Valresultat Borås 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Borås med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 80 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 86 880
- Avgivna röster
- 72 312
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 992 | 29,3 % |
| MModeraterna | 14 453 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 522 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 6 395 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 846 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 3 877 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 311 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 209 | 4,5 % |
| Övriga partier | 1 109 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 322 | 29,6 % |
| MModeraterna | 14 104 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 517 | 17,4 % |
| VVänsterpartiet | 7 279 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 6 242 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 4 261 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 866 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 223 | 3,1 % |
| Övriga partier | 1 301 | 1,8 % |
Kommunvalet 2026 i Borås — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Borås har 73 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 22 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 13.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 380 | 29,5 % | 22(±0) |
| MModeraterna | 13 619 | 18,8 % | 14(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 12 779 | 17,7 % | 13(−1) |
| KDKristdemokraterna | 7 068 | 9,8 % | 7(±0) |
| VVänsterpartiet | 6 839 | 9,5 % | 7(+1) |
| CCenterpartiet | 3 838 | 5,3 % | 4(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 319 | 4,6 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 819 | 3,9 % | 3(−1) |
| Övriga partier | 701 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Borås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+2,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 31,9 % | 31,4 % | 29,5 % | 30,4 % | 29,3 % |
| M | 25,3 % | 29,1 % | 23,3 % | 20,5 % | 20,1 % | 20,2 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 14,4 % | 18,4 % | 21,5 % | 18,9 % |
| V | 6,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,0 % | 6,1 % | 8,9 % |
| KD | 7,9 % | 6,2 % | 5,1 % | 6,6 % | 6,3 % | 6,8 % |
| C | 5,8 % | 4,7 % | 4,9 % | 7,3 % | 5,9 % | 5,4 % |
| L | 7,2 % | 7,7 % | 5,2 % | 5,7 % | 4,2 % | 4,6 % |
| MP | 4,2 % | 6,5 % | 6,8 % | 3,7 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 3,9 % | 1,3 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 82,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Borås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borås 2026
Så skiljer sig Borås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Miljöpartiet, som fick 4,5 % i Borås mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 1,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- SD +1,4
- S +1,3
- KD +0,6
- V +0,5
Svagare än i riket
- MP −1,6
- C −1,6
- L −0,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Borås, från 6,1 % till 8,9 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 21,5 % till 18,9 % (−2,6).
- V +2,8
- SD −2,6
- S −1,1
- MP +0,7
- C −0,5
- KD +0,5
- L +0,4
- M +0,0
Valdeltagande i Borås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,2 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Borås på plats 211 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borås är indelad i 80 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,7 % i Hässleholmen-Distansgatan till 93,0 % i Sandared Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleholmen-Våglängdsgatan (56,2 %) och sitt svagaste i Borgstena-Tämta-Vänga (17,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 55, Moderaterna i 17, Sverigedemokraterna i 8 av 80 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borås är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 6,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- KD +3,0
- M −1,3
- SD −1,2
- L −0,7
- V +0,5
- S +0,3
- MP +0,1
- C −0,1
Största parti i Borås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Borås 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 80 valdistrikten i Borås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aplared | SD | 24,7 % | SD | 22,8 % | 85,7 % |
| Bergdalen Södra | M | 34,5 % | M | 31,5 % | 87,6 % |
| Bergdalen-Liljeberget | S | 30,6 % | S | 32,2 % | 78,2 % |
| Bergsbo-Trandared | S | 26,9 % | S | 25,6 % | 76,1 % |
| Bergsäter-Bergsbo | S | 24,3 % | S | 23,8 % | 80,3 % |
| Boda-Brämhult | S | 33,3 % | S | 35,9 % | 74,7 % |
| Borgstena-Tämta-Vänga | SD | 28,1 % | SD | 27,4 % | 85,3 % |
| Bosnäs-Viared | SD | 26,9 % | SD | 27,3 % | 87,0 % |
| Bredared | M | 23,4 % | SD | 21,7 % | 88,6 % |
| Brotorp | S | 32,7 % | S | 34,4 % | 81,2 % |
| Brämhult-Kärra | S | 28,9 % | S | 27,6 % | 85,6 % |
| Brämhult-Ön | S | 28,0 % | S | 27,2 % | 86,1 % |
| Byttorp | S | 33,3 % | S | 31,7 % | 83,2 % |
| Centrum | M | 28,1 % | M | 26,7 % | 75,0 % |
| Centrum Norra | M | 24,0 % | S | 24,7 % | 74,9 % |
| Centrum Östra | M | 32,2 % | M | 30,7 % | 78,3 % |
| Dalsjöfors Centrum | S | 33,3 % | S | 32,6 % | 84,7 % |
| Dalsjöfors Västra | S | 26,2 % | S | 26,2 % | 84,2 % |
| Dalsjöfors Östra | S | 27,7 % | S | 26,7 % | 83,8 % |
| Dammsvedjan-Gässlösa-Kråkered | S | 27,0 % | S | 28,7 % | 82,5 % |
| Dannike-Draered | SD | 29,6 % | SD | 27,3 % | 83,5 % |
| Druvefors Västra | S | 27,9 % | S | 30,2 % | 76,8 % |
| Druvefors Östra | S | 29,0 % | S | 29,2 % | 72,5 % |
| Ekås-Hestra | S | 24,9 % | S | 25,5 % | 88,7 % |
| Fristad Centrum | S | 32,4 % | S | 30,6 % | 80,8 % |
| Fristad-Asklanda | M | 26,3 % | M | 25,6 % | 90,2 % |
| Fristad-Gingri | SD | 24,4 % | S | 25,8 % | 86,7 % |
| Fristad-Kvarbo | S | 25,4 % | S | 27,2 % | 88,4 % |
| Frufällan-Tosseryd | M | 27,5 % | M | 24,5 % | 80,1 % |
| Gånghester | S | 26,4 % | S | 28,0 % | 87,1 % |
| Göta | S | 32,1 % | S | 31,9 % | 70,0 % |
| Göta-Kristineberg | S | 35,8 % | S | 37,6 % | 70,2 % |
| Göta-Regementet | S | 27,7 % | S | 27,0 % | 79,7 % |
| Hedvigsborg | S | 25,5 % | S | 26,0 % | 78,4 % |
| Hestra Parkstad | S | 31,2 % | S | 31,3 % | 86,1 % |
| Hestra-Byttorp | S | 31,0 % | S | 30,0 % | 81,3 % |
| Hulta Västra | S | 40,2 % | S | 39,9 % | 75,2 % |
| Hulta Östra | S | 48,9 % | S | 52,1 % | 69,9 % |
| Hässleholmen-Brämhult | S | 34,3 % | S | 32,6 % | 72,3 % |
| Hässleholmen-Distansgatan | S | 46,7 % | S | 45,4 % | 55,7 % |
| Hässleholmen-Tunnlandsgatan | S | 49,2 % | S | 51,1 % | 57,8 % |
| Hässleholmen-Våglängdsgatan | S | 56,2 % | S | 55,9 % | 59,0 % |
| Knalleland-Alideberg | S | 33,4 % | S | 35,0 % | 71,9 % |
| Kristineberg | S | 36,5 % | S | 38,2 % | 61,5 % |
| Kristineberg-Dammsvedjan | S | 30,3 % | S | 29,4 % | 87,8 % |
| Lugnet | S | 30,5 % | S | 28,4 % | 81,0 % |
| Lundaskog-Lyckebo | M | 28,4 % | M | 28,6 % | 85,8 % |
| Målsryd | S | 27,0 % | S | 23,2 % | 83,8 % |
| Norrby Norra | S | 47,9 % | S | 52,5 % | 60,1 % |
| Norrby Södra | S | 51,8 % | S | 57,6 % | 67,4 % |
| Norrmalm-Hornsgatan | M | 26,2 % | M | 24,8 % | 80,2 % |
| Norrmalm-Kype | S | 30,4 % | S | 29,8 % | 75,3 % |
| Norrmalm-Nedre | S | 29,0 % | S | 27,1 % | 78,4 % |
| Norrmalm-Sagavallen | S | 25,5 % | S | 26,5 % | 78,2 % |
| Parkstaden-Byttorp | M | 25,9 % | M | 25,1 % | 80,1 % |
| Rydboholm | S | 29,0 % | S | 25,6 % | 80,7 % |
| Salängen-Villastaden | M | 26,3 % | M | 25,4 % | 78,9 % |
| Sandared Centrum | S | 28,0 % | S | 27,6 % | 78,3 % |
| Sandared Västra | M | 27,4 % | M | 24,2 % | 88,2 % |
| Sandared Östra | M | 29,6 % | M | 29,2 % | 93,0 % |
| Sandhult-Hedared | SD | 24,7 % | SD | 25,4 % | 82,9 % |
| Sjöbo-Almenäs | S | 39,9 % | S | 39,8 % | 70,7 % |
| Sjöbo-Johannelund | S | 38,3 % | S | 36,7 % | 65,8 % |
| Sjöbo-Långesten | S | 33,6 % | S | 33,5 % | 69,1 % |
| Sjöbo-Nolhaga | S | 37,9 % | S | 39,5 % | 71,0 % |
| Sjöbo-Ryda | S | 37,8 % | S | 36,1 % | 71,0 % |
| Sjömarken Norra | M | 30,0 % | M | 30,1 % | 91,2 % |
| Sjömarken Södra | M | 30,9 % | M | 30,1 % | 78,0 % |
| Sparsör | M | 30,9 % | M | 30,6 % | 90,2 % |
| Svaneholm-Seglora | SD | 31,7 % | SD | 29,1 % | 74,9 % |
| Svensgärde-Sörmarken | S | 31,9 % | S | 32,5 % | 82,7 % |
| Trandared Södra | S | 36,4 % | S | 35,1 % | 73,6 % |
| Trandared Västra | S | 31,6 % | S | 30,2 % | 79,8 % |
| Trandared Östra | S | 34,4 % | S | 34,3 % | 73,2 % |
| Tullen | S | 29,1 % | S | 27,2 % | 74,5 % |
| Villastaden | M | 26,8 % | M | 26,0 % | 77,0 % |
| Viskafors Centrum | S | 32,8 % | S | 34,3 % | 76,7 % |
| Viskafors-Kinnarumma | S | 30,8 % | S | 30,7 % | 83,3 % |
| Äspered-Rångedala | SD | 29,0 % | SD | 31,2 % | 83,5 % |
| Östermalm | S | 26,8 % | S | 27,1 % | 73,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026