Valresultat Kungälv 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kungälv med 25,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,3 %). Valdeltagandet var 89,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungälv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.

Se Kungälv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,2 %
Röstberättigade
38 885
Avgivna röster
34 700
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Kungälv

Riksdagsvalet 2026 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 59325,0 %
MModeraterna7 72722,5 %
SDSverigedemokraterna6 99420,4 %
KDKristdemokraterna2 4047,0 %
CCenterpartiet2 3536,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2006,4 %
VVänsterpartiet1 8275,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7355,0 %
Övriga partier5291,5 %

Regionvalet 2026 i Kungälv

Regionvalet 2026 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 04126,5 %
MModeraterna7 71522,6 %
SDSverigedemokraterna6 26018,4 %
KDKristdemokraterna2 8308,3 %
CCenterpartiet2 5337,4 %
VVänsterpartiet2 0215,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4984,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4204,2 %
Övriga partier7852,3 %

Kommunvalet 2026 i Kungälv — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Kungälv har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 11.

Kommunvalet 2026 i Kungälv: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 35124,3 %15(−2)
MModeraterna6 97320,3 %12(±0)
SDSverigedemokraterna5 93717,3 %11(±0)
CCenterpartiet2 1356,2 %4(+1)
SkolfSkolföräldrar2 1136,2 %4
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9195,6 %3(−1)
KDKristdemokraterna1 8845,5 %3(−1)
VVänsterpartiet1 7705,2 %3(−1)
UtvecUtvecklingspartiet1 5284,5 %3(−1)
MPMiljöpartiet de gröna1 4764,3 %3(+1)
Övriga partier2500,7 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Kungälv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungälv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungälv per valår
Parti200620102014201820222026
S33,2 %26,0 %26,9 %25,1 %28,1 %25,0 %
M26,0 %33,2 %26,1 %22,2 %20,5 %22,5 %
SD3,5 %6,2 %13,6 %18,6 %22,8 %20,4 %
KD8,8 %7,1 %5,7 %7,7 %6,5 %7,0 %
C7,9 %6,6 %6,6 %8,7 %6,3 %6,8 %
L8,8 %9,1 %6,6 %6,0 %5,1 %6,4 %
V5,1 %4,4 %4,9 %6,2 %4,9 %5,3 %
MP4,4 %6,3 %6,4 %4,3 %4,3 %5,0 %
Övr2,4 %1,0 %3,1 %1,3 %1,5 %1,5 %
Valdeltagande84,7 %88,3 %89,1 %90,6 %88,5 %89,2 %

Valdeltagande i Kungälv 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungälv 2026

Så skiljer sig Kungälv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 5,3 % i Kungälv mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,9
  • M +2,6
  • L +1,1
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • V −3,1
  • S −3,0
  • MP −1,1
  • C −0,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Kungälv, från 20,5 % till 22,5 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,1 % till 25,0 % (−3,1).

  • S −3,1
  • SD −2,4
  • M +2,0
  • L +1,3
  • MP +0,8
  • C +0,6
  • KD +0,5
  • V +0,4

Valdeltagande i Kungälv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,2 %, vilket är 4,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kungälv på plats 16 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungälv är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,2 % i Komarken N till 87,7 % i Hålta-Lökeberg-Skårby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Komarken N (42,2 %) och sitt svagaste i Marstrand-Instön-Klåverön (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 9, Sverigedemokraterna i 4 av 28 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungälv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,3 % i kommunvalet mot 20,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.

  • SD −3,1
  • M −2,2
  • KD −1,5
  • L −0,8
  • MP −0,8
  • S −0,7
  • C −0,6
  • V −0,2

Största parti i Kungälv sedan 2006

Största parti har skiftat i Kungälv under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Kungälv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2022Socialdemokraterna28,1 %88,5 %
2018Socialdemokraterna25,1 %90,6 %
2014Socialdemokraterna26,9 %89,1 %
2010Moderaterna33,2 %88,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %84,7 %

Valresultat per valdistrikt i Kungälv 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Kungälv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungälv, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Björkås-Tornhaga-StälletS24,5 %S25,7 %79,4 %
Centrum NS30,6 %S31,5 %80,0 %
Centrum SS32,7 %S29,6 %79,6 %
Diseröd-HäljerödM24,0 %S23,2 %84,2 %
Fontin-Gamla StadenS23,8 %S25,8 %76,6 %
Fridhem-Rostock-MariebergS29,1 %S28,3 %76,9 %
Grinden-Komarken VS31,9 %S30,6 %76,1 %
Harestad-UlvesundSD23,3 %M22,0 %85,4 %
Hålta-Lökeberg-SkårbyM24,2 %M22,3 %87,7 %
Ingetorp-Skålldal-LundbySD29,5 %SD25,8 %85,0 %
KodeS24,4 %S21,0 %83,6 %
Komarken NS42,2 %S40,8 %69,2 %
Komarken SS32,9 %S31,9 %79,7 %
KongahällaS26,8 %S28,5 %73,3 %
Kärna-StabySD26,3 %SD23,0 %87,4 %
Marstrand-Instön-KlåverönM30,3 %M30,0 %79,2 %
Norrmannebo-Solberg-DuvesjönSD31,5 %SD29,1 %84,0 %
Olseröd-RävsalS26,9 %S23,9 %81,6 %
Rishammar-UllstorpM29,7 %M27,5 %82,4 %
Rollsbo-Bredsten-VenaS23,3 %S22,9 %83,9 %
Solberga-Rörtången-ArödM23,3 %M21,9 %86,7 %
Sparrås-NordtagM27,0 %M22,9 %87,7 %
TegaM32,0 %M27,5 %84,3 %
Tjuvkil-ToftaM24,9 %M24,4 %86,8 %
Torsby-Kovikshamn-GloseM22,1 %M20,7 %86,9 %
TvetenS33,9 %S35,4 %79,3 %
Ulvegärde-MunkegärdeS30,8 %S29,0 %82,0 %
Ytterby C-KastellegårdenS26,4 %S26,7 %76,8 %

Utforska valdistrikten i Kungälv på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026