Valresultat Strömstad 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Strömstad med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 80,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,6 %
- Röstberättigade
- 9 423
- Avgivna röster
- 7 597
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 027 | 26,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 741 | 23,1 % |
| MModeraterna | 1 414 | 18,8 % |
| KDKristdemokraterna | 527 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 484 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 449 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 405 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 341 | 4,5 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 76 | 1,0 % |
| Övriga partier | 64 | 0,9 % |
Regionvalet 2026 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 038 | 26,6 % |
| MModeraterna | 1 400 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 395 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 803 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 656 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 526 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 374 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 373 | 4,9 % |
| Övriga partier | 89 | 1,2 % |
Kommunvalet 2026 i Strömstad — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Strömstad har 39 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 326 | 29,8 % | 12(+1) |
| MModeraterna | 1 417 | 18,1 % | 7(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 248 | 16,0 % | 6(−1) |
| CCenterpartiet | 934 | 11,9 % | 5(+2) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 555 | 7,1 % | 3(+1) |
| VVänsterpartiet | 467 | 6,0 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 437 | 5,6 % | 2(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 418 | 5,3 % | 2(−1) |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Strömstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % | 28,0 % | 27,0 % | 26,2 % | 29,1 % | 26,9 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 13,5 % | 20,9 % | 25,6 % | 23,1 % |
| M | 21,6 % | 29,3 % | 23,0 % | 18,9 % | 17,3 % | 18,8 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,1 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| C | 13,9 % | 10,9 % | 9,5 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,4 % |
| V | 5,0 % | 4,2 % | 4,6 % | 5,6 % | 4,9 % | 6,0 % |
| L | 9,8 % | 8,6 % | 7,3 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,4 % |
| MP | 5,0 % | 8,5 % | 7,6 % | 4,4 % | 4,5 % | 4,5 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 3,3 % | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 79,0 % | 81,4 % | 84,0 % | 80,9 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Strömstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömstad 2026
Så skiljer sig Strömstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,1 % i Strömstad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,6
- KD +0,8
- Örebr +0,4
- L +0,0
Svagare än i riket
- V −2,4
- MP −1,6
- S −1,1
- M −1,1
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Strömstad, från 17,3 % till 18,8 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,6 % till 23,1 % (−2,5).
- SD −2,5
- S −2,2
- M +1,5
- V +1,0
- Örebr +1,0
- C +0,7
- L +0,6
- KD +0,5
Valdeltagande i Strömstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,6 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Strömstad på plats 267 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömstad är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,5 % i Centrum nord till 81,4 % i Tjärnö/Koster.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum nord (37,7 %) och sitt svagaste i Strömstad norra (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,0 % i kommunvalet mot 23,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SD −7,2
- C +5,5
- S +2,8
- MP +2,6
- KD −1,4
- M −0,7
- L −0,0
- V +0,0
Största parti i Strömstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Strömstad under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,3 % | 79,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömstad 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Strömstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bojar | S | 28,4 % | S | 35,5 % | 78,6 % |
| Centrum nord | S | 37,7 % | S | 41,3 % | 70,5 % |
| Centrum syd | S | 29,8 % | S | 35,1 % | 73,8 % |
| Seläter-Hällestrand | S | 24,8 % | S | 27,5 % | 80,1 % |
| Skee-Strömstad östra | SD | 34,4 % | SD | 22,5 % | 78,5 % |
| Strömstad norra | SD | 27,1 % | SD | 22,7 % | 72,9 % |
| Strömstad södra | S | 25,0 % | S | 29,3 % | 72,8 % |
| Tjärnö/Koster | S | 25,3 % | C | 22,9 % | 81,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026