Valresultat Sotenäs 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Sotenäs med 25,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,0 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sotenäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Sotenäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
7 597
Avgivna röster
6 659
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Sotenäs

Riksdagsvalet 2026 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 65225,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 58224,0 %
SDSverigedemokraterna1 37620,9 %
KDKristdemokraterna5508,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4987,6 %
CCenterpartiet3635,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2764,2 %
VVänsterpartiet2243,4 %
Övriga partier741,1 %

Regionvalet 2026 i Sotenäs

Regionvalet 2026 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 94730,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 56624,6 %
SDSverigedemokraterna87513,7 %
KDKristdemokraterna6199,7 %
CCenterpartiet3996,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3395,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2704,2 %
VVänsterpartiet2263,6 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland791,2 %
Övriga partier440,7 %

Kommunvalet 2026 i Sotenäs — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Sotenäs har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 10 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Demokratiresan med 4.

Kommunvalet 2026 i Sotenäs: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna2 20534,0 %10(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 62525,1 %8(±0)
DemokDemokratiresan75611,7 %4(−1)
SDSverigedemokraterna5508,5 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4366,7 %2(±0)
CCenterpartiet2794,3 %1(−1)
MPMiljöpartiet de gröna2383,7 %1(±0)
VVänsterpartiet2013,1 %1(±0)
KDKristdemokraterna1702,6 %1(±0)
Övriga partier250,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Sotenäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sotenäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • KD
  • L
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sotenäs per valår
Parti200620102014201820222026
M29,9 %39,1 %31,4 %24,7 %22,0 %25,0 %
S31,9 %27,2 %29,1 %24,9 %28,0 %24,0 %
SD2,1 %4,2 %12,4 %20,5 %24,2 %20,9 %
KD9,7 %8,0 %5,4 %8,1 %7,6 %8,3 %
L10,4 %8,2 %6,6 %5,3 %5,5 %7,6 %
C6,3 %4,6 %5,2 %7,9 %5,6 %5,5 %
MP3,3 %4,3 %3,7 %2,7 %3,2 %4,2 %
V3,7 %3,7 %3,9 %4,7 %3,0 %3,4 %
Övr2,6 %0,7 %2,2 %1,1 %0,9 %1,1 %
Valdeltagande80,6 %84,9 %86,4 %88,2 %88,3 %87,7 %

Valdeltagande i Sotenäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sotenäs 2026

Så skiljer sig Sotenäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 25,0 % i Sotenäs mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,2
  • SD +3,4
  • L +2,2
  • KD +2,2

Svagare än i riket

  • V −5,0
  • S −4,0
  • MP −1,9
  • C −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Sotenäs, från 22,0 % till 25,0 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,0 % till 24,0 % (−4,0).

  • S −4,0
  • SD −3,3
  • M +3,0
  • L +2,1
  • MP +0,9
  • KD +0,8
  • V +0,4
  • C −0,1

Valdeltagande i Sotenäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,7 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sotenäs på plats 46 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sotenäs är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Askum-Väjern-Malmön till 80,5 % i Bovallstrand-Tossene.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Smögen (30,1 %) och sitt svagaste i Bovallstrand-Tossene (21,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sotenäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,5 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,4 procentenheter.

  • SD −12,4
  • M +9,0
  • KD −5,7
  • C −1,2
  • S +1,1
  • L −0,8
  • MP −0,5
  • V −0,3

Största parti i Sotenäs sedan 2006

Största parti har skiftat i Sotenäs under perioden 2006–2026: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Sotenäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna25,0 %87,7 %
2022Socialdemokraterna28,0 %88,3 %
2018Socialdemokraterna24,9 %88,2 %
2014Moderaterna31,4 %86,4 %
2010Moderaterna39,1 %84,9 %
2006Socialdemokraterna31,9 %80,6 %

Valresultat per valdistrikt i Sotenäs 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sotenäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sotenäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Askum-Väjern-MalmönSD24,1 %M31,7 %73,9 %
Bovallstrand-TosseneM21,7 %M31,8 %80,5 %
HunnebostrandS26,6 %M31,3 %77,9 %
Kungshamn Norra-HovenäsetS29,4 %S33,6 %77,9 %
Kungshamn södraM28,8 %M39,7 %76,7 %
SmögenM30,1 %M39,9 %79,7 %

Utforska valdistrikten i Sotenäs på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026