Valresultat Skövde 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Skövde med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skövde ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 44 934
- Avgivna röster
- 38 635
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 612 | 27,8 % |
| MModeraterna | 8 214 | 21,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 114 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 043 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 2 594 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 482 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 763 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 690 | 4,4 % |
| Övriga partier | 689 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 549 | 27,9 % |
| MModeraterna | 8 344 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 133 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 3 532 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 3 043 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 781 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 436 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 075 | 2,8 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 676 | 1,8 % |
| Övriga partier | 282 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Skövde — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Skövde har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 641 | 25,3 % | 16(±0) |
| MModeraterna | 7 985 | 20,9 % | 13(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 5 820 | 15,2 % | 9(±0) |
| SkövdSkövdepartiet | 4 482 | 11,7 % | 7(−2) |
| CCenterpartiet | 3 031 | 7,9 % | 5(+1) |
| VVänsterpartiet | 2 481 | 6,5 % | 4(+1) |
| KDKristdemokraterna | 2 146 | 5,6 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 354 | 3,5 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 143 | 3,0 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 94 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Skövde 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skövde i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,0 % | 32,8 % | 28,8 % | 31,2 % | 27,8 % |
| M | 25,3 % | 30,3 % | 23,7 % | 20,9 % | 20,9 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 12,7 % | 16,9 % | 20,8 % | 18,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,3 % | 4,9 % | 8,0 % | 7,0 % | 8,0 % |
| C | 8,8 % | 7,5 % | 7,4 % | 8,8 % | 6,5 % | 6,8 % |
| V | 5,0 % | 4,7 % | 4,0 % | 5,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| L | 6,7 % | 7,3 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| MP | 3,9 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,2 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 87,1 % | 88,0 % | 85,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Skövde 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skövde 2026
Så skiljer sig Skövde från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 6,5 % i Skövde mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +1,8
- M +1,7
- SD +1,1
Svagare än i riket
- V −1,9
- MP −1,7
- L −0,7
- C −0,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Skövde, från 4,7 % till 6,5 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,2 % till 27,8 % (−3,5).
- S −3,5
- SD −2,1
- V +1,8
- KD +0,9
- MP +0,9
- L +0,7
- M +0,6
- C +0,3
Valdeltagande i Skövde
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,0 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Skövde på plats 98 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skövde är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,2 % i Ryds Centrum till 87,5 % i Berg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ryds Centrum (43,4 %) och sitt svagaste i Värsås (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 22, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 5 av 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skövde är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 18,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.
- SD −3,4
- S −2,5
- KD −2,3
- L −1,6
- C +1,1
- MP −0,9
- M −0,6
- V +0,0
Största parti i Skövde sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skövde i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Skövde 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Skövde. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö/Ulveket | S | 27,9 % | S | 26,2 % | 81,7 % |
| Berg | S | 21,3 % | M | 18,8 % | 87,5 % |
| Billingssluttningen | S | 27,7 % | S | 25,1 % | 75,6 % |
| Centrum västra | S | 31,1 % | S | 28,9 % | 72,8 % |
| Centrum östra | S | 25,9 % | S | 23,8 % | 72,3 % |
| Dälderna | S | 28,8 % | S | 27,0 % | 78,7 % |
| Ekängen | M | 26,8 % | M | 28,9 % | 79,3 % |
| Frösve/Säter | S | 27,4 % | Skövd | 22,6 % | 86,1 % |
| Havstena | S | 35,8 % | S | 33,1 % | 70,4 % |
| Hentorp | M | 26,9 % | M | 28,7 % | 83,1 % |
| Högskolan/Trängen | S | 26,9 % | S | 24,3 % | 74,5 % |
| Igelstorp | SD | 24,9 % | SD | 21,2 % | 85,1 % |
| Kullen | S | 26,5 % | M | 26,0 % | 78,3 % |
| Källegården | M | 29,6 % | M | 28,9 % | 73,9 % |
| Lunden | S | 30,3 % | S | 28,2 % | 74,3 % |
| Mariesjö | S | 27,5 % | S | 25,8 % | 67,9 % |
| Norra Ryd | S | 40,5 % | S | 38,6 % | 69,4 % |
| Norrmalm | S | 27,9 % | S | 23,9 % | 72,7 % |
| Rosenhaga | S | 33,7 % | S | 29,6 % | 72,7 % |
| Ryds Centrum | S | 43,4 % | S | 41,1 % | 62,2 % |
| Skultorp nordväst | S | 28,8 % | M | 23,2 % | 83,2 % |
| Skultorps centrum | S | 28,3 % | S | 25,4 % | 79,0 % |
| Skultorpsbygden | M | 23,7 % | M | 22,3 % | 84,4 % |
| Södra Ryd | S | 38,3 % | S | 34,3 % | 71,5 % |
| Tidan | SD | 32,3 % | SD | 29,1 % | 81,0 % |
| Timmersdala | SD | 28,3 % | SD | 24,3 % | 86,0 % |
| Trädgårdsstaden | M | 30,6 % | M | 31,5 % | 80,7 % |
| Våmb | S | 29,7 % | S | 27,1 % | 80,6 % |
| Väring | SD | 28,2 % | SD | 25,2 % | 84,3 % |
| Värsås | SD | 28,5 % | SD | 21,9 % | 85,2 % |
| Västra Fältet | S | 28,4 % | S | 26,2 % | 72,6 % |
| Östermalm | S | 31,9 % | S | 31,3 % | 73,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026