Valresultat Uddevalla 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Uddevalla med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uddevalla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 43 822
- Avgivna röster
- 37 296
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 863 | 29,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 743 | 21,0 % |
| MModeraterna | 6 723 | 18,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 984 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 600 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 880 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 827 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 802 | 4,9 % |
| Övriga partier | 463 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 112 | 30,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 849 | 18,8 % |
| MModeraterna | 6 106 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 256 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 178 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 2 064 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 609 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 240 | 3,4 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 402 | 1,1 % |
| UddevUddevallapartiet | 378 | 1,0 % |
| Övriga partier | 205 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Uddevalla — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Uddevalla har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (+2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 12 och Moderaterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 250 | 30,5 % | 19(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 7 341 | 19,9 % | 12(+1) |
| MModeraterna | 5 310 | 14,4 % | 9(−1) |
| VVänsterpartiet | 2 914 | 7,9 % | 5(+1) |
| UddevUddevallapartiet | 2 722 | 7,4 % | 4(−3) |
| KDKristdemokraterna | 2 362 | 6,4 % | 4(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 769 | 4,8 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 1 603 | 4,4 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 439 | 3,9 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 133 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Uddevalla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uddevalla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 33,4 % | 33,8 % | 30,3 % | 31,0 % | 29,5 % |
| SD | 3,6 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,0 % |
| M | 23,1 % | 28,8 % | 20,5 % | 18,3 % | 17,5 % | 18,2 % |
| V | 5,2 % | 5,2 % | 6,0 % | 6,8 % | 5,7 % | 8,1 % |
| KD | 7,9 % | 6,8 % | 5,3 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| L | 7,5 % | 6,6 % | 4,8 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,1 % |
| C | 6,1 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,1 % | 5,0 % |
| MP | 4,6 % | 7,0 % | 6,0 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,9 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,7 % | 85,7 % | 86,9 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Uddevalla 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uddevalla 2026
Så skiljer sig Uddevalla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,0 % i Uddevalla mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,5
- S +1,4
- KD +0,9
Svagare än i riket
- C −2,1
- M −1,6
- MP −1,2
- V −0,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Uddevalla, från 5,7 % till 8,1 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,6 % till 21,0 % (−3,6).
- SD −3,6
- V +2,4
- S −1,5
- L +1,4
- MP +0,9
- M +0,7
- KD +0,5
- C −0,1
Valdeltagande i Uddevalla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Uddevalla på plats 125 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uddevalla är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,3 % i Dalaberg-Norra Hovhult till 87,5 % i Ammenäs-Sund-Bratteröd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalaberg-Norra Hovhult (44,8 %) och sitt svagaste i Lyckorna-Grinneröd (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Moderaterna i 4, Sverigedemokraterna i 4 av 34 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uddevalla är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 18,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- M −3,8
- L −1,2
- S +1,1
- SD −1,1
- KD −0,6
- C −0,6
- V −0,2
- MP −0,1
Största parti i Uddevalla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Uddevalla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Uddevalla 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Uddevalla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ammenäs-Sund-Bratteröd | M | 28,3 % | M | 22,8 % | 87,5 % |
| Berg-Simmersröd | S | 22,5 % | S | 20,3 % | 84,9 % |
| Bleket-Södra Dalaberg-Vindfället | S | 43,2 % | S | 45,0 % | 76,1 % |
| Bokenäs-Dragsmark | SD | 23,9 % | SD | 24,0 % | 83,9 % |
| Boxhult-Norra Unneröd | S | 39,0 % | S | 40,5 % | 79,7 % |
| Centrum-Margretegärde | S | 32,6 % | S | 35,5 % | 72,1 % |
| Dalaberg-Norra Hovhult | S | 44,8 % | S | 50,6 % | 62,3 % |
| Dramsvik-Forshälla-Stenshult | SD | 24,6 % | SD | 26,1 % | 86,5 % |
| Fasseröd | S | 36,0 % | S | 36,9 % | 78,3 % |
| Hedegärde-Vännerberg | S | 26,0 % | S | 29,9 % | 73,5 % |
| Helenedal-Norra Uddevalla | S | 41,6 % | S | 44,6 % | 79,3 % |
| Hovhult | S | 43,9 % | S | 48,2 % | 75,4 % |
| Håljuteberget | S | 33,0 % | S | 32,7 % | 74,3 % |
| Hälle-Skafteröd | S | 26,2 % | S | 24,3 % | 85,8 % |
| Högås-Sundsandvik | S | 24,7 % | S | 25,0 % | 84,6 % |
| Hönseberget-Östberget | S | 28,0 % | S | 29,2 % | 75,9 % |
| Kampenhof-Strömstadsvägen | S | 34,3 % | S | 36,1 % | 72,9 % |
| Kapelle | S | 30,6 % | S | 31,9 % | 82,4 % |
| Karlsruhe-Elseberg | S | 28,9 % | S | 30,2 % | 72,0 % |
| Kissleberg-Smedseröd | S | 29,2 % | S | 29,6 % | 83,4 % |
| Kurveröd | S | 32,3 % | S | 33,6 % | 81,9 % |
| Källdal-Misteröd-Sunningen | M | 28,5 % | S | 28,9 % | 86,4 % |
| Lane-Ryr | SD | 37,7 % | SD | 36,5 % | 87,3 % |
| Lyckorna-Grinneröd | M | 23,5 % | M | 20,3 % | 84,7 % |
| Ridhuset-Folkets park | S | 37,7 % | S | 35,7 % | 78,1 % |
| Skogslyckan | S | 40,4 % | S | 44,1 % | 66,9 % |
| Skredsvik-Hogstorp | SD | 29,6 % | SD | 27,3 % | 83,9 % |
| Stenbacken-Karlsberg | S | 26,2 % | S | 27,8 % | 71,4 % |
| Tureborg-Vadbacken | S | 37,7 % | S | 40,6 % | 67,5 % |
| Ulvesund-Resteröd-Vassbovik | S | 22,5 % | S | 20,7 % | 85,2 % |
| Unneröd-Ramneröd | S | 35,1 % | S | 35,8 % | 68,0 % |
| Utby-Lanesund | M | 24,2 % | SD | 22,6 % | 83,8 % |
| Walkesborg-Bohusgården | S | 30,8 % | S | 32,5 % | 74,6 % |
| Äsperöd-Ängebacken | S | 28,5 % | S | 30,5 % | 73,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026