7 % |
| Bohus norra | S | 30,3 % | S | 33,9 % | 77,0 % |
| Bohus södra | S | 30,8 % | S | 36,5 % | 79,1 % |
| Nol norra | S | 28,9 % | S | 30,6 % | 78,8 % |
| Nol södra | S | 35,1 % | S | 37,2 % | 83,3 % |
| Nödinge centrum | S | 36,2 % | S | 40,6 % | 68,4 % |
| Nödinge södra | S | 33,2 % | S | 34,7 % | 82,8 % |
| Nödinge östra | S | 27,2 % | S | 29,4 % | 86,0 % |
| Skepplanda norra - Hålanda | SD | 32,4 % | SD | 29,5 % | 84,7 % |
| Skepplanda västra | SD | 26,3 % | M | 25,9 % | 82,5 % |
| Skepplanda östra | SD | 28,0 % | S | 26,4 % | 83,7 % |
| Starrkärr | SD | 31,1 % | SD | 26,8 % | 83,3 % |
| Surte norra | S | 30,3 % | S | 32,1 % | 78,7 % |
| Surte södra | S | 29,4 % | S | 31,8 % | 75,9 % |
| Älvängen centrum | S | 28,9 % | S | 30,1 % | 84,4 % |
| Älvängen norra | S | 28,8 % | S | 29,6 % | 82,8 % |
| Älvängen södra | S | 23,7 % | S | 27,1 % | 87,8 % |
| Älvängen östra | S | 29,2 % | S | 31,6 % | 89,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026